Anasayfa / Genel / 35 yaşındayım ve ipoteksizim. 55 yaşındaki erkek arkadaşım eve taşınmamı ve kira ödememi istiyor.

35 yaşındayım ve ipoteksizim. 55 yaşındaki erkek arkadaşım eve taşınmamı ve kira ödememi istiyor.

Sayın Paracı,

35 yaşındayım ve benden 20 yaş büyük bir adamla çıkıyorum; 55 yaşında. 5 yaşında bir çocuğum var. İlişkinin ciddi olması ve muhtemelen varlıklarımızı birleştirmesi hakkında konuşmaya başlayana kadar işler iyi gidiyordu.

20 yıl evli kaldıktan sonra evini eski eşiyle paylaştı. Yakın zamanda o evin üzerine ikinci bir ipotek yaptırdı. Ayrıca 20’li yaşlarının sonlarında yetişkin çocukları da var ve görünüşe bakılırsa, maddi destek konusunda hâlâ büyük ölçüde ona bağımlı görünüyorlar.

Kendi öğrenci kredilerinin yanı sıra çocuklarının kredilerini de geri ödüyor. Evimin özgür ve net sahibiyim. Öğrenci kredilerim önümüzdeki iki yıl içinde ödenecek ve birkaç iyi yatırım yaptım, dolayısıyla oldukça fazla birikimim ve iyi bir emeklilik hesabım var.

Geleceğe dair bir çıkmaz

İlişkiyi ilerletmek için adımlar atmayı ve evliliği tartıştığımızda, mevcut evimi satmaya, yeni bir ev almaya istekli olduğumu ifade ettim ve birlikte bir hayat kurabilmemiz için ondan da aynısını yapmasını istedim. Bu plana tamamen karşı çıktı.

İdeal planı: 10-15 yıl sonra borcunu ödeyene kadar eski eşiyle paylaştığı şu anki evine taşınırım ve sonrasında birlikte yeni bir ev alırız. Ayrıca süreci daha hızlı ilerletmek için evinin borcunu ödemesine yardımcı olabileceğimi de söyledi.

Eğer onun planına uymaya karar verirsek yetişkin çocukları o evi miras alacak. Bu alanda taviz vermek istemiyor ve bu durum ilişkide bir engel oluşturuyor. Onun evine taşınmak istemiyorum ve o benim bencil ve gerçekçi olmadığımı söylüyor.

Ne yapmalıyım?

Anonim

“Boşanma, özellikle bir ipoteğin ödenmesi söz konusu olduğunda, 15 veya 20 yıllık bir mali gerilemeyi tetikleyebilir.”

MarketWatch illüstrasyonu

Sevgili Anonim,

O, en yüksek hız tarihleyicisidir.

İpotekinin tamamını ödediğini ve sizin katkınızı pota eklediğini varsayarsak, taşınarak ipotek vadesini etkin bir şekilde yarıya indirecektir. Başka bir deyişle: İpotekinin vadesini etkili bir şekilde yarıya indireceksiniz. Evinde eşitliği sağlamasına yardım etmiş olursunuz. Alabilirseniz güzel iş.

Boşanma, birçok çift için ekonomik açıdan yıkıcıdır; bu çiftlerin çoğu, özellikle de her ikisi de 20’li yaşlarında başlamış, çocuk sahibi olmuş ve birlikte bir hayat kurmuşlarsa, varlıklarını 50/50 bölüşmek zorunda kalıyor. Özellikle bir ipoteğin ödenmesi söz konusu olduğunda, 15 veya 20 yıllık bir mali gerilemeyi tetikleyebilir.

Görünüşe göre erkek arkadaşın evi elinde tutuyor ve eski karısının borcunu ödemek için yeniden finanse ediyor. Buna ek olarak öğrenci kredilerinin yükü de onu zor durumda bıraktı. Eğer taşınırsan, evini kiraya verirsen ve ona önümüzdeki 15 yılın kirasını ödersen, 70 yaşına geldiğinde özgür ve temiz olacak.

Bu çok şık bir plana benziyor. Boşanma sonrası yaşadığı para sorunlarına “deterjan ve yumuşatıcıyı tek şişede” yanıtını öneriyor: Tüm bütçesini arka arkaya ödeyen bir kadınla ve bir kiracıyla 2’ye 1 anlaşma yapan bir kadınla ilişki kuruyor.

Onun planı tartışılamaz

Eğer planı müzakere edilemez hale getirirse başarılı olma ihtimali daha yüksek, dolayısıyla şu anda beş sorunumuz var. 1: Orijinal teklif. 2: Uzlaşma eksikliği. 3: Birçok öğrenci borcu yükümlülüğü. 4: Bencil ve gerçekçi olmadığınız yönündeki yanıtı. 5: 20 yaş fark.

Sonuncusu sadece bir meydan okumadır çünkü hayatınızın farklı aşamalarındasınız. Sen genç bir annesin; çocukları büyümüş. Mali özgürlüğe giden yoldasınız; boşandıktan sonra karanlığa geri dönüyor. Gözlerinde kalp var; onun elinde dolar işaretleri var.

Bu öneride hoşuma giden bir şey var: ikiniz de mali açıdan bağımsız kalıyorsunuz. Kararınız ne olursa olsun, bunun her planın temel ilkesi olduğundan emin olun. Kendi eviniz ve yetiştirmeniz gereken 5 yaşında bir çocuğunuz var, bu yüzden onunla ev almamanız konusunda sizi uyarıyorum.

Erkek arkadaşınızın ipoteğini ödemek emeklilik planınızın bir parçası olmamalıdır.

Mali ve etik sorularınızı [email protected] adresinden The Moneyist’e e-posta ile gönderebilir ve Quentin Fottrell’i eski adıyla bilinen X platformundan takip edebilirsiniz. Twitter’da.

Çıkış yapmak Moneyist’in özel Facebook’u hayatın en çetrefilli para sorunlarına yanıt aradığımız grup. Sorularınızı gönderin, bana ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin veya en son Moneyist köşe yazılarına ağırlık verin.

Paracı, sorulara tek tek cevap verememekten üzüntü duyuyor.

Quentin Fottrell’in önceki yazıları:

‘Sessiz bir boşanmanın içinde yaşıyorum’: Kocamdan avukatsız ‘mutfak masası’ ayrılığı istiyorum. Bu iyi bir fikir mi?

‘Evimizi satın almak için emeklilik hesabımı bozdurdum’: Kocam beni ve iki çocuğumuzu terk etti ve ev kredisini ödemiyor. Şimdi ne var?

Eşim ve ben 700.000 dolara göl kenarında güzel bir ev satın aldık. Şu anda değeri 1,2 milyon dolar. Sermaye kazancından kaçınmak için şimdi satıyor muyuz?


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.