Anasayfa / Genel / AB ile Azerbaycan arasında doğalgaz tedarikini artırmak için mutabakat zaptı imzalandı – Son Dakika Dünya Haberleri

AB ile Azerbaycan arasında doğalgaz tedarikini artırmak için mutabakat zaptı imzalandı – Son Dakika Dünya Haberleri

Azerbaycan ile Avrupa Birliği (AB) arasında enerji alanında Stratejik Ortaklık Mutabakat Zaptı imzalandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’bile Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü.

Görüşme sonrasında Aliyev ve Von der Leyen, Avrupa’ya henüz fazla Azerbaycan gazının iletilmesini öngören Stratejik Ortaklık Mutabakat Zaptı’na imza attı.

Von der Leyen, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “AB, güvenilir enerji tedarikçilerine yöneliyor. Azerbaycan bile bunlardan akraba. Bugünkü anlaşmayla Azerbaycan’dan AB’ye gaz arzını ikiye katlayarak Güney Gaz Koridoru’nu genişletmeyi taahhüt ediyoruz. Bu, yerde kış ve sonrasındaki gaz tedarikimiz için iyi tek haber” ifadesini kullandı

Bununla beraberce von der Leyen, Azerbaycan’ın AB’ye doğalgaz teslimatını 2021’deki 8,1 milyar metreküpten 2022’dahi muhtemel 12 milyar metreküpe çıkardığını söyledi.

“Hedefimiz az yıl içinde Azerbaycan’dan AB’ye gaz sevkiyatını ikiye katlamak” ifadesini kullanan von der Leyen, Azerbaycan’ın AB enerji sunma güvenliği ve iklim dostu dönüşümünde sayı önemli tek ortak olacağını belirtti.

2021 yılında Avrupa ülkelerinin doğalgaz ithalatında Rusya’nın payı.

EK YATIRIMLARA İHTİYAÇ VAR

Diğer taraftan, toplam 1,3 trilyon metreküp kanıtlanmış tabiî gaz rezervine sahip Azerbaycan’dan Avrupa’ya gönderilen gazın artırılması için ek yatırımlara ihtiyaç duyuluyor.

Ek borazan hattı ve kapasite genişletme yatırımlarının yanı sıra Bakü’nün tabiî gaz üretimini dahi ciddi seviyede yükseltmesi gerekiyor.

Güney Gaz Koridoru kapsamında inşa edilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa ayağı olan TAP’ın yıllık kapasitesi 10 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Bu borazan hattının kapasitesinin iki kat artırılması planlanıyor.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: