Anasayfa / Genel / Adana yeniden bildiğiniz üzere: Uzaya kebap gönderdiler!

Adana yeniden bildiğiniz üzere: Uzaya kebap gönderdiler!

Türkiye, uzun bir vakittir uzay çalışmalarını büyük bir süratle sürdürüyor. Son olarak SpaceX’in Falcon 9 roketiyle birlikte Göktürk 5 uydumuzu ve çabucak akabinde ülkemiz için de bir birinci olan yerli cep uydumuzu atmosferin dışına göndermeyi başardık.

Bunun akabinde gözler 2023 yılında gerçekleşecek Ay’a sert iniş denemesine çevrildi. Ancak eliniz süratli tutan Adanalı vatandaşlar da bir denemede bulundu. Uzaya kebap göndermeye çalıştılar. Pekala bu deneme başarılı oldu mu?

Kaburgacı Yaşar Aydın, helyum balonuyla kebabını uzaya gönderdi!

Adanalı esnaf ve Kaburgacı Yaşar Usta’nın sahibi Yaşar Aydın, 30 kişilik kümesiyle birlikte hazırladığı ısıya güçlü strafor bir kutu ve helyum gazı dolu balondan oluşan bir düzenek sayesinde patentinin sahibi olduğu ve kendi yaptığı boru kebabı uzaya göndermeye çalıştı.

3 saate yakın bir mühlet boyunca gökyüzünde tırmanışına devam eden balon, atmosferin stratosfer katmanında patladı. Akabinde kebap, yerleştirildiği platform ve üzerine monte edilen aksiyon kamerası denize düştü.

Yani teknik olarak kestirimi sonunun yeryüzünden 10 bin kilometre uzakta olduğu kestirim edilen atmosferimizin ötesine geçemedi. Münasebetiyle uzaya çıkan birinci kebap unvanın ele geçiremedi. Lakin en yükseğe çıkan kebap olduğunu söyleyebiliriz. Bir sonraki denemede ISS’e yahut Ay’a gönderilecek kapsüle kabul edilirse uzaya da çıkabilir.

Dilerseniz aşağıdaki link üzerinden boru kebabının uzaya gidiş ve denize düşüş anını seyredebilirsiniz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

ABD’de fabrika siparişleri mayısta beklentileri aştı

ABD Ticaret Bakanlığı, mayıs ayına ilişkin fabrika sipariş verilerini açıkladı. Buna göre, ülkede fabrika siparişleri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: