Anasayfa / Genel / ABD’de enflasyon beklentisi temmuzda düşüş gösterdi

ABD’de enflasyon beklentisi temmuzda düşüş gösterdi

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa ve orta vadeli enflasyon beklentilerinin temmuzda keskin tek düşüş gösterdiğini bildirdi.

ABD’dahi törtünç günü açıklanacak enflasyon verileri öncesinde tüketicilerin enflasyon bekletisinde keskin düşüş görüldü.

New York Fed, temmuz ayına ilgili Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Yaklaşık 1300 hane halkının katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre, gelecek 12 ertesi kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi ocakta 0,6 puan azalışla yüzde 6,2’ye geriledi.

Şubattan yerde yana en az seviyeye gerileyen kısa vadeli enflasyon beklentisi, haziranda yüzde 6,8 ile rekor seviyeye yükselmişti.

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi dahi tıpkısı dönemde 0,4 puan azalarak yüzde 3,2’ye indi.

Nisan 2021’takt yerde yana en az seviyeyi kaydeden orta vadeli enflasyon beklentisi haziranda yüzde 3,6 seviyesinde gerçekleşmişti.

Harcamalardaki artışa ilişkin tapın dahi yerde dönemde 1,5 puan azalarak yüzde 6,9’a geriledi.

Enflasyon beklentilerindeki düşüşte, renksiz ve gıda fiyatlarına ilişkin beklentilerde yaşanan gerileme etkili oldu.

TEMMUZ AYI ENFLASYONU ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLANACAK

ABD’dahi geçen ağrı açıklanan verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda aylık yüzde 1,3 artarken, yıllık yüzde 9,1 ile “Kasım 1981’takt yerde yana kaydedilen en hızlı artışı” göstermişti.

Ülkede enflasyonun yükseliş eğilimini sürdürerek yeniden 41 yılın zirvesine çıkmasının akabinde ABD Merkez Bankası (Fed) temmuz toplantısında bile haziranda olduğu gibi 75 esas puanlık faiz artışına gitmişti. Böylece Fed, enflasyonu yüzde 2 hedefine benzemek için marttan yerde yana politika faizini toplam 225 esas puan artırmıştı.

ABD’dahi törtünç günü açıklanacak temmuz ertesi enflasyonuna ilişkin piyasa beklentisi ise aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 8,7 artarak tek önceki aya kıyasla yavaşlama göstermesi yönünde.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: