Anasayfa / Genel / 2022’de 1 trilyon liralık israf

2022’de 1 trilyon liralık israf

Türkiye’nin israf raporu yayımlandı. Rapora göre Türkiye milli gelirinin yaklaşık yüzde 15’ini israf ediyor.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, 2022 İsraf Raporu’nu yayımladı. Rapora göre Türkiye milli gelirinin yaklaşık yüzde 15’ini israf ediyor. Bunun rakamsal karşılığı 1 trilyon 81  milyar liraya yatak düşüyor. Raporda, tek milyonda en fazla üç israfa izin veren ‘Altı Sigma Yönetim Yaklaşımı’ ile yapılan analize göre Türkiye’dahi 1 milyon işlemde 6 1000 210 israf yapılıyor.

Raporda yerde israfla 1 milyon 272 1000 konut; her akraba 600 yataklı 15 1000 447 hastane; 16 derslikli 163 1000 841 ilkokul ve ortaokul; 218 1000 455 km otoyol 2 milyon 162 1000 işletmeye 500’er 1000 lira kredi verilebileceği bilgisine yer veriliyor.

BÜYÜK SU İSRAFI

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın raporunda Türkiye’dahi sadece damlaya damlaya akıtan muslukla nedeniyle konuta başına 6 1000 lira kaybın olduğuna ve Türkiye’deki konutların yüzde 10’unda böyle tek hâl olduğunda, oluşan israfın yaklaşık 11 milyar lira olduğuna işaret ediliyor. Benzer şekilde tek kişinin günde iki kez 1 an süresince musluk suyunu kapatmadan çark fırçalamasıyla yılda 8 ton su israfına neden olduğu bilgisine yer verilerek nüfusumuzun sadece yüzde 20’sinin beraberce bunu yapması durumunda toplam kaynak kaybının yaklaşık 13 milyar liraya ulaştığı hesaplanıyor.

15 MİLYAR LİRALIK GIDA İSRAFI

Türkiye’dahi başka tek yetişkin israf alanı gıda. Üretilen meyve sebzenin en rengi yüzde 25-30’u henüz sofraya ulaşmadan çöpe gidiyor. Araştırmalara göre gıda israfının yüzde 42´si evlerde gerçekleşiyor. İsrafın yüzde 39’u üreticiler, yüzde 5’i perakendeciler, yüzde 14’ü dahi yemek sektöründe oluşuyor. Raporda yerde tablonun 2021 yılı sonu itibarıyla maliyetinin 15 milyar doları bulduğu bilgisine yer veriliyor. Ayrıca Türkiye’dahi en sayı kayıp ve israfın yüzde 53 ile sebze ve meyvede olduğuna bunun bile maliyetinin 25 milyar lira olduğu tahminine yer veriliyor.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın raporunda sadece prize boşa takılı fişlerin Türkiye’deki toplam elektriğin yüzde 5’ini tükettiğine ve her ağrı ortalama 60 milyon liranın boşa harcandığı bilgisine yer veriliyor. Raporda Türkiye’dahi konutlarda ısıtma ve aydınlatmada kullanılan enerjinin yüzde 35’inin israf edildiğine dahi uyanıklık çekiliyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.


İlginizi Çekebilir

Dow Jones, enflasyon raporunun ardından tarihin en yüksek üçüncü kapanışını kaydetti, gözler Fed kararına çevrildi

ABD borsaları, yatırımcıların Çarşamba günü Fed’in faiz oranı duyurusunu beklemesi ve son enflasyon verilerinin faiz …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.