Anasayfa / Genel / ABD’de mortgage faiz oranı 16 yılın zirvesine çıktı

ABD’de mortgage faiz oranı 16 yılın zirvesine çıktı

ABD’dahi mortgage faiz oranı yüzde 6,52’takt 6,75’açınık yükselerek, son 16 yılın zirvesini gördü.

Ülkede ABD Merkez Bankası (Fed) yüksek enflasyon karşısında saldıran faiz artırımlarına sürme ederken, istikraz maliyetlerindeki artım konut piyasası üzerinde etkisini sürdürdü.

Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine göre, mortgage başvuruları 30 Eylül ile final hafta tek önceki haftaya kıyasla yüzde 14,2 azaldı.

Ülkede 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı ise yüzde 6,52’takt 6,75’açınık yükseldi. Böylece, söz konusu faiz oranı 2006’dan yerde yana en yüksek seviyeye artık.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı bile yüzde 5,7’takt 5,96’ya yükseldi.

MBA Ekonomi ve Endüstri Tahmininden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joel Kan, mortgage oranlarının geçen hafta yükselişini sürdürdüğünü ve bu tâbi olarak mortgage başvurularının 1997’takt yerde yana en az seviyeye gerilediğini belirtti.

Mevcut oranın geçen yıla kıyasla ikiye katladığına işaret fail Kan, sadece son 7 haftada 130 esas puan arttığını kaydetti.

Mortgage başvurularındaki düşüşte Ian Kasırgası’nın bile etkili olduğunu nâkil Kan, kasırganın vurduğu Florida’bile başvuruların yüzde 31 azaldığını bildirdi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: