Anasayfa / Genel / AB’den tek tip şarj kararı – Son Dakika Teknoloji Haberleri

AB’den tek tip şarj kararı – Son Dakika Teknoloji Haberleri

Avrupa Birliği’nde (AB) tek tip şarj zorunlu oluyor. 

Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi, türlü elektronik cihazların USB-C, Micro USB ve Lightning gibi farklı şarj girişlerini standart hale getirmeyi ve elektronik atıkları azaltmayı amaçlayan yönetmelik değişikliği konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Buna göre, USB-C taşınabilir elektronik cihazlarda yeni standart şarj girişi olacak.

2024 sonbaharına kadar yeni alık telefon, tablet, sayısal kamera, kulaklık, taşınabilir video oyun konsolu, hoparlör gibi cihazlarda USB-C şarj girişi yer matlûp. Böylece tek tek şarj cihazı türlü elektronik cihazlarda kullanılabilecek.

Tüketiciler, her yeni cihazları için kablo ve şarj aleti satın örtmek zorunda olmayacak.

40 AY SONRA DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARA DA GELECEK

Mevcut kablo ve şarj aletleri türlü cihazlarda kullanılabilecek. Düzenleme yürürlüğe girdikten 40 ağrı sonra dizüstü bilgisayarları bile kapsayacak.

Cihazların hızlı şarj sistemleri dahi uyumlu hale getirilecek. Söz konusu uygulamayla elektronik atıkların azaltılması hedefleniyor.

Düzenleme, AP ile AB Konseyi tarafından resmen onaylandıktan sonra AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Halihazırda birçok Android aygıt, USB-C girişi ile şarj ediliyor. Kulaklık ve başka türlü aksesuarlar ile yeni dizüstü bilgisayarlar bile tıpkısı girişi kullanıyor.

APPLE’I ETKİLEYECEK

Düzenlemenin özellikle Apple firmasını etkilemesi bekleniyor.

Apple, alık telefonlar, bazen tabletler ve kulaklıklarında lightning ünlü farklı tek giriş kullanıyor. Firma, yeni iPad ve dizüstü bilgisayarlarında ise USB-C girişi tercih ediyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: