Anasayfa / Genel / 2022’nin başlarında gerçekleşecek uzay projeleri!

2022’nin başlarında gerçekleşecek uzay projeleri!

2021 insanoğlunun uzayı keşfinde epey verimli bir yıl oldu. Birçok kıymetli proje bu yıl içerisinde hayata geçti. Bilhassa 2021’in son günlerinde, şu ana kadar yapılmış en büyük teleskop olan ve uzayın bilinmeyenlerine ışık tutması beklenen James Webb Uzay Teleskobu‘nun uzaya gönderilmesi tarihi bir andı. Fakat 2022 yılı da şimdiden büyük projeler vadediyor.

Uzay turizminin adımları atılıyor

Uzay alanında yatırım yapan büyük kuruluşlar, insanoğlu ile uzay ortasındaki perdeleri kaldırmak istiyor. Önümüzdeki periyotta uzay turizmini tam manasıyla başlatmak isteyen kuruluşlar, planladıkları projeleri yakın gelecekte hayata sokmaya hazırlanıyor. İşte 2022’nin birinci çeyreğinde yapılması beklenen 3 büyük proje

Axiom Mission 1 (Ax-1)

Dünya’dan 400 kilometre uzaklıkta bulunan  Memleketler arası Uzay İstasyonu‘na (ISS) düzenlenecek turizm emelli geziyi SpaceX sağlıyor. Teksas merkezli Axiom Space tarafından düzenlenecek. Ayrıca SpaceX‘in tüm testleri muvaffakiyetle geçmiş Falcon 9 roketi ile Crew Dragon uzay aracını kullanacak.

NASA’nın özel astronot olarak isimlendirdiği turistler bir dizi astronot eğitiminden geçecek. 3 adet kıymetli iş beşerinin katılacağı seyahate misyon kumandanı olarak eski NASA astronotu Michael López-Alegría eşlik edecek. NASA’nın ISS’ye düzenleyeceği birinci turizm maksatlı misyon olan Ax-1 misyonu,  28 Şubat 2022’de gerçekleşecek

Artemis 1 misyonu

NASA’nın en çok kıymet verdiği projelerden birisi olan Artemis misyonunun birinci ayağı için artık az bir vakit kaldı. Uzun soluklu projenin birinci 3 adımı olan Artemis 1,2 ve 3 adımları şimdiden planlandı. Bu proje kapsamında Ay’a beşerli seyahat yapmak isteyen NASA, Artemis 1 ile Ay yörüngesine mürettebatsız uçuş gerçekleştirecek. Projenin Mart 2022‘de gerçekleşmesi bekleniyor.

Birinci adım olan Artemis 1, öteki vazifeler için öncü niteliği taşıyor. NASA, Artemis misyonunu 2028’e kadar tamamlamayı düşünüyor. Bu vazifelerin sonunda Ay’a birinci turistik seyahat gerçekleştirilecek. Şayet bu uzun soluklu proje başarılı olursa bilim insanları tıpkı misyonu Mars için de planlayacak.

Starship yörünge testi uçuşu

SpaceX’in Starship projesinin ikinci ayağı 2022’de gerçekleşmeyi bekliyor. Ay’a dönüş projesi olarak isimlendirilen proje, şirketin CEO’su Elon Musk için de epeyce değerli. Şimdi tarihi onaylanmadı. dünyanın en güçlü roketi olarak belirtilen uzay aracının birinci yörünge uçuşu Ocak 2022‘de yapılması planlanıyordu. Fakat şirketten şimdi bir açıklama yapılmadı.


İlginizi Çekebilir

Jake Wood bir zamanlar bir savaşçıydı, sonra kar amacı gütmeyen bir liderdi. Şimdi o bir girişimci.

Irak’taki ilk turumun yaklaşık üç veya dört haftasında, şimdiye kadar bulunduğum ilk silahlı çatışma. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: