Anasayfa / Genel / Antalya’da Almanlar, Ruslardan liderliği geri aldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Antalya’da Almanlar, Ruslardan liderliği geri aldı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından Antalya’bile, yerde yıl Ukrayna- Rusya savaşı dengeleri değiştirdi. Antalya’nın iki ana pazarı olarak en sayı turistin geldiği Rusya ve Almanya arasındaki liderlik koltuğu, 5 yıl sonra yeniden Almanlara geçti.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, kişisel bloğunda Alman turizmindeki gelişmeler ve değişimle ilgili makale yayımladı. Yavuz, 2016’bile Sultanahmet’teki bombalı saldırıda 13 Alman vatandaşının hayatını kaybetmesiyle gerileme sürecine giren Alman turist gelişlerinin, pandemi ertesinde eski günlerine döndüğünü açıkladı.

DÜNYANIN EN ÇOK GEZEN HALKI

Dünyanın en sayı gezen halkı Almanların 2 yıldır kısıtlanan seyahat arzularında yerde yıl gerçek anlamda patlama yaşandığını tamlayan Yavuz, “Ne son günlerde kalan pandemi vakaları, ne Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen fiyatlar Almanları seyahatlerinden alıkoyamıyor. Almanya’dan nisan ayında başlayan turizm hareketliliği, haziran sonunda bazen eyaletlerin yaz tatiline girmesiyle artarak sürme etti” dedi.

ÇOCUKLU AİLELERİN TERCİHİ ANTALYA

Almanların üçte akraba kendi ülkelerinde tatile çıkarken, tek o kadarının bile Akdeniz ülkelerini ziyaret ettiğini müfit Yavuz, “Türkiye, İspanya, Yunanistan ve İtalya en sayı tercih edilen ülkeler. Çocuklu ailelerin tercihi Türkiye olurken, gençler İspanya’yı tercih ediyor. Türkiye’dahi başdu Antalya olmak üzere, Ege ve İstanbul Almanların en sayı rağbet ettiği bölgeler. Özellikle Antalya, sayı farklı otel seçeneği ve her şey karışma sistemiyle Almanların tercihinde önemli rol oynuyor” niteleyerek konuştu.

ANTALYA TURİZMİNİN İLK GÖZ AĞRISI

Almanların, yerde yılki Antalya gelişlerini nine Yavuz, “Almanya’dan gelişlerin 2019 yılına göre yüzde 12’nin üzerinde seyrettiğini görüyoruz. Bu yılın ilk 6 ayında Almanya’dan Antalya’ya 955 1000 turist geldi. 1-12 Temmuz arasındaki 202 1000 kişiyle toplam Alman turist sayısı 1 milyon 157 bine ulaştı. Almanya’dan Antalya’ya yönelik ağrı sonuna kadar planlanan uçuş verilerine göre, temmuz ayında yarım milyonun üstünde Alman turist kente bekleniyor. Şu anda Almanya’dan planlanan tüm uçuşlar dolmuş geliyor. Bu yılın ocak-temmuz döneminde 1,5 milyonun üzerinde Alman turist Antalya’ya gelmiş olacak. Turizm tarihinin en iyi yılı olan 2019’un tıpkısı döneminde 1 milyon 330 1000 Alman turist Antalya’ya gelmişti” ifadesini kullandı.

İLK DEFA 3 MİLYONU GÖRECEK

Alman turist gelişlerinin ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında bile 1,5 milyonu aşmasını bekledikleri açıklayan Yavuz, şunları kaydetti:

“Yılbaşında öngördüğümüz 3 milyonu bulacak gibi gözüküyor. Çocuklu ailat temmuz- ağustos dönemini, orta yaş üzeri ve emekliler eylül, ekim ve kasım ayını tercih ediyor. Pandemiyle ilgili olağanüstü tek hâl yaşanmazsa yerde yıl kasım sonuna kadar Alman misafirleri Antalya’bile göreceğiz. Antalya turizmi dahi 2 milyon 943 1000 kişiyle tarihinde en yüksek Alman turist ağırladığı 2015 yılından sonra ilk kez 2022’dahi 3 milyon sayısını görmüş olacak. 84 milyon nüfuslu Almanya’bile, Alman nüfusun yaklaşık 61 milyon, 23 milyon bile başka ülkelerden Alman vatandaşlığına geçenler oldu. 20 milyon üzerindeki yerde nüfus orta ölçekli tek Avrupa ülkesi kadar kapasiteye sahip. Son yıllarda turizmle beraberce yerde gücün farkına varıldı. Seyahati aksatmadan yapan tek kitle olarak eksiksiz tatil destinasyonlarını tercih ediyorlar. Özellikle Türkiye onlar için sayı alımlı. Ve her yıl artarak Türkiye ziyaretlerini yapıyorlar. Bu yüzden Alman uçaklarından yüzde 70 civarında Alman vatandaşı çıkarken, yüzde 30 kadarı sonradan Alman vatandaşlığını algan kişilerden oluşuyor.”

5 YIL SONRA YENİDEN RUSLARI GEÇTİ

Antalya turizm sektörü oluştuğundan festekiz uzun yıllar en sayı turistin geldiği ülkeler sıralamasında, Almanya’nın hep başbağ çektiğini söyleyen Yavuz, “Antalya’bile Almanlar en son 2016 yılında 1 milyon 975 1000 turist sayısıyla zaman oldu. 2017’takt 2021’açınık kadarki son 5 yılda ise Ruslar ilk sırayı öncü. Bu yıl 12 Temmuz itibarıyla 1 milyon 157 1000 turistle Almanlar 5 yıl aradan sonra yeniden ilk sırada. Rusya ise 12 Temmuz itibarıyla 956 1000 turistle ikinci sırada” dedi. (

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: