Anasayfa / Genel / 335 gün süren COVID-19 enfeksiyonuyla rekor kırdı!

335 gün süren COVID-19 enfeksiyonuyla rekor kırdı!

Bilim insanları, bir bayanın 335 gün boyunca COVID-19 enfeksiyonu ile uğraş ettiğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar, Sars-Cov-2 kaynaklı yeni tip koranavirüs hakkında çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Global çaptaki binlerce bilim insanı virüsün kaynağını araştırırken, bir küme bilim insanı da aşı ve ilaç tedavilerine yük veriyor.

2019 yılının sonlarında birinci olarak Çin‘de ortaya çıkan ve akabinde 2020’nin başlarında tüm dünyaya yayılan yeni tip koranavirüs, global çapta milyonlarca insanın vefatından sorumlu. Çeşitli teknolojilerle geliştirilen aşılar virüsün yayılmasını yavaşlatmakla birlikte, can kayıplarını da azaltıyor. Fakat bir kişi var ki bir yılın neredeyse tamamını bu virüsle paylaşmak zorunda kaldı.

En uzun COVID-19 enfeksiyonu

ABD’de yaşayan 47 yaşındaki bir bayan, en uzun koronavirüs enfeksiyonu müddetiyle rekor kırdı. Araştırmacılar, bayanın en az 335 gün boyunca virüsü taşıdığını açıkladı. Hasta, birinci olarak 2020 baharında Maryland, Bethesda’daki Ulusal Sıhhat Enstitülerinde hastaneye kaldırıldı.

Daha sonraki süreçte ise bayan, COVID-19 enfeksiyonu açısından rahat bir süreç geçirdi. Zira ya çok hafif semptomlar gösterdi ya da hiç göstermedi. Fakat on aydan sonra bile bayanın test sonuçları olumlu çıkıyordu.

Hastanın viral yükü bu Mart ayında tekrar yükseldi ve hekimler genomunu sıraladı. Tahlile nazaran, on ay evvel taşıdığı koronavirüse çok misal viral yükler tespit edildi. Ayrıyeten o sırada genel popülasyonda dolaşan rastgele bir tipe benzemediğini de buldular.

Pekala, bu bayanın neredeyse yılın tamamını COVID-19 enfeksiyonu ile geçirmesinin sebebi ne? Science News‘in haberine nazaran bunun bir karşılığı var. 47 yaşındaki bayan, yaklaşık üç yıl evvel başarılı bir kan kanseri tedavisi geçirdi. Hastalık ve tedavi sürecinde bağışıklığı baskılandığı ve antikor üreten B hücreleri azaldığı için virüsü bir türlü atlatamıyordu.

Ayrıyeten, bu çeşit çalışmalar bilim insanlarının virüsün nasıl geliştiğini anlamalarına da yardımcı oluyor. Örneğin, 216 gün boyunca koronavirüs taşıyan HIV‘li bir bayan üzerindeki bir araştırma, virüsün en az 30 sefer mutasyona uğradığını gösterdi.

Bu ortada, araştırma takımı bulgularını MedRxiv‘te ön baskı olarak yayımladı. Lakin makale şimdi hakem incelemesinden geçmedi.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: