Anasayfa / Genel / 31 yıllık çalışmanın meyvesi: James Webb kritik evreyi geçti

31 yıllık çalışmanın meyvesi: James Webb kritik evreyi geçti

Yıllardan beri ertelenip duran James Webb Uzay Teleskobu, geçtiğimiz haftalarda fırlatılarak artık uzayda yalnız başına kalmıştı. Dünya’dan 1 milyon kilometre öteye gönderilen teleskopla ilgili en sancılı süreçlerden biri, origami üzere katlanan aynanın kendi kendine açılabilmesiydi. Yıllarca bunun üzerine çalışmalar yapıldı ve sonuç olarak yeterli haber geldi.

James Webb Uzay Teleskobu, 24 Aralık günü uzaya gönderilmişti. Uzaya gönderilen araçlar için gelenektir ki, fırlatılma anı canlı olarak YouTube’da yayınlanmıştı. Teleskobun, varış noktasına olan seyahati hala sürüyor. James Webb’in birinci imgeleri göndermesine 6 ay olduğu varsayım edilse de asıl sancılı süreç, varış noktasına olan müddette yaşanmakta.

James Webb Uzay Teleskobu’nun birincil aynası muvaffakiyetle açıldı

Son derece hassas bir yapıya sahip olan Jamess Web teleskobu, birebir vakitte büyük. Bu çelişki yetmezmiş üzere teleskobun kalbi olarak nitelendirebileceğimiz aynasında bir sorun ortaya çıkarsa 31 yıl süren çalışma ve harcanan 10 milyar dolarlık vergi boşa gitmiş olacaktı. Tüm dünyanın nefesini tutmasıyla uzaya gönderilen JWST’nin birincil aynası muvaffakiyetle kurulumunu tamamladı. Hala seyahat ve heyetim sürüyor olsa da bu son derece kıymetli bir kilometre taşı.

Dünyadan 1 milyon kilometre uzakta olan ve L2 olarak da isimlendirilen varış noktasına hala 380.000 kilometre civarı kaldı. Hala riskli bir süreç olsa da birincil aynanın kurulması sevindirici bir haber. Şu anda bilinen riskler dahilinde bir rota izlendiği için James Webb’in şu ana kadar başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Seyahatle ilgili asıl ayrıntılar ise JSWT, pozisyonuna ulaştığında aşikâr olacak.

James Webb Uzay Teleskobu, Hubble’ın yapabildiğinden 100 kat daha ayrıntıcı çalışarak kainatın varoluşu ve dünyaya misal gezegenlerle ilgili datalar toplayacak. Bilim kütüphanesine çığır açıcı keşifler eklemesi beklenen teleskop, insanlık tarihinin dönüm noktalarından biri olarak dahi nitelendiriliyor.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: