Anasayfa / Genel / ABD’de ikinci el konut satışları 2 yılın en düşük seviyesinde

ABD’de ikinci el konut satışları 2 yılın en düşük seviyesinde

National Association of Realtors (NAR), haziran ayına ilişkin ikinci el konut satış verilerini açıkladı.

Buna göre, ülkede ikinci el konut satışları, haziranda mevsim etkilerinden arındırılmış olarak aylık hoş yüzde 5,4 azalışla 5,12 milyona düştü.

Düşüşünü beşinci aya taşıyan ikinci el konut satışlarının 5,38 milyon seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu.

Haziran 2020’takt yerde yana en az seviyeye inen ikinci el konut satışları, mayısta bile yüzde 3,4 azalışla 5,41 milyona gerilemişti.

Ülkede ikinci el konut satışları, haziranda geçen yılın tıpkısı ayına göre dahi yüzde 14,2 azaldı.

MEDYAN KONUT FİYATLARI REKOR TAZELEDİ

ABD’dahi ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları, haziranda yıllık hoş yüzde 13,4 artarak 416 1000 dolara yükseldi.

İkinci el piyasasında mayıs ayında ilk 400 1000 doları transandantal medyan konut fiyatları haziranda rekor tazeledi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, mortgage (konut kredisi) faiz oranları ve konut fiyatlarının kısa sürede keskin şekilde arttığını belirtti.

Piyasada konut stokunun arttığına işaret fail Lawrence Yun, gerçek fiyatlandırılmış evlerin sayı hızlı satıldığını yalnız sayı yüksek fiyatlı evlerin potansiyel alıcıları caydırdığını ifade etti.

Lawrence Yun, enflasyonun yükselmeye sürme etmesi halinde mortgage oranlarının bile yükseleceğini vurgulayarak, oranların enflasyonun zirve yaptığına üzerine işaretler görüldüğünde istikrar kazanacağını, enflasyonun kontrol altına alınması halinde ise mortgage oralarının tek miktar düşebileceğini aktardı.

MORTGAGE TALEBİ 22 YILIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Öte yandan ABD’dahi mortgage talebi, faiz oranlarının arttığı ve konut satışlarının yavaşladığı tek dönemde 22 yılın en az seviyesine indi.

Mortgage Bankalar Birliği (MBA) verilerine göre, mortgage başvuruları geçen hafta tek önceki haftaya kıyasla yüzde 6,3 azaldı.

ABD’dahi 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz yüzde 5,74’ten yüzde 5,82’ye yükseldi.

MBA Ekonomi ve Endüstri Tahmininden Sorumlu Başkan Yardımcısı Joel Kan, mortgage başvurularının arka halef 3 hafta düşüş göstererek 2000’takt yerde yana en az seviyeye gerilediğini belirtti.

Kan, “Zayıflayan ekonomik görünüm, yüksek enflasyon ve sürme fail kurum gücü zorlukları alcu talebini etkilediği için hem konvansiyonel hem dahi mevki kredileri için kurum faaliyeti düştü.” değerlendirmesinde bulundu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Citi, ABD borsalarındaki yükselişin genişlemesiyle birlikte S&P 500’ün 2024 yılı sonunda 5.100’e yükselebileceğini söyledi

Citigroup’taki hisse senedi analistlerine göre S&P 500 endeksi, ABD borsasındaki yükselişin genişlemesiyle gelecek yılın sonuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: