Anasayfa / Genel / AB liderleri doğalgaz konusunda anlaşamadı

AB liderleri doğalgaz konusunda anlaşamadı

Avrupa Birliği (AB) liderleri tabiî gaza tavan fiyat uygulamasında anlaşamadı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB devre başkanı Çekya’nın Başbakanı Petr Fiala, Prag’bile plânlı gayriresmi AB Liderler Zirvesi bitiminde ortak gazete toplantısı düzenledi.

Michel, toplantıda görüşülen konular hakkında malûmat verirken enerji krizi başlığında talebin ve tüketimin düşürülmesi, stokları mümkün olduğunca dolmuş tutarak sunma güvenliğinin sağlanması ve tavan fiyat gibi uygulamalarla enerji faturalarının düşürülmesi gibi meseleleri görüştüklerini bildirdi.

AB ülkelerinin enerji fiyatlarının düşürülmesi için ortak kararlılık içinde olduğunu vurgulayan Michel, 20-21 Ekim’dahi Brüksel’dahi düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’ne kadar yapılacak görüşmelerle tedbirler konusunda ilerleme sağlamak istediklerini belirtti.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen dahi uygun fiyatlı gaz tedariki için güvenilir tedarikçilerle müzakereler yapılması, gaz piyasasında fiyatların nasıl sınırlandırılacağı ve elektrik fiyatlarının belirlenmesinde gazın etkisinin azaltılması gibi meseleleri ele aldıklarını belirtti.

“Komisyon, yerde konular hakkında önümüzdeki haftalar içinde henüz teferruatlı tekliflerle gelecek.” tekbencilik von der Leyen, AB ülkelerinin yerde kışa hazırlıklı olduklarını anlattı.
 
GAZ DEPOLARI YÜZDE 90 DOLU

Savaşın başında AB’nin Rusya’dan aldığı gaz miktarının yüzde 41 olduğunu, bunun yüzde 7,5’açınık indiğini vurgulayan von der Leyen, “Şu anda depoların yüzde 90’ı dolmuş. Yani gayet iyi durumdayız.” dedi.

Von der Leyen, kış bitiminde AB gaz depolarının tükeneceğini, ilkbaharda AB ülkelerin ortak gaz alımına başlamasının sayı önemli olduğunu ifade etti.

Doğalgaz fiyatlarını ıskat konusundaki tek soru üzerine von der Leyen, “Bu, az yolla yapılabilir. Güvenilir tedarikçilerle tüzül tek fiyat koridoru belirleyebilirsiniz. Norveçli şirketlerle yerde emek çoktan başladı.” niteleyerek konuştu.

ENERJİ PİYASASI REFORMU HAZIRLIĞI

Von der Leyen, enerji piyasaları konusunda geniş kapsamlı tek reformun karmaşık tek süreç olduğunu ve yalnız gelecek yıl başında yapılabileceğini anlattı.

UKRAYNA’YA YARDIM

AB ve üye ülkelerin Ukrayna’nın en önemli destekçileri olduğunu anımsatan von der Leyen, “Savaşın başlangıcından yerde yana askeri yardımlar haricinde Ukrayna’ya 19 milyar ekü sağladık. Önümüzdeki günlerde 2 milyar ekü henüz makro finansal dayanak serbest bırakılacak.” niteleyerek konuştu.

AB Komisyonu, geçen ağrı, enerji alanında türlü yeni tedbirleri içeren tek paket hazırlamıştı. Üye ülkelerin enerji krizine karşı elektrik talebinin zorunlu düşürülmesi, ucuz maliyetli elektrik üreticilerinin kazançlarının sınırlandırılması ve fosil yakıt üreticilerinden katkı alınmasını içeren tedbirlerde uyuşma sağlamıştı.

Aralarında Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’nın bile durduğu AB üyesi 15 ülke, AB Komisyonundan, ithal tabiî gaza tavan fiyat uygulamaya yönelik tek plan hazırlamasını istemişti.

Komisyon, yerde talebe rağmen önceki pakete ithal tabiî gaza tavan fiyat getirilmesini karışma etmemiş, tabiî gaza geniş arifane tavan fiyat getirilmesinin enerji güvenliği için risk oluşturabileceği uyarısında bulunmuştu.

AB ülkelerinin yetişkin kısmının gaza tavan fiyat talebini sürdürmesinin akabinde, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yerde hafta yaklaşımını değiştirdi.

Yeni tek fiyat endeksi geliştirilinceye kadar tabiî gaza geçici tavan fiyat uygulanması üzerinde çalıştıklarını açıklayan von der Leyen, elektrik üretmek için kullanılan gaza tava fiyat konusunda bile kadem atılabileceğine işaret etmişti.

Almanya, Hollanda ve Danimarka ve bazen ülkeler yerde aşamada tabiî gaz fiyatlarına tavan getirilmesi fikrine sıcak yaklaşmıyor. Gaza tavan fiyat getirilmesinin enerji sunma güvenliğini riske sokacağı görüşünde olan yerde ülkeler, uygulamanın özellikle kış aylarında tabiî gaz tedarikine zarar verebileceğini değerlendiriyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.