Anasayfa / Genel / Almanya’da perakende satışlar ağustosta geriledi

Almanya’da perakende satışlar ağustosta geriledi

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), perakende satışlara ilişkin ağustos ertesi geçici verilerini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel perakende satışlar, ağustosta tek önceki aya kıyasla yüzde 1,3 düştü. Satışlar, tek önceki yılın tıpkısı dönemine göre ise yüzde 4,3 azalış kaydetti. Piyasalarda reel perakende satışlara ilişkin tapın yüzde 1,1 düşüş olması yönündeydi.

GIDA, İÇECEK VE TÜTÜN ÜRÜNLERİNDE TALEP DÜŞÜK 

Alman İstatistik Ofisi, ağustosta gıda, içecek ve tütün ürünlerine talebin az olduğunu belirtirken, yerde ürünlerde perakende satışlar aylık yüzde 1,7 ve Ağustos 2021’ye göre dahi reel olarak yüzde 3,1 düştü. Gıda perakendeciliğinde satışlar, ağustosta Ocak 2017’takt festekiz en az seviyeye geriledi.

İnternet ve posta yolu ile siparişler, reel olarak aylık hoş yüzde 7 ve mobilya, ak eşya ve inşaat malzemeleri perakende satışları bile yüzde 1,1 düştü. Gıda dışı perakende (tekstil, giyim, pabuç ve toplantı ürünleri) reel satışlarında bile yüzde 0,5 gerileme görüldü.

Almanya’bile ağustosta yüzde 7,9 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarındaki son yükselişle eylülde yüzde 10’a çıkarak 1951’takt yerde yana görülen en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Enerjideki yüksek fiyatlar, tüketicilerin satın alıntı gücünün düşmesine ve üretimin sayı şirket için karsız hale gelmesine dahi neden oluyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Number of Domestic Investors in Stock Market Reaches 3.3 Million – Last Minute Economy News

November veri from the Central Registry Agency (MKK) revealed that domestic investor interest in Borsa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: