Anasayfa / Genel / Amazon, Project Kuiper prototipi için tarih verdi

Amazon, Project Kuiper prototipi için tarih verdi

Amazon uzaydan internet sağlayan projesi Project Kuiper için bugün Federal Bağlantı Komisyonu’na (FCC) fırlatma lisansı sundu. Şirket birinci iki prototip uydusunu 2022’nin son çeyreğinde fırlatmayı hedefliyor.

KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 olarak isimlendirilen iki prototipin RS1 isimli deneysel yeni bir roket ile fırlatılması planlanıyor. RS1’in uçuş başına yaklaşık 12 milyon dolar karşılığında, alçak Dünya yörüngesine yaklaşık 1,5 tonluk yük fırlatma kapasitesine sahip olacağı argüman ediliyor.

Amazon, SpaceX şirketinin Starlink uydularıyla yarışacak

Amazon, Project Kuiper ile Alçak Dünya Yörüngesinde (LEO) yer alan bir uydu takımyıldızı oluşturmayı hedefliyor. Şirket, yörüngeye toplam 3 bin 236 uydu yerleştirmek istiyor. Şirketin planı, kırsal bölgelerdeki insanlara ve klasik internet hizmetleri için altyapı sağlamanın güç olduğu öbür bölgelere hizmet vermek.

Project Kuiper

Project Kuiper, SpaceX’in Dünya etrafında alçak yörüngeye göndermeyi hedefleyen geniş bant internet uydu takımyıldızı Starlink’e benzeri bir konsept. Lakin SpaceX, Kuiper’den farklı olarak bin 700‘den fazla uydusunu fırlattı ve yüzlerce kullanıcı için bir beta programı oluşturdu. Kuiper ise şimdi rastgele bir uydu fırlatmış değil.

Kuiper Uyduları, uzay aracından geniş bant sinyalleri göndermek ve almak için tasarlanmış dört Kuiper kullanıcı terminali ve McCulloch, Teksas’taki bir yer istasyonu ile ilişki kurma yeteneklerini test etmek için kullanılacak. Tüm test dizisi, her bir uydu üstten geçerken yalnızca 10 dakika sürecek formda ayarlanacak. Şirket, kullanıcı terminalleriyle yerde kimi testler yaptığını ve 400 Mbps‘ye kadar azamî randıman suratları elde ettiğini tez etti. Starlink’in beta programı ise, 100 Mbps ve 200 Mbps’ye kadar indirme suratları sunuyor.

Şirket, Project Kuiper’ın ziyanlı tesirlerini azaltmaya çalışacağı konusunda teminat de vermeye çalışıyor. Kuiper ve Starlink üzere mega takımyıldızlara yönelik büyük bir tenkide yol açıyor. Bu tartışmaların nedeni takımyıldızlarının alçak Dünya yörüngesinde çok daha kalabalık bir ortama yol açması, uzayda çarpışma mümkünlüğünü artırması ve gelecekte uydu fırlatmayı daha sıkıntı hale getirmesi. Amazon, prototip uydularını test etmeyi bitirdiğinde, onları Dünya atmosferinde yakarak yörüngeden çıkaracağını tez ediyor.

Şirket ayrıyeten parlak uyduların gece gökyüzünün müşahedelerinin daha fazla bozulmasına yol açacağından iki prototipten birine güneşten gelen ışığı yansıtmasını azaltmak için güneşlik ekleyecek.

Pekala siz uzaydan internet sağlayama projeleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlara bekliyoruz.


İlginizi Çekebilir

Burası borçluların en yüksek ortalama öğrenci borcuna sahip olduğu eyalet

Ülkenin 1,7 trilyon dolarlık öğrenci borcu eşit şekilde dağılmıyor. Bu, bu ayın başlarında yayınlanan ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: