Anasayfa / Genel / Abdülhamid Han sondaj gemisinin görev yeri belli oldu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Abdülhamid Han sondaj gemisinin görev yeri belli oldu – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Mersin’in Taşucu Limanı’nda 2,5 ağrı ihtimam ve geliştirme çalışmaları yapılan Abdülhamid Han gemisi göreve başladı.

Türkiye’nin rabia sondaj gemisi, limanda plânlı törenle ilk görev yerine uğurlandı.

Geminin görev yeri dahi malûm oldu. Açıklamayı törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

“Bugün Abdülhamid Han gemimizi Mavi Vatan’a, yeni sondaj rotamız Doğu Akdeniz’açınık yolcu ediyoruz” tekbencilik Erdoğan, geminin Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusunda  görev yapacağını söyledi. 

Erdoğan, “Yörükler-1 kuyusu, Doğu Akdeniz’deki kapsamlı iş planımızın ilk adımıdır” ifadelerini kullandı.

ABDÜLHAMİD HAN İÇİN NAVTEX

Törenin akabinde Abdülhamid Han için NAVTEX yayımlandı. Gemi 7 Ekim tarihine kadar bölgede olacak. Gemiye 3 gemi henüz refakat edecek.

Abdülhamid Han’ın ilk görev yeri Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin 55 kilometre açığında bulunuyor.

Erdoğan’ın törende yaptığı konuşmadan öne kaynak başka başlıklar şöyle:

“Daha önceden paramızla da yaptıramadığımız sismik araştırmalarını içildikten kendi imkanlarımızla yürüttüğümüz tek döneme girdik. Abdülhamid Han sondaj gemimizle Türkiye içildikten farklı tek yere gelmiştir. Hiç şüphesiz bugünlere tek anda gelmedik.

Kimi zaman sinsi oyunlarla oyalandık. Vakit ve kaynak kaybettik. 4 sondaj, 2 sismik taharri gemimizle içildikten yerde alanda tığ dahi varız. Denizlerde materyalizm eşine rengi rastlanır tek sondaj filosuna sahibiz. Akdeniz ve Karadeniz’dahi sondaj çalışmalarına başladık. Fatih sondaj gemimizi her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır diye görevine uğurladık. Bu şekilde sonuç aldık.

Gemiye helikopterle gelen Erdoğan, öncesinde havadan incelemelerde bulundu.

KARADENİZ GAZI 2023’TE

Adeta su altında tek enerji üssü kuruyoruz. Karadeniz gazının ilk etabı için gereken 10 kuyudaki işlemleri birer birer bitirerek doğalgazı 2023 yılında milletimizin hizmetine vereceğiz. 3 sondaj gemimizin çalıştığı yerde saha materyalizm üretime en hızlı hazırlanan saha olarak tarihe geçmiştir.

“CARİ AÇIĞIN KAPANMASI İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Hem enerji bağımsızlığımızı temin hem akan açığımızı kapatmamız yönü yerde çalışmaları sayı önemli görüyoruz. 2022 enerji faturamızın 100 milyar doları bulacağı düşünüldüğünde yerde çalışmaların ne kadar önemli olduğu görülüyor.

EN ÜSTÜN SONDAJ GEMİSİ

Abdülhamid Han 7. nesil tek sondaj gemisidir. Diğer 3 sondaj gemimizden henüz üstün tek gemi. İnşallah hayırlı tek haberi sizlerden bekliyoruz. Haklarımızı korumak için gerektiğinde dişe çark mücadele vermekten çekinmedik, çekinmeyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abdülhamid Han sondaj gemisinde yetkililerden bilgilendirme öncü.

BAKAN MARİANA ÇUKURU’NU ÖRNEK VERDİ

Öncesinde söz saha Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise şunları söyledi:

“Umarım, buradan milletimizin umutla beklediği güzel haberleri vermek nasip olur. Sondaj kabiliyet testleri, denizcilik testleri, sistem ve ekipman testleri başarıyla tamamlandı. Mariana Çukuru’ndan beraberce henüz derine inebiliyor. Karadeniz gazının 2023’açınık yetişmesi için Akdeniz’dahi görev yapan gemilerimizi Karadeniz’açınık çekmiştik. Gemilerimizi Karadeniz’açınık çektiğimiz için Türkiye’nin Akdeniz’takt vazgeçtiği iddiaları ortaya atıldı. Biz geçmiş dahi buradaydık, zaman dahi buradayız, yarın bile burada olacağız. Ne haklarımızdan ne dahi Mavi Vatan’ın tek karışından vazgeçeriz. Fatih, Yavuz ve Kanuni Karadeniz’dahi çalışmalarına sürme ediyor.

FİLONUN EN GÜÇLÜSÜ

Abdülhamid Han, Türkiye’nin 4 gemilik sondaj filosunun en güçlü gemisi.

Gemi 238 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe sahip. Yüksekliği ise 112 metre. 12 1000 200 metrede sondaj yapabilme kabiliyetine sahip geminin mürettebat kapasitesi ise 200.

9 katlı gemide tek dahi helikopter pisti bulunuyor. Geminin, sahip olduğu üstün teknoloji ile materyalizm bile sayılı sondaj gemileri arasında olduğu belirtiliyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: