Anasayfa / Ekonomi Makaleleri / Tüfe Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Tüfe Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Tüfe Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Tüfe; tüm tüketicileri ilgilendiren ve enflasyonla bağlantılı harcama göstergesidir. Tüfe tüketicilerin bütçelerini doğrudan etkiler. Doğrudan etkilediği gibi, insanların yaşamlarını devam ettirmeleri için almış oldukları maaşlara kadar bütün alanlarda belirleyici olur. Bunu bir örnek vererek anlatmak gerekirse;

– Asgari ücrete yapılan zamlar veya memur emeklisine zam yapılması tüfeyi etkiler ve belirlenmesinde önemli bir rol oynar.
– Türkiye’de yaşayan bütün nüfusu ilgilendirir.
– Türkiye İstatiktik Kurumu, bütün illerin bütününü kapsayan ve ilçelerin bulunan fiyatları göz önüne alarak, kira ile beraber hesaplama yapar.

Bunun sonucunda ise her ayın 3’ünde Tüketici Fiyat Endeksi, yani Tüfe ile enflasyonun durumunu ortaya koymaktadır. Hesaplaması ise şu şekilde olur. Enflasyon için her ay dört farklı endeks belirlenerek hesaplama yapılır. Burada ülkede yaşayan bütün vatandaşları ilgilendiren asıl konu, Tüfe ile ortaya konulmuş olan enflasyon oranlarıdır. TÜİK, enflasyon sepetinde bulunan ve fiyatların her ay değişmesindeki Tüfe bilgilerini her ayın 3’ünde açıklar.

Enflasyon Nedir ?

Enflasyon; malların ve hizmetlerin artması anlamına gelir. Fakat bu ürünler ve hizmetler, zaman içerisinde arttığı gibi, azalmada olabilir. Bu durum ise, enflasyonun artması ve azalması olarak ortaya çıkar. Eflasyonun artması sadece belli bir malın artması anlamına gelmez. Genel olarak fiyatların sürekli artışta olması anlamına gelir. Bazı malların sürekli artması veya verilen hizmetlerin fiyatlarının bir sefer artış göstermesi enflasyon olmamaktadır. Bunu bir örnek vererek anlatmak gerekirse; aylık enflasyon oranının %1 olması, o ay içerisinde bulunan malların fiyatlarının genel seviyesinin, bir önceki aya göre %1 oranında fazla olması anlamına gelir. Aynı şekilde yıllık oranda bu şekilde olmaktadır. Yıllık %20 enflasyon oranının olması, geçmiş yıla göre malların %20 arttığını gösterir.


İlginizi Çekebilir

Ekonomi nedir? Ekonomide bilinmesi gereken önemli kurallar nelerdir?

Ekonomi Nedir? Ekonomide Bilinmesi Gereken Önemli Kurallar Nelerdir? Hayatımızın her alanında bir faktör olarak tanımlamada …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.