Anasayfa / Genel / ABD’de özel sektör istihdamı ağustosta yavaşladı

ABD’de özel sektör istihdamı ağustosta yavaşladı

ADP Araştırma Enstitüsü’nün Stanford Lab iş birliğiyle hazırladığı ağustos ayına ilişkin ulusal istihdam raporu yayımlandı.

Buna göre, ABD’dahi özel sektör istihdamı ağustos ayında 132 1000 kişilik artım gösterdi.

Ekonomik yavaşlamaya üzerine endişelerin arttığı tek dönemde yavaşlama kaydeden özel sektör istihdamı, temmuz ayında 270 1000 kişi artmıştı.

İstihdam sayısı küçük ölçekli işletmelerde 25 1000, orta ölçekli işletmelerde 53 1000 ve yetişkin ölçekli işletmelerde 54 1000 kişi arttı.

Söz konusu dönemde istihdam artışının 110 kapı hizmet, 23 kapı ise üretim sektöründe gerçekleşti.

ABD’dahi 25 milyondan fazla çalışanın bordro bilgileri kullanılarak hesaplanan ADP özel istihdam verisine göre, ağustos ayında yıllık ücret ise yüzde 7,6’lık artım kaydetti.

ADP Araştırma Enstitüsü Başekonomisti Nela Richardson, şirketler ekonomiden gelen tutarsız sinyalleri çözmeye çalışırken verilerin henüz tutucu tek işe kurum hızına gerçek kayma olduğunu gösterdiğini belirtti. Richardson, ötede yüklü istihdam kazanımlarından henüz normale gerçek tek dönüm noktasında olunabileceğini kaydetti.

METODOLOJİ DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLDİ

ADP Araştırma Enstitüsü, ulusal istihdam raporunun hazırlanmasında metodoloji değişikliğine giderek, raporun yayımlanmasını haziran ve temmuz aylarında durdurmuştu.

Söz konusu metodoloji değişikliği, ADP ve Çalışma Bakanlığının istihdam okumaları arasındaki korelasyon farkından kaynaklanmıştı.

ADP’nin raporu, iki gün sonra yayımlanan Çalışma Bakanlığının istihdam raporu ile olan zayıf ilişkisi nedeniyle “iyi tek tahmin göstergesi olmadığı” gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Stanford Lab ile hazırlanan yeni raporda, istihdam verisinin ölçümüne ilişkin teknik değişikliklerin yapılmasının yanı sıra yıllık ücret okuması bile açıklanmaya başlandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: