Anasayfa / Genel / ABD’de 41 yılın en yüksek enflasyonu: Piyasalar sert düştü

ABD’de 41 yılın en yüksek enflasyonu: Piyasalar sert düştü

New York borsası, ABD’dahi beklentilerin tersine mayısta ivme kazanan enflasyonun etkisiyle haftanın son işlem gününü sert düşüşle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 900 puana yakın üstün kaybetti ve yüzde 2,73 azalışla 31.392,79 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 2,91 azalarak 3.900,82 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 3,52 kayıpla 11.340,02 puana indi.

ABD’dahi enflasyonun mayısta 41 yılın yeni zirvesine sökmek ve tüketici güveninin en az seviyeye gerilemesinin akabinde endeksler, gün süresince negatif tek seyir izledi.

Ülkede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık yüzde 1 artarken, yıllık yüzde 8,6 ile Aralık 1981’takt yerde yana kaydedilen en yüksek artışı gösterdi. Beklentiler, TÜFE’nin yerde dönemde nisanda olduğu gibi yıllık hoş yüzde 8,3 artması yönündeydi.

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen nüve TÜFE dahi mayısta aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 6 ile piyasa beklentilerin tersine yükseliş kaydetti.

Enflasyonun beklentileri aşması sonrası tahvil faizlerindeki yükseliş hızlanırken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,15 seviyesine artık.

Ülkede Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi dahi yüksek enflasyon endişelerinin etkisiyle haziranda aylık 8,2 puan azalışla 50,2’ye inerek tüm zamanların en az seviyesine geriledi.

Analistler, enflasyona ilişkin son verilerin, ABD Merkez Bankasının (Fed) sıkılaşma sürecini henüz saldıran yürüteceğine üzerine görüşleri güçlendireceğini belirtti.

Yatırımcıların haziran, temmuz ve eylül aylarında 50’şer esas puanlık faiz artırımlarını fiyatladığını tamlayan analistler, 75 esas puanlık faiz artışı beklentilerinin dahi yeniden gündeme geldiğini kaydetti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Generated by Feedzy
%d blogcu bunu beğendi: