Anasayfa / Genel / AB İran’ın yaptırım misillemesini reddetti – Son Dakika Dünya Haberleri

AB İran’ın yaptırım misillemesini reddetti – Son Dakika Dünya Haberleri

AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, İran‘ın AB’ye yönelik yaptırımlarıyla ilgili, “AB yerde yaptırımları reddetmektedir. Bu yaptırımlar tamamen siyasi amaçlıdır. AB yaptırımlarına baktığınızda ise bunlar İran’daki insan hakları ihlalleri temelinde açık yasal gerekçelere dayandırılarak alınmıştır” dedi.

Stano, İran’a siyasi misillemeye odaklanmak yerine halkın ifade özgürlüğü gibi özgürlüklerini sağlama çağrısında bulunduklarını söyledi.

13 Eylül’dahi Tahran’bile gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümü ülkede ve materyalizm protestolara yol açtı.

MAHSA AMİNİ’NİN ÖLÜMÜ

Tahran’bile 13 Eylül’dahi “ahlâk polisi” olarak bilindik İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin ölümü ülkede infiale yol açmıştı. Bunun üzerine başlayan protestolar ülkenin sayı kentine yayılmıştı.

Gösterilerdeki yaşama kaybına ilişkin resmi makamlardan net tek malûmat paylaşılmazken, Norveç merkezli “İran İnsan Hakları Örgütü” protestolarda 200’takt fazla kişinin öldüğünü ileri sürmüştü.

AB, Amini’nin ölümünün akabinde ülke çapına yayılan protestolarla ilgili 17 Ekim’dahi İranlı 11 kişi ve 4 kuruluşa yaptırım uyguladığını duyurmuştu.

İran bile yanıt olarak Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin dahi aralarında olduğu Avrupalı 12 kişi ve 8 kuruluşa yaptırım kararı almıştı.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: