Anasayfa / Genel / ‘401(k) yatırımlarımın tamamını tamamladık’: İşimi, ardından evimi kaybettim. Eşimin 200.000 dolarlık mirasına ilişkin herhangi bir hak talebim var mı?

‘401(k) yatırımlarımın tamamını tamamladık’: İşimi, ardından evimi kaybettim. Eşimin 200.000 dolarlık mirasına ilişkin herhangi bir hak talebim var mı?

Sevgili Quentin,

Eşimle 30 yılı aşkın süredir evliyiz. Yıllar boyunca esas olarak benim gelirime güvendik. Eşim ara sıra çalışıyordu ama çoğunlukla çocukları büyütüyordu. İşten çıkarıldığımda maddi olarak sıkıntı yaşamaya başladık. 401(k) yatırımlarımın tamamını inceledik.

Masrafları karşılayamadığım için kısa bir satış nedeniyle evimi kaybettim. Eşimden iş bulmasına yardım etmesini istedim ama olmadı. Artık nihayet rahat bir yerdeyiz, bir ev kiralıyoruz ve eşim nihayet çalışıyor.

Sorum şu: Tüm emeklilik fonlarımı bu zor yılları atlatmak için kullandığım göz önüne alındığında, 200.000 dolarlık mirası aldığında yasal olarak eşit pay alma hakkına sahip miyim?

Ohio’da boşanma

İlgili: Eşim 20 yıl önce evimizin tapusuna kayınvalidemi eklemiş. Şimdi boşanıyoruz ve o üçte birini istiyor. Bununla savaşabilir miyim?

“30 yıllık evlilik ve birkaç yıllık ev sahipliğinden sonra, ilkine veda edip ikincisinden vazgeçmek zorunda kalmanız zor bir dönem.”

MarketWatch illüstrasyonu

Sevgili Boşanma,

Maddi anlamda çok büyük kayıplar yaşadınız ve sonuncusu olmasını umduğum şeyleri yaşamak üzeresiniz. 30 yıllık evlilik ve birkaç yıllık ev sahipliğinden sonra, ilkine veda etmek ve ikincisini bırakmak zorunda kalmak zorlu bir süreç. Emlak merdivenine çıkmanın ne kadar zor olduğu göz önüne alındığında, eşinizle birlikte kiralık bir stüdyoda yaşayıp evinizi kiralamak yerine kiraya vermeniz daha iyi olurdu. Ama hepimiz o zaman sahip olduğumuz kaynaklarla elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve sonunda istikrarlı bir yere ulaştınız.

Sorunuzun kısa ve uzun cevabı: Ohio adil bir dağıtım eyaletidir; bu, evlilikteki varlıkların eşit olmasa da adil bir şekilde bölündüğü anlamına gelir. Miras, bir şekilde evlilik varlıklarına fayda sağlamak için kullanılmadığı, yani karıştırılmadığı sürece, Ohio’da ayrı bir mülk olarak kabul edilir. Örneğin, evinizi yenilemek için kullanılmışsa veya ortak bir banka hesabına yatırılmışsa, dönüşüm adı verilen bir süreçte ayrı bir mülk olmaktan çıkar. Bu kolayca gerçekleşebilir: Bir mektup yazarı, ipoteğini ödemek için 246.000 dolarlık mirasın 142.000 dolarını kullandı.

Miras ve boşanma davası bekleyen herkes için: Willoughby, Ohio’daki bir hukuk firması olan Manning & Clair Attorneys At Law’a göre “Miras parasını düzenli harcamalar için kullanmayın, ardından hesap bakiyenizi yenileyin”. “Bu, ayrı bir mülkiyet iddiası açısından sorunlu olabilir. Bunun nedeni, miras parasının ‘izlenebilir’ olması gerektiğidir [or identifiable] ayrı bir mülk olduğunu mahkemeye kanıtlamak. … Mirasın veya mirasla birlikte satın alınan varlığın, evlilikteki diğer mallardan ayrı niteliğini koruduğunu kanıtlayabilmeniz gerekir.”

Kendi durumunuzun son ve belki de acı ironisi, boşanma sırasında mülkünüzün hâlâ sahibi olsaydı, evliliğiniz sırasında satın alındığını varsayarak, büyük olasılıkla mülkünüzün %50’sinden vazgeçmek zorunda kalacak olmanızdır. . Evlenmeden önce bir evlilik öncesi anlaşmanız olmadığı sürece, diğer yasal masrafların yanı sıra genellikle ilişkide geçimini sağlayan kişi olduğunuz göz önüne alındığında, nafaka ödemelerini de hesaba katmanız gerekebilir. Ne kadar erken boşanırsanız, servetinizi o kadar çabuk yeniden inşa etmeye ve emeklilik için bir kez daha tasarruf etmeye başlayabilirsiniz.

Açıkçası, 401(k)’nizden para çekmenin cezaları vardır ve her zaman son çare olarak görülmelidir. Ancak bu şekilde zorlanan tek kişi siz değilsiniz: Daha önce yayınlanan bir rapora göre çalışanların %37’si kredi almış, erken çekilmiş veya 401(k) veya benzeri emeklilik planlarından zorlukla çekilmiştir. bu yıl kar amacı gütmeyen Transamerica Emeklilik Araştırmaları Merkezi tarafından Transamerica Enstitüsü ile işbirliği içinde. Bu işçiler arasında %21’i erken ve/veya zorlukla işten ayrıldı.

Bir sonraki bölümde iyi şanslar.

Quentin Fottrell’den daha fazla içerik:

Babam demans hastası ve kardeşimin 200.000 dolarlık ev kredisini ‘affetti’. Huzurevinin noteri onun aklının yerinde olduğunu söyledi. Ne yapabiliriz?

Eşim mirasla evimizi satın aldı. Bir istifa dilekçesi imzaladım. O öldükten sonra orada yaşayabileceğimi söyledi ama fikrini değiştirdi. Şimdi ne var?

Düşük ücretli işler, ekonominin size daha iyi bir iş bulmanız gerektiğini söyleme şeklidir’: Restoranlar dışında bahşiş bırakmaya karar verdim. Yanlış mıyım?

Mali ve etik sorularınızı [email protected] adresinden The Moneyist’e e-posta ile gönderebilir ve Quentin Fottrell’i eski adıyla bilinen X platformundan takip edebilirsiniz. Twitter’da. Paracı, sorulara tek tek cevap verememekten üzüntü duyuyor.

Çıkış yapmak Moneyist’in özel Facebook’u hayatın en çetrefilli para sorunlarına yanıt aradığımız grup. Okuyucular bana her türlü ikilemle yazıyor. Sorularınızı gönderin veya en son Moneyist köşe yazılarına ağırlık verin.

Sorularınızı Moneyist’e e-postayla göndererek veya ikilemlerinizi Moneyist Facebook’ta yayınlayarak grubu kullanıyorsanız bunların MarketWatch’ta anonim olarak yayınlanmasını kabul edersiniz.

Hikayenizi MarketWatch yayıncısı Dow Jones & Co.’ya göndererek, hikayenizi veya onun versiyonlarını, üçüncü taraflar da dahil olmak üzere tüm medya ve platformlarda kullanabileceğimizi anlıyor ve kabul ediyorsunuz.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.