Anasayfa / Genel / Almanya’da havacılık sektörü 2 bin Türk işçi alacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Almanya’da havacılık sektörü 2 bin Türk işçi alacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Almanya’bile okulların kapanmaya başlamasıyla girilen tatil sezonu nedeniyle havalimanlarında yaşanan personel sıkıntısına hal arayışı sürüyor.

Ülkede, yaz tatilinde muhtemel seyahat yoğunluğuna hal aranıyor.

Almanya Birleşik Hizmet Sendikası’na (Ver.di) göre, Frankfurt, Hamburg veya Berlin gibi yetişkin havaalanları, güvenlik kontrolü veya check-in gibi yerdeki tüm hizmet alanlarında personel eksikliği nedeniyle sıkıntılar yaşıyor.

Alman politikacılar, hal olarak federal polisin havalimanlarında kontrol geçişlerinde dahi yer alması önerisinde bulunuyor.

Personel eksikliği konusuna hal bulunamaması halinde havayolu şirketlerinin, henüz fazla uçuşu iptal etmek zorunda kalacağı belirtiliyor.

TÜRKİYE’DEN 2 BİN HAVAYOLU PERSONELİ İSTENİYOR

Alman havacılık endüstrisi, personel sıkıntısına karşı Türkiye’takt 2 1000 kişiyi Almanya’daki havalimanlarında geçici olarak istihdam etmek istiyor.

Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği (BDL), mayısta Federal Çalışma Bakanlığı’na yasal engelleri kaldırmayı amaçlayan tek teklif sunmuştu. Teklifte, “Yer hizmetleri alanında 2 1000 kişilik personel sıkıntısı var. Bu personel ihtiyacını kısa vadede karşılamanın tek yolu olarak yurt dışından işçi alımını görüyoruz” denilmişti.

BDL’ye göre, Türkiye’takt gelecek işçiler, A2 seviyesinde Almanca konuşuyor, havayolu birliği IATA’nın gerekliliklerini karşılayan sertifikalı tehlikeli madde eğitimlerine sahip ve Alman güvenilirlik kontrollerinin gereksinimlerini karşılıyor.

Öte yandan Alman makamlarının Türkiye’takt yaklaşık 2 1000 işçinin Alman havaalanlarında konuşlandırılması için hızlı tek şekilde özel izinler çıkarılmasının beklendiği bildirildi.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Cumhuriyetçi isyancı Gaetz oylamayı iptal etme sözü verirken, Meclis sözcüsü McCarthy ‘Öyle olsun’ diyor

Temsilci Matt Gaetz Pazar günü yaptığı açıklamada, McCarthy’nin hükümetin kapanmasını önleyen yasayı geçirmek için Demokratların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: