Anasayfa / Genel / Akkuyu NGS’de yeni aşama

Akkuyu NGS’de yeni aşama

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde, rabia ve son güç ünitesinin temelinin atılması için yürütülen hazırlıklarda sona gelindi.

Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali projesi Akkuyu NGS’dahi icraat planlandığı şekilde sürme ediyor.

İlk üç güç ünitesinde hummalı çalışmaların sürdüğü santralde, temel atma için önemli aşamaların kaydedildiği rabia güç ünitesindeki son hazırlıklar bile titizlikle yürütülüyor.

Santralin rabia güç ünitesinin temel atma hazırlıkları yetişkin oranda tamamlandı.

Tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek santralin, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılaması öngörülüyor.

Her akraba 1200 megavatlık VVER-1200 tipi “III+” nesil 4 reaktörden oluşacak ve toplam 4 1000 800 megavat kurulu güce sahip olacak santralin ilk ünitesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılının kutlanacağı 2023’te devreye alınması hedefleniyor. Kalan 3 ünitenin dahi birer yıl arayla 2026 sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

Sıfır emisyonla çevreye zararlı sera gazı salınımı yapılmadan, kesintisiz elektrik üretilebilecek santralin 60 yıl olarak planlanan işletme ömrünün 20 yıl bile uzatılma opsiyonu bulunuyor.

PROJE TAKVİME UYGUN TAMAMLANACAKAkkuyu NGS Yapı İşleri Direktör Yardımcısı Dmitrii Romanets, Türkiye’nin ilk nükleer güç santralindeki icraat ve hedefleri hakkında AA muhabirine malûmat verdi.

Santraldeki çalışmaların sahanın tüm noktalarında eş zamanlı sürdürüldüğünü müfit Romanets, “Çok iyi yürütülen yöneticilik sayesinde inşaat ve montaj çalışmaları sayı etkin şekilde sahanın her tek köşesinde sürme ediyor. Projenin takvime uygun olarak tamamlanmasından yana hiç şüphemiz yok.” dedi.

Romanets, zaman güç ünitesinin ana ekipmanlarından olan reaktör tazyik kabı, buğu jeneratörleri ve ana sirkülasyon pompaları gibi ekipmanların kurulu olduğunu, mayısta sayı önemli rütbe kaydederek üniteye ilgili ana sirkülasyon borazan hattının kaynak işlemlerinin dahi tamamlandığını anımsattı.

Akkuyu NGS’nin ikinci güç ünitesinde, reaktör bölümündeki iç koruma kabının üçüncü katmanın kurulduğunu ve ana binanın sonuçsuz yapımına sürme ettiklerini dile getiren Romanets, üçüncü güç ünitesinde dahi iç koruma kabının ilk katmanı ile santralin ek güvenlik sistemlerinden olan kor tutucunun kurulduğunu söyledi.

“4 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR OLACAK”

Romanets, santralin rabia güç ünitesinde önemli aşamalar kaydettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Dördüncü güç ünitesinde temel çukurların kazıları tamamlandı. Ana binaların bile sağlam yastığı döküldü. En yakın zamanda ana binaların temeline sağlam aktarılan çalışmaları başlayacak. Reaktör binasında tüm hazırlık çalışmaları tamamlandı. Biz dahi en yakın zamanda temelin atılmasına hazırlanıyoruz. Santralin 4 güç ünitesi devreye alındıktan sonra Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’u karşılanıyor olacak. Enerji istikrarı açısından sayı önemli tek proje. Akkuyu NGS sayesinde sayı önemli istihdam yaratılacak.

Hükümetler arası uyuşma kapsamında, proje için en rengi 600 Türk nükleer mühendisini hazırlamak ve eğitmek durumundayız. Santraldeki 4 güç ünitesi dahi devredeyken 4 1000 kişi çalışıyor olacak. Ayrıca projenin Türk sanayisine dahi katkısı sayı yetişkin. Buradaki inşaat malzemelerinin çoğunu Türk şirketlerinden sağlıyoruz. Onlar gerekli kalite standartları kapsamında, ürünlerini projemiz için temin ederek gerekli tecrübeyi ediniyor. Daha sonra başka ülkelerde dahi tıpkısı boyuttaki projeler için malzeme desteği verebilecekler.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, henüz önce projeye ilişkin, “Türkiye yarım yüzyıllık nükleer enerji serüveninde 2023’açınık gerçek kadem kadem ilerliyor. Akkuyu NGS, Cumhuriyetimizin 100. yılını taçlandıracak.” açıklamasında bulunmuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: