Anasayfa / Genel / 60. Medcruise toplantısı sona erdi – Son Dakika Dünya Haberleri

60. Medcruise toplantısı sona erdi – Son Dakika Dünya Haberleri

Haber: Güldener Sonumut

 “Akdeniz Kruvaziyer Limanlar Birliği” 60. Genel Kurul Toplantısı  İspanya’nın Costa Brava bölgesinde gerçekleştirildi.

Figen Ayan başkanlığında gerçekleştirilen Genel Kurul Toplantısı’nda üyeler, sektörünsürdürülebilirlik politikasını total tek şekilde ele öncü. Zira Avrupa Birliği (AB), “yeşil mutabakat” ve “Fit for 55” politikası çerçevesinde turizm karışma tüm ekonomik sektörlerin 2030 yılına kadar emisyon hacimlerini yüzde 55 oranında düşürmelerini hedefliyor.

Sektör ise tüketicinin muhit duyarlılığından dolay Avrupa Komisyonu’nun yeşil mutabakat politikasını transit önemli adımlar attı. Ancak sektör, zaman zaman bilime dayanıksız duygusan eleştirilerle karşı karşıya kalıyor. Kruvazyer gemilerinin çevreye henüz rengi zarar vermesi gerektiği konusunda tüm sektör mutabık. Ancaki sektörün reel emisyonu hiçbir zaman veriye dayalı tek şekilde ilmî olarak ölçülmemiş.

Bu çerçevede kolları sıvayan Figen Ayan yönetim kurulu üyeleriyle beraberce sayı yeniliğe imza atma merkezde. Bunların arasında sürdürülebilirlik konusunu eksiksiz boyutlarıyla ele saha Medcruise genel kurulu, kruvazyer gemileri ile tüketicilerin yerde konudaki imkanlarını, politikalarını ve beklentilerini kapsamlı tek şekilde değerlendirdi.

“Akdeniz Kruvaziyer Limanlar Birliği” 60. Genel Kurul Toplantısı, 24-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti.

Aslında görünürde sektörün en önemli birimi, kruvazyer gemilerini işleten firmaların güzargah müdürleri. Zira kendileri gemilerinin hangi limana uğrayıp ne kadar süreyle kalacaklarını belirliyor. Ancak Kruvazyer turizminin başka aktörleri olan liman işletmeleri, seyahat acentaları, oteller ve havayolları bile sürdürülebilirlik konusunda tek başlarına tek emek yapamayacaklarını ve sektörün tüm aktörlerinin tek arada çalışmaları gerektiğinin bilincide.

Keza genel kurul toplantısına Türk Havayolları’nın özel segment yolcu birimi veya Turizm Girişim Ajansı (TGA)’dan üst seviye katılımın bile olması tesadüf olumsuzlama. Nitekim Ayan’ın getirmiş olduğu yenilikler arasında Dünya Turizm Örgütü (WTO) nezdinde görev gören ve kısa adı GSTC olan Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi üyelerini çağrı etme girişimi dahi yer öncü. GSTC müdürü İoannis Pappas, Dünya Turizm Örgütü’nün kapsayıcı sürdürülebilirlik konusunda sektörden beklentilerini ayrıntılı tek şekilde dile getirdi.

KRUVAZYER SEKTÖRÜNÜN DAHA FAZLA VERİYE İHTİYACI VAR

Kruvazyer sektörünün sürdürülebilirliğini ölçmek için veriye ihtiyaç duyuluyor. Medcruise üyelerinin ellerinde müşterilere yönelik olarak bazen veriler yok olumsuzlama. Ancak yerde verilerin tek havuzda, Semih İncedayılar’ın dile getirdiği üzere tek veri gölünde toplanması ve işlenmesi önemli.

Ayan’ın getirmiş olduğu yenilikler arasında verinin önemine yönelik olarak plânlı özel oturum bulunuyor. Doğuş Teknoloji CEO’su Semih İncedayılar, Genel Kurul üyelerine, nitelik veriden, sayısal veriye geçiş süreciyle, verinin kıymetlendirme ve sektör için nasıl kullanılabileceği konusunda önemli ipuçları verdi.

Sektör verisiz olumsuzlama. Ancak bunlar biraz bile ferdî tek şekilde değerlendiriliyor. Zira İncedayılar ile tıpkısı oturuma katılan Cos Cruise müdürü Davide Truscello, firmalarının müşteri memnuniyeti, işletme maliyeti optimizasyonu gibi alanlarda veriler toplayıp modeller oluşturduğunu ifade etti. Buna karşın, sair sayı kruvazyer firması ile liman işletmeleri ellerinde var olan kısmi verileri beraberce nasıl değerlendirebilecekleri konusunda fikirlerini oluşturmuş değiller. Aslında katılımcılar için, oturumun en önemli yönü veri toplamanın önemi kadar işlenmesinin dahi hayati olduğunu idrak etmekti. Keza veriler sayesinde dahi Kruvazyer Gemi firmaları ile limanlar, sürdürülebilirlik konusunda bile bilime dayalı veri toplayabilecekler, zaman zaman dile getirilen yersiz eleştirileri dahi kaldırılmış edebilecekler.

“Akdeniz Kruvaziyer Limanlar Birliği” 60. Genel Kurul Toplantısı, Figen Ayan (solda) başkanlığında yapıldı.

1996 yılında kurulan Medcruise, Akdeniz ülkeleri için önemli tek kuruluş. 3 kıtada, 22 ülkede toplam 145 üyesi var. Costa Brava bölgesi yerde toplantıya ev sahipliği yapabilmek için 10 yıl bekledi.

Ev sahibi toprak, katılımcılara Costa Brava’yı tanıtmak için hiçbir imkandan kaçınmadı. Toplantı Elizabeth Taylor, John Wayn, Orson Wells ve Dali gibi sanatçıları ağırlamış Hostal dahi la Gavina’bile gerçekleşti.

SEKTÖR TÜM BOYUTLARI İLE ELE ALINDI

Bir taraftan Palamos ve Rosas gibi limanlar güzergah uzmanları ile gazete mensuplarına tanıtıldı. Diğer yandan bile yerel veya Roca kardeşlere ilgili olan Michelin 3 yıldızlı uluslararası restoranların kapıları katılımcılara ardına kadar açıldı. Tramontana olarak adlandırılan yıldız rüzgarlarıyla ünlü bölgede şarap turizminden, Salvatore Dali’nin evine kadar, tarih, kültür ve sanat alanında oldukça zengin tek kültür sanat uluslararası lezzetler katılımcılara sunuldu. 2019 rakamlarına göre bölgede 13636 liman ziyaretinde toplam 31 milyon yolcu taşınmış. Toplantılarda sektörün neredeyse eksiksiz yetişkin ele makbuz.

Mecruise’un 60. genel kuruluna katılarak hariç politikadan biraz olsun uzaklaştımızı tasarlamak yanlıştı. Zira Ukrayna-Rusya savaşı kruvazyer gemi işletmecileri ile liman işletmecilerini etkilemedi olumsuzlama. Nitekim renksiz fiyatları kimi işletmecileri kötü yönde etkiledi, kimi hat işletmecileri dahi Karadeniz operasyonlarını tamamen askıya örtmek mecburiyetinde kaldılar. Bazı kruvazyer gemileri seyir hızlarını sadece yeşil mutabakata uymak için olumsuzlama, tıpkısı zamanda renksiz fiyatlarında yaşanan artışı karşılayabilmek için gerçekleştirdiklerini dahi itiraf etmiyor değiller.

Katılımcılar yönetimi 2021’in Kasım ayında yönetimi devralan Figen Ayan ve ekibinden son basamak memnun olduklarını dile getirdi. Zira göreve gelir gelmez sayı yeniliğe imza rami Ayan ve ekibi genel kurul oturumlarının yanı sıra, B2B toplantılar, tüm katılımcıların birbirleriyle kaynaştığı gece yemeği toplantılara başka tek hava getirdiğini dile getirdiler. Zaten yerde vesileyle Galataport’a ilk cruise gemisinin yanaşmasına vesile olan SeaDream Yacht Club’un Başkan Yardımcısı Emilio Freeman’la tanışma fırsatını yakaladık. Freeman, materyalizm başka örneği olmayan Galataport’a yanaşan ilk cruise gemisi olmalarından mutluluk duyduğunu söyledi.

Çevre konusunda duyarı yaratmak için Ayhan Şahenk vakfından esinlenerek, genel kurul toplantısına katılan her tek elçi için Fransa ve Portekiz’dahi birer kol diktirmiş olmasını bile genel kurul çalışması esnasında telâşlı alkışladılar. Ayan, Yönetim kurulu üyeleri ve ekibinin Medcruise’açınık getirmiş olduğu yenilikler dahi ivedi şekilde yankılandı. Nitekim Palamos’bile plânlı 60 genel kurul toplantılarına katılmayan kruvazyer firması ile hat işletmecileri şimdiden Malaga kentinde yapılacak olan tek sonraki Genel Kurul çalışmalarına katılmak üzere başvuruda bulundu.


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.