Anasayfa / Genel / AIDS tedavisi için büyük umut: Birinci sefer bir bayan, HIV virüsünden kurtuldu!

AIDS tedavisi için büyük umut: Birinci sefer bir bayan, HIV virüsünden kurtuldu!

İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü yahut AIDS’e yol açan bir virüs olarak bilinen HIV, bugüne dek dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kişinin vefatına neden oldu. Bağışıklık sistemine önemli ölçüde ziyan veren, vaktinde tedbir alınmadığı takdirde AIDS’e dönüşerek en ufak bir hastalıkta bile bireye büyük zorluklar çıkaran virüsün tedavisi ise şimdi mevcut değil.

Lakin tarihte bir formda HIV virüsünden büsbütün kurtularak yapılan anti-HIV yani ELISA testlerinden negatif almayı başaran birkaç kişi mevcut. Kısa bir müddet evvel bunlara bir yenisi eklendi. İşte ayrıntılar…

ABD’li bir bayan, HIV virüsünden büsbütün kurtuldu

The New York Times’ın haberine nazaran, 2013 yılında HIV olumlu tanısı koyulan ABD’li bayanın hayatı 2017’de lösemi teşhisi konulduktan sonra değişti. Bu süreçte hastalığının ilerlememesi için hem HIV hem de lösemi tedavilerini aksatmadan olan bayana biri yetişkin akrabadan ve başkası yenidoğan bir bebekten olmak üzere iki kan nakli yapıldı. Burada bebekten alınan örneğin göbek kordonu kanı olduğunu belirtmekte yarar var.

Kelam konusu bayan, lösemi tedavisi sırasında yaptırmış olduğu göbek kordunu kan naklinin akabinde HIV virüsünden bir biçimde kurtulmayı başardı. 2020’de HIV tedavisini de sonlandıran bayan, 1.5 yıldır yapılan testlerden negatif sonuç aldı. Ayrıyeten bayanın lösemi hastalığını atlattığı da belirtiliyor.

HIV ve AIDS tedavisi için büyük bir umut olarak nitelendirilen bu durum sonrası dört yıldır lösemi ve üç yıldır HIV virüsünü remisyonda tutmayı başaran ve tarihte virüsü yenmeyi başaran üçüncü hasta olan bayan, araştırmacılar tarafından takip altında. Fakat bayanın virüsü yenmesinde tesirli olduğu sav edilen göbek kordon kanı nakil usulü ile ilgili akıllarda kimi soru işaretleri olduğunu belirtelim.

Pekala siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bayanın virüsü yenmesinde tesirli olduğu söylenen göbek kordonu kanı, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca hastanın tedavisi için bir umut olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.