Anasayfa / Genel / AB, Azerbaycan’dan gaz tedarikini iki katına çıkartacak – Son Dakika Dünya Haberleri

AB, Azerbaycan’dan gaz tedarikini iki katına çıkartacak – Son Dakika Dünya Haberleri

Azerbaycan‘bile temaslarda bağcıklı AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından, doğalgaz tedariki konusunda paylaşımda bulundu.

Von der Leyen, zaman Azerbaycan’la enerji konusunda yeni tek uyuşma imzalayacaklarına işaret ederek, “AB, henüz güvenilir enerji tedarikçilerine yöneliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hedefimiz az yıl içinde Azerbaycan’dan AB’ye gaz sevkiyatını ikiye katlamak” ifadesini kullanan von der Leyen, Azerbaycan’ın AB enerji sunma güvenliği ve iklim dostu dönüşümünde sayı önemli tek ortak olacağını belirtti.

Von der Leyen’in Azerbaycan ziyaretine AB Komisyonunun Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson bile eşlik ediyor.

Söz konusu temaslar kapsamında Azerbaycan’dan ilave doğalgaz alımı için uyuşma yapılması öngörülüyor.

Toplam 1,3 trilyon metreküp kanıtlanmış doğalgaz rezervine sahip Azerbaycan’dan Avrupa’ya gönderilen gazın artırılması için ek yatırımlara ihtiyaç duyuluyor.

Ek borazan hattı ve kapasite genişletme yatırımlarının yanı sıra Bakü’nün doğalgaz üretimini dahi ciddi seviyede yükseltmesi gerekiyor.

Güney Gaz Koridoru kapsamında inşa edilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) Avrupa ayağı olan TAP’ın yıllık kapasitesi 10 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Bu borazan hattının kapasitesinin iki kat artırılması planlanıyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Patronlar ofise geri dönme konusunda gerçekten ne düşünüyor?

Brown, “Artık daha fazla güce sahip olduklarını düşünüyorum” dedi. “Şirketler çalışanlarını her zamankinden daha fazla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: