Anasayfa / Genel / ABD ile Rusya ortasında uzay krizi!

ABD ile Rusya ortasında uzay krizi!

Rusya’nın anti-uydu füzesi denemesinin akabinde ABD ile Rusya ortasında önemli bir uzay krizi başladı. Zira Rusya’nın fırlattığı füze nedeniyle uzaydaki ‘bilim’ üssümüzde kırmızı alarm verildi. Astronotlar, uzay giysilerini giymek ve kapsüllere sığınmak zorunda kaldı.

Bu olayın akabinde ABD’li yetkililer Rusya’yı kınadı. NASA, kelam konusu teşebbüsün alçak Dünya yörüngesindeki Milletlerarası Uzay İstasyonunu tehlikeye attığını belirtti. Ayrıyeten bu testlerin, uzaydaki faaliyetleri uzun yıllar boyunca tehlikeye atacak cinsten enkaz oluşturduğunu açıkladı.

ABD, Rusya’yı suçladı: Anti-uydu füzesi, istasyonu tehlikeye attı

Şu anda uzaydaki üssümüzde dördü ABD’li, biri Alman ve ikisi Rus olmak üzere yedi kişilik bir grup yer alıyor. Astronot ve kozmonotlar, testten sonraki iki saat boyunca gerekirse kaçmak için kapsüllere sığındı. Olayın akabinde iki ülke ortasında tansiyon başladı. Karşılıklı açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Reuters, anti-uydu füzesi testinin akabinde uzay istasyonunun her 90 dakikada bir enkaz kümesinin içinden yahut yakınından geçtiğini belirtti. Lakin NASA uzmanları, üçüncü geçişten sonra artık mürettebatın istasyona dönmesinin inançlı olduğunu açıkladı.

NASA yöneticisi Bill Nelson bu husus hakkında bir açıklama yaptı. Nelson, “NASA, mürettebatımızın yörüngedeki güvenliğini sağlamak için önümüzdeki günlerde ve sonrasında enkazı izlemeye devam edecek.” dedi.

Uzay çöpleri önemli bir sorun olmaya devam ederken Rusya’nın anti-uydu füzesini test etmesi reaksiyonları beraberinde getirdi. Uzmanlar, yörüngedeki uyduları paramparça eden silahların test edilmesi sonucunda uzayda binlerce çöpün dolaşacağını söylüyor. Bu enkaz modülleri, mürettebat için büyük bir sorun teşkil edebiliyor.

Roscosmos, “tehlike yok” dedi

Rus uzay ajansı Roscosmos Twitter’da bir açıklama yaptı. Roscosmos, “Bugün, mürettebatı standart prosedürlere nazaran uzay aracına girmeye zorlayan cismin yörüngesi, ISS yörüngesinden uzaklaştı. İstasyon yeşil bölgede.” dedi. Fakat Rusya’dan gelen bu açıklama ABD cephesini tatmin etmedi…

Rus Soyuz 2.1b roketi, 2017. (Foto: AP/Dmitri Lovetsky)

ABD Uzay Komutanlığı da bir açıklama yayımladı. Rusya’nın kendi uydusunu vurmak için gönderdiği anti-uydu füzesinin bin 500’den fazla izlenebilir yörünge enkazına neden olduğunu ileri sürdü. Ayrıyeten muhtemelen yüz binlerce küçük enkaz modülüne neden olduğunu da vurguladı.

Bununla birlikte, uzay komutanlığının yöneticisi ABD Ordusu Generali James Dickinson sert bir açıklama yaptı. Dickinson, “Rusya, tüm uluslar için uzayın güvenliği, istikrarı ve uzun vadeli sürdürülebilirliğine karşı kasıtlı bir ihmal gösterdi. Füze testinden çıkan enkaz önümüzdeki yıllarda uzaydaki faaliyetler için tehdit oluşturmaya devam edecek. Uyduları ve uzay vazifelerini riske atacak ve daha fazla çarpışmadan kaçınma hareketine zorlayacak.” dedi.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: