Anasayfa / Genel / Antarktika’daki dev buzul deniz düzeyini yarım metre yükseltebilir!

Antarktika’daki dev buzul deniz düzeyini yarım metre yükseltebilir!

Yirmi yıl evvel, yaklaşık 500 milyar ton yükünde olduğu düşünülen bir buz alanı, Antarktika kıtasını beklenmedik bir halde kesimlere ayırdı. Bu sebeple Weddell Denizi’nde binlerce buzdağı oluştu. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya nazaran dünyamız şu anda buna misal bir durumla tekrar karşı karşıya geldi.

Antarktika’daki dev “kıyamet günü” buzulu kaygıyla gözlemleniyor

Antartika’daki 3.250 kilometrekarelik Larsen B buz alanının süratle eridiği biliniyordu. Ancak kimse 200 metre kalınlığındaki devin büsbütün parçalanmasının yalnızca bir ay üzere kısa bir müddette gerçekleşeceğini kestirim edemedi. Buzulbilimciler, çöküşün boyutu kadar süratiyle da şok oldular. “Bu şaşırtan. Yalnızca parçalandı. Bir duvar üzere devrildi ve yüzbinlerce tuğlaya bölündü” açıklamasını yaptılar.

Bu hafta New Orleans’ta bir ortaya gelen buz bilimcileri, Antarktika yarımadasındaki geniş bir buz havzasında daha da tasa verici bir durumun yaşanabileceği konusunda uyardı. İngiliz ve Amerikalı araştırmacılardan oluşan gruplar tarafından yıllarca yapılan araştırmaların sonucunda, dünyanın en büyük buzullarından biri olan Thwaites’in hem üstünde hem de altında büyük çatlaklar ve yarıklar tespit edildiğini açıkladı.

Thwaites’in boyutunun, Türkiye’nin 30 katı büyüklükte olduğu söyleniyor. Hasebiyle Larsen B buzulu lakin saçağı kadar olabilir. Ayrıyeten mümkün bir parçalanma durumunda dünya çapında deniz düzeylerini yarım metreden fazla yükseltmeye yetecek kadar su içeriyor. Uydu çalışmaları, kıyamet günü olarak isimlendirilen bu buzulun, 1990’lı yıllara oranla çok daha büyük bir ivmelenmeyle eridiğini, hatta tüm buzulun beş yıl yahut daha kısa bir müddette çökebileceğini gösteriyor.

Bu durumunun epey tasa verici hal almasının başka bir sebebi de Antarktika’da Güney Okyanusu ısındıkça geri çekilen, incelen ve eriyen birçok büyük buzul bulunuyor. Bunların büyük bir kısmı için Thwaites mantar tıpası misyonu görüyor. Yani Thwaites dağılırsa, bilim adamları başkalarının hızlanarak tüm buz katmanının çökmesine ve global deniz düzeyinin birkaç metrelik feci bir oranda global yükselmesine yol açacağına inanıyorlar.

Elbet ki deniz düzeyleri süratle yükseliyor. 2006 ile 2015 yılları ortasında yıllık artış oranı 1,4 mm’den 3,6 mm’ye çıktı. Yani erime suratı iki katından fazla bir yükselişle artarak hızlanıyor. Yılda birkaç milimetre pek tasa verici gelmiyor olabilir. Lakin Thwaites’in küçük bir kısmının çöküşü bile bu süreci hızlandırmakla kalmayacak, muhtemelen fırtına dalgalarının şiddetini de artıracaktır. Ayrıyeten deniz düzeyinde heyeti kentler için deniz düzeyinde meydana gelecek yarım metrenin üzerindeki bir artışın felaketle sonuçlanabileceğini de unutmamak lazım.

Buzulbilimcilerin fikir birliği, Thwaites büyüklüğündeki buzulların parçalanıp çökmesi için global ısınmanın asırlarca devam etmesinin gerekeceği istikametindeydi. Lakin Kuzey Kutbu’nda dünyanın karşı ucundaki deniz buzu kaybı çok süratli ve beklenmedik oldu. Bilhassa Larsen B’nin apansız gelen kaybı sonucunda, Antarktika’da da bu olayların beklenenden süratli bir halde gerçekleşmesinin mümkün olduğu düşünülüyor.

Kuzey Kutbu’ndaki buz kayıpları, buzullar zati denizin üzerinde var olduğu için deniz düzeylerini neredeyse hiç etkilemiyor. Ancak Antarktika kıtasındaki buzulların çok büyük bir kısmı kara modülünün üzerindedir. Hasebiyle ayrılan ve eriyen her bir kesimi direkt olarak deniz düzeyinin yükselmesi için olumsuz tesir yapıyor. Olağan Thwaites’in de Larsen B’de olduğu üzere birdenbire kaybolacağına dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Lakin kaygılar muhakkak yersiz değil.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: