Anasayfa / Genel / 239 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz

239 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Gaziantep’teki tek otelde plânlı A Para Sohbetleri Programı’nda konuştu.

“İLAVE İSTİHDAM 5 MİLYON KİŞİYİ AŞTI”

Bakan Nebati, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yıllık hoş reel olarak yüzde 7,3 büyüyerek güçlü performansını sürme ettirdiğini söyledi.

Bu dönemde iç talebin büyümeye katkısının 3,9 puan ve net hariç talebin katkısının 3,5 puan olduğuna uyanıklık cazip Nebati, “Tam tek dengede gidiyoruz. Böylece, 2021 yılı ilk çeyreğinden itibaren elde ettiğimiz muvazeneli nema kompozisyonunu, 2022 yılının ilk çeyreğinde dahi sürme ettirdik. İhracatımız mayıs ayında yıllıklandırılmış olarak 242,6 milyar dolara ulaşarak tarihi rekorlar kırmaya sürme etti. İhracat Ana Planında 2023 yılı için belirlenen hedefi sayı şükür şimdiden yakaladık” dedi.

Nebati, Türkiye ekonomisinde kat edilen mesafelerin iş gücü piyasasına bile olumlu yansıyarak hem istihdamın hem dahi iş gücü verimliliğinin artmasını sağladığını söyledi. Böylece toplam istihdamın nisan ertesi itibarıyla 30,4 milyon kişiye ulaştığını ifade fail Nebati, şöyle sürme etti:

“Pandeminin etraflıca hissedildiği 2020 yılı nisan ayına göre oluşturduğumuz ilave istihdam 5 milyon kişiyi aşmış merkezde. Böylece pandemi öncesi döneme göre OECD ülkeleri arasında istihdamını en sayı zait ülke Türkiye oldu. Tablo net ve ortada: Türkiye üretiyor, ihraç ediyor ve en önemlisi istihdam oluşturuyor. Küresel ekonomideki zorlukların önemli ölçüde arttığı yerde dönemde elde ettiğimiz başarılarda kuşkusuz kamu maliyesi ve bankacılık sektörümüzdeki güçlü görünüm, ülkemizin az borçluluk seviyeleri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uyguladığımız makro politika seti etkili oldu.

İktidarlarımız süresince mali alanda sürdürdüğümüz disiplini kararlı tek şekilde sürme ettiriyoruz. Bütçe sonuçlarının öncü göstergesi olan Hazine nakit dengesi geçtiğimiz mayıs ayında 149,2 milyar lira fazla verdi. Özellikle bütçe gelirlerimizdeki olumlu performansımızın tek sonucu olarak ocak-mayıs festival nakit fazlası 82,4 milyar lira olarak gerçekleşti. Önümüzdeki süreçte dahi kamu maliyesindeki sağlam duruşumuzu kararlılıkla sürdüreceğiz. Sosyal medyada ‘kamu maliyesi bozulmuştur’ şeklinde yazanları telin etmekten yorulduk. Küresel ölçekte yaşanan çalkalanmalara rağmen, ekonomimizdeki tüm yerde muvaffakıyet ve kazanımlar ortadayken, tek kısım çevreler ne yazık ki ülkemiz özelinde karamsar senaryolar üretmekte ısrar ediyorlar. Satın alıntı gücü paritesine göre 18. sıradan 11. sıraya yükselttiğimiz Türkiye ekonomisinin başarısını konjonktürel az veriyi kullanarak gölgelemeye çalışıyorlar. Hatta kalkıp Türkiye ekonomisinin tek serbest piyasa ekonomisi olduğunu sorgulatmak için türlü mecralarda olmadık spekülasyonlara girişiyorlar. Türkiye liberal tek ekonomi olup, serbest piyasa koşulları altında istikrarlı ve muvazeneli tek şekilde büyümeye sürme etmektedir.”

“TL TASARRUF SAHİPLERİNE CAZİP GETİRİLER SUNDUK”

Nureddin Nebati, 2020 yılı ve sonrasında tüm materyalizm etkisini gösteren salgın ve yerde yılın başlarında patlak veren Ukrayna’daki savaşın, başdu enerji ve gıda olmak üzere emtia fiyatlarının küresel ölçekte artmasına ve tedarik süreçlerinde aksamalara neden olduğunu söyledi.

Bu hâl tüm materyalizm enflasyonu önemli ölçüde artırırken, gelişmiş ülkelerde da enflasyonun son 40 yılın en yüksek seviyelerine ulaştığına uyanıklık cazip Nebati, “Bugün enflasyon atlas ortak sorunu. Bu yükseliş tabiî olarak ülkemize dahi yansıyor. Küresel çalkalanmaların ülke ekonomimize tek yansıması olan enflasyon sorunuyla mücadele zaman bizim zaman önceliğimizdir. Enflasyonla mücadele ve finansal istikrarın desteklenmesi için, ekonomi yönetiminin tüm kurumlarıyla beraberce seferber olmuş durumdayız ve kazanacağız” niteleyerek konuştu.

Nebati, şimdiye kadar hayata geçirdikleri vergi indirimleri, teşvikler, sübvansiyonlar ve başka tedbirlere ek olarak bazen ilave adımları bile uygulamaya aldıklarını belirtti.

Bu adımlarla hem TL tasarruf sahiplerine alımlı getiriler sunduklarını hem dahi tüketici kredilerinin ötede artıp istenmeyen alanlarda kullanılmasını engellediklerini ifade fail Nebati, Gelire Endeksli Senetler (GES) hakkında şunları kaydetti:

“Gelire endeksli senetler ferdî yatırımcılara yönelik olacak olup, bankalarımız aracılıyla 15 Haziran’dan itibaren talep toplanmaya başlanacak. GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) içerisinde yer saha Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endeksli olacaktır. Haziran ayında yapılacak ihraçta yıllık mürekkep getiri yüzde 23,04 olacaktır. Üç ayda tek ödenecek kupon getirileri için uygulanacak asgari getiri garantisi sayesinde, vatandaşlarımızın gelir paylarındaki değişimlerden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olacaktır. Bununla beraberce, GES’lere konu kamu iktisadi teşebbüslerinden bütçeye aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılarına ilave getiri dahi sunabilecektir. Ayrıca, fiyat istikrarını desteklemek ve kredilerin üretken alanlara yönlendirilmesini sağlamak için tüketici kredilerine yönelik makro ihtiyati politikalarda sıkılaşmaya gidilmiştir. Kredilerin selektif tek şekilde üretim ve ihracatta kullanılmasında politikalarımızda herhangi tek varyasyon yoktur.”

“KARAMSAR SENARYOLAR YAYMAYA ÇALIŞANLARA DA SAKIN HA PRİM VERMEYİN”

Bakan Nebati, tüketici kredilerinde az gelirli vatandaşlara yönelik pozitif ayrımcılık anlayışıyla hareket ettiklerini söyledi.

Nitekim 50 1000 TL’ye kadar olan tüketici kredilerinde vade sınırlamasında azaltmaya gitmediklerine işaret fail Nebati, “Önümüzdeki dönemde dahi mali disiplinden vazgeçmeden az gelirli vatandaşlarımıza yönelik farklı uygulamalarımızla bile desteklerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Nebati, Emtia Borsası ve SPK tarafından şirketlere sağlanan kolaylık ve indirimlere dahi değindi.

Enflasyonla mücadele sürecinde, bugüne kadar attıkları türlü adımları müfit Nebati, “2021 yılında salgının etkilerini sınırlandırmak ve enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak için 154,2 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtik. 2022 yılında bile enflasyonla mücadele kapsamında 239 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz. Buna rağmen güçlü kamu maliyesi düsturundan asla vazgeçmiyoruz.” dedi.

Nebati, gelecek dönemde dahi Gıda Komitesi ve Fiyat İstikrarı komitelerinde aldıkları kararlarla sunma güvenliğini ve istikrarını güçlendirmeye ve enflasyonla mücadeleye kararlılıkla sürme edeceklerini söyledi.

Nebati, yakın zamanda selektif kredi politikasına yeni tek enstrüman henüz ekleyerek ihracatçılara ve turizm sektöründe faaliyet gösteren girişimcilere uygun faizli ve uzun vadeli TL cinsinden kredi imkanı sunduklarını belirtti.

Vergi kanunlarında yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı teşvik edecek pek sayı aranjman yaptıklarını müfit Nebati, 6 aylık süreçte pek sayı düzenlemeyi hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Nebati, şunları kaydetti:

“İşinize odaklanın, hedefiniz malûm, bizler ekonomi yönetimi olarak odaklandık ve yürüyoruz, yerde ülke yürümeye sürme edecek. Bugün tığ, geçmişteki gibi hantal, bürokratik engellerle vakit kaybeden ve küçük bencil tek Türkiye değiliz. Küçükler debelenmeye sürme etsin, erkân vizyon sahibidir, yetişkin karar yetişkin kararlar alır. Türkiye yetişkin ülkedir. Tam tersine 2053 sonrasına üzerine vizyonumuz var. 2023 kapının açıldığı tek tarihtir. Attığı stratejik adımlarla Avrasya’daki liderliğini her geçen gün perçinleyen, elektrikli yeni nesil vesait üretip uzay projeleri yürüten özgüvenli tek Türkiye’miz var. Ülkemizi kalkındırma, insanımızın refah seviyesini yükseltme yolunda bizler, hükümet olarak son 20 yılda nasıl ki her koşulda sizlerin yanında olmuş, önünüzü açmışsak yine tıpkısı kararlılıkla sizleri her bakımdan desteklemeye sürme edeceğiz. Beraber yürüyeceğiz. Kısa vadeli menfaatleri için, ekonomimizin tarihte görülmemiş başarılarını yok sayarak, bazen dönemsel verileri abartıp karamsar senaryolar yaymaya çalışanlara bile sakın ha prim vermeyin. Bizler, birliğimiz ve azmimizle, eksiksiz karamsar senaryoları geçmiş olduğu gibi zaman dahi boşa çıkartarak yepyeni başarılara gerçek beraberce yol almaya sürme edeceğiz. Bizim zaman önceliğimiz milletimizin refahı ve evlatlarımızın güzel yarınlarıdır. Bu tatlılıkla yılmadan yorulmadan, istikametimizden asla sapmadan çalışmaya, ter dökmeye sürme edeceğiz. İyimserlik rahmani, karamsarlık şeytani. Bu topluluk iyimserler topluluğu.”


Haberler Sunuldu

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

GameStop hisseleri gelir kaybının ardından düşüşe geçti ve Ryan Cohen özsermaye yatırımlarına odaklandı

GameStop Corp.’un hisseleri, video oyunu perakendecisinin beklenenden daha iyi bir sonuç elde etmesine rağmen üçüncü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: