Anasayfa / Genel / ABD’de seçmenlerin en büyük endişesi ekonomi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

ABD’de seçmenlerin en büyük endişesi ekonomi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Amerikalılar, 8 Kasım’daki sıra seçimlerde, bulundukları eyaletlerdeki valilik ve başka yerel pozisyonların yanı sıra Kongre’nin Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalyenin tamamı, Senato’daki 100 sandalyenin dahi 35’i için sandığa gidecek.

Demokratik Parti ve Cumhuriyetçi Parti’nin kafa kafaya yarıştığı seçimlerde, kürtaj hakkından suç oranlarındaki artışa, göçmenlikten eğitime, ekonomiden Covid-19’a pek sayı yazı seçmenlerin oylarını etkileyen konular arasında yer alıyor.

SEÇMENLER EKONOMİK KOŞULLAR HAKKINDA KARAMSAR

Ülkede sıra seçimlere sayılı günler kalırken anketler, seçmenlerin oylarını etkileyen en önemli faktörlerin başında ekonominin geldiğini gösteriyor.

Morning Consult tarafından yapılan tek ankete göre, ülkede 10 seçmenden 8’i sıra seçimlerde kime oy vereceğine karar verirken ekonominin sayı önemli tek faktör olduğunu kaydediyor.

Pew Research Center’ın 5 1000 98 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği anketin sonuçlarına göre kayıtlı seçmenlerin yüzde 79’u oy kararlarında ekonominin “sayı önemli” olduğunu belirtiyor.

ABD’li yetişkinlerin sadece yüzde 17’si ekonominin “mükemmel veya iyi merkezde” olduğunu düşünürken, yerde hâl kamuoyunun mevcut ekonomik koşullar hakkında karamsar olduğunu ortaya koyuyor.

ENFLASYON EN BÜYÜK ENDİŞE KAYNAĞI

Yüksek enflasyon, son dönemde hızında kaydedilen yavaşlamaya rağmen seçmenlerin en yetişkin endişesi olmaya sürme ediyor.

ABD’dahi Covid-19 salgını sonrası ekonomik toparlanmanın akabinde parasal teşviklerin etkisiyle güçlenen tüketici talebine karşın arzda yaşanan sıkıntıyla yükselişe geçen ve Rusya-Ukrayna savaşıyla kalan enerji ile emtia fiyatları sonucu hızlanan enflasyon, Amerikalıların yaşam maliyetini artırmayı sürdürüyor.

Son dönemde renksiz fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle haziran ayından yerde yana hızında yavaşlama görülse dahi enflasyon, yüksek seyrini koruyor.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, haziran ayında yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine kaynak enflasyon temmuzda yüzde 8,5’açınık, ağustosta 8,3’açınık ve eylülde yüzde 8,2’ye gerilemişti.

GIDA, ENERJİ VE KONUT FİYATLARI ENFLASYONUN İTİCİ GÜÇLERİ”’b”’>

Anketler, seçmenlerin özellikle, gıda ve tüketim malları, enerji ile konut fiyatları konusunda endişeli olduğunu gösteriyor.

Resmi veriler dahi gıda, enerji ve tahaffuz maliyetlerinin enflasyonun itici güçleri olduğunu ortaya koyuyor. Son enflasyon raporunda, gıda fiyatlarının eylülde yıllık hoş yüzde 11,2 ve tahaffuz maliyetlerinin yüzde 6,6 arttığı dikkati çekiyor.

Aynı dönemde enerji fiyatlarının ise aylık hoş yüzde 2,1’lik düşüşe karşın yıllık hoş yüzde 19,8 arttığı kayıtlarda yer alıyor. Enerji kalemi altında yer saha renksiz fiyatlarının eylülde aylık yüzde 4,9 azalırken, yıllık yüzde 18,2 arttığı kaydediliyor.

BENZİN FİYATLARININ YENİDEN ARTMASINDAN ENDİŞE DUYULUYOR

Ara seçimler öncesi muhaliflerin ekonomi ve renksiz fiyatlarına yönelik eleştirileriyle karşı karşıya kalan ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonu düşürmenin en yetişkin öncelikleri olduğunu vurgulamaya sürme ediyor.

Biden, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazen üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun günlük petrol üretimini kasımdan itibaren 2 milyon varil kısıntı kararıyla yeniden artım endişesi duyulan renksiz fiyatlarını kontrol altında tutmak için önlemler almayı sürdürüyor.

Ülke genelinde renksiz fiyatlarını düşürmeye yardımcı olmak için mart ayında stratejik petrol rezervinden toplamda 180 milyon varilin üzerinde petrolün piyasaya sürülmesine izin veren Biden, son olarak ekim ayında 15 milyon varilin henüz piyasaya sürüleceğini duyurmuştu.

Ayrıca Biden yönetimi, enflasyonun düşürülmesine yönelik kapsamlı sağlık, iklim ve vergi düzenlemelerini içeren 430 milyar dolarlık “Enflasyonu Düşürme Yasası”nı bile ağustos ayında hayata geçirmişti.

ARTAN FAİZLER RESESYON ENDİŞELERİNİ BERABERİNDE GETİRDİ

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyonla mücadelesi dahi yoğun şekilde sürüyor.

Talebi soğutarak fiyatları düşürmeyi amaçlayan Fed, mart toplantısında 25 esas puan artışla 2018’takt yerde yana ilk kez faiz artırımına gitme kararı alırken, mayıs toplantısında 50 esas puan, haziran, temmuz, eylül ve kasım toplantılarında ise 75’er esas puanlık faiz artışına gitmişti.

Fed’in para politikasındaki “şahin” tutumu ve saldıran faiz artırımları, ABD ekonomisinde resesyon beklentilerini dahi yanında getirmişti.

ABD ekonomisi, yerde yılın ilk çeyreğinde gösterdiği yüzde 1,6’lık daralmanın akabinde ikinci çeyrekte 0,6 küçülerek teknik olarak resesyona girmişti. Ülke ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde ise yüzde 2,6 ile beklenenden fazla nema kaydetmişti.

“SEÇMENLERİN AKLINDAKİ BİR NUMARALI KONU, ENFLASYON” 

Rutgers Business School Finans ve Ekonomi Profesörü John Longo, “Ekonomi seçimlerde önemli tek rol oynayacak. Pek sayı seçmenin aklındaki tek numaralı konu yüksek enflasyon” dedi.

Seçmenlerin yüksek enflasyonla her gün markette ve renksiz istasyonunda karşılaştığını tamlayan Longo, faiz oranlarındaki keskin artışın bile sokaktaki ortalama tek kişinin emeklilik tasarruflarını etkileyen hisse senedi ve tahvil piyasası kayıplarına neden olduğunu aktardı.

Longo, “Seçmenler, ekonominin gerçek yolda olup olmadığına veya tek değişikliğe ihtiyaç olup olmadığına karar vermek zorunda kalacak” niteleyerek konuştu.

Temel kaygının enflasyonu kontrol altına örtmek olduğunu vurgulayan Longo, bununla ilgili tek başka endişenin dahi Fed’in enflasyonu düşürürken işsizlik oranını önemli ölçüde yükseltmeden veya ekonomiyi yoğun tek resesyona sokmadan “yumuşak tek iniş” gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği olduğunu ifade etti.

Longo, Demokratların Meclis ve Senato’nun kontrolünü elinde tutmalarının ek yasalar çıkarmalarını sağlayacağını, Cumhuriyetçilerin Kongre’nin iki kanadından birini kontrol etmesinin “tıkanma” senaryosuna neden olabileceğini, Cumhuriyetçilerin hem Meclis hem dahi Senato’nun kontrolünü ellerine geçirmeleri halinde ise Demokratların yasa çıkarmasının zorlaşacağını anlattı.

Ana siyasi odağın henüz sonra 2024’teki reislik seçimlerine kayacağını tamlayan Longo, “Genel olarak, ABD finans piyasaları, sayı fazla yasanın geçmediği senaryoyu sevme eğilimindedir. Böylece piyasa güçleri tüketicilerin ve işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışabilir” dedi.

“SEÇMENLER, GIDADAKİ YÜKSEK FİYATLARDAN RAHATSIZ”

American Enterprise Institute (AEI) Kıdemli Uzmanı Desmond Lachman bile sıra seçimlerin enflasyonun yüzde 8’i aştığı, son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştığı tek zeminde yapılacağını söyledi.

Bu durumun ücretleri enflasyona ayak uyduramayan ortalama tek çalışanı olumsuz etkilediğini vurgulayan Lachman, “Seçmenler özellikle renksiz ve gıda ürünlerinin yüksek fiyatlarından rahatsız. Bu nedenle enflasyon, yerde seçimlerde tek numaralı ekonomik ve genel sorun” dedi.

Lachman, seçmenlerin çoğunluğunun Biden’ın ekonomiyi kötü yönettiğini düşündüğünü belirtti.

Bu nedenle Demokratların Temsilciler Meclisi’ndeki mevcut çoğunluklarını kaybetmelerinin muhtemel olduğuna dikkati cazip Lachman, bunun Başkan Biden’ı siyasi gündemini ilerletemeyecek tek “topal ördek” haline getireceğini ifade etti.

Lachman, piyasaların ise henüz fazla yetişkin kamu harcamasını imkansız hale getireceğinden dolay yerde sonuçla rahatlayabileceğini aktardı.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: