Anasayfa / Ekonomi Makaleleri / Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nedir - Kredi Puanı Öğrenme
Kredi Notu – Kredi Notu Yükseltme Yolları

Bankaların kredili ürünlerinden faydalanabilmeniz için öncelikle kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Zira artık bankalar ortak bir sistem sayesinde kişilerin kredili ürün hizmetinden faydalanıp, faydalanamayacaklarını belirlemektedir.

Kredi notu (kredi puanı) adı verilen bu sistemde; şahısların ve kurumların kredi çekmeye uygun olup olmadıkları saptanmaktadır. Kredi notunun yüksek olması; kredi başvurusunun onaylanması ve kredi çekme miktarının yükselmesi ile doğru orantılı olmaktadır.

Eğer kredi notunuz düşük ise; bankalardan kredi çekme, kredi kartı alma ya da başka kredili ürünlerden faydalanma konusunda büyük bir zorluk ile karşı karşıya kalmış olursunuz. Bu yüzden öncelikle kredi notunuzu kontrol etmeli ve daha sonra uygunsa başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

Kredi puanı öğrenme 3 şekilde yapılabilir. Bu yollardan ilki Findeks’tir. Findeks, Türkiye’nin en büyük 9 bankası tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan bir platformdur. Bu platformda kredi puanınız cüzi bir ücret karşılığında hesaplanıp size sunulmaktadır. Platforma T.C. kimlik numaranız ile kayıt olabilirsiniz.

İkinci kredi puanı öğrenme yöntemi, maaş aldığınız bankaya giderek müşteri temsilcisi tarafından bilgi almaktır. Bu işlem için banka sizden herhangi bir ücret talep etmediği gibi en doğru bilgileri sizinle paylaşacaktır.

Üçüncü kredi puanı öğrenme yöntemi ise internet bankacılığıdır. Fakat bu yöntem kullandığınız internet bankacılığı sistemlerinde mevcut ise işe yaramaktadır. İnternet bankacılığınıza giriş yaparak ilgili sekmeden kredi puanınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir
Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi notu yükseltme yolları arasında; kredi kartı kullanımı en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Birçok kişi; istediği kredi miktarını çekebileceği bir kredi notuna sahip olmadığı için; öncesinde düşük limitli bir kredi kartı almakta ve bu kartın aydan aya dönem borcunu zamanında yatırmaktadır. Bu şekilde bir süre kredi kartını kullandıktan sonra; bankalardan limit artırım talebi gelir ve limit artırımından sonra da aynı düzende geri ödemeleri yaparsanız; kredi notunuz zamanla yükselecektir.

Bunun yanı sıra otomatik ödeme talimatları da popüler kredi notu yükseltme yolları arasındadır. Faturalarınızı otomatik ödeme talimatı ile banka hesabınız ya da kredi kartınız üzerinden ödemeniz kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır.

Ayrıca banka hesabı ve kredi kartı sayısı da kredi notu açısından çok önemlidir. Kullanmadığınız kredi kartları ve banka hesaplarını kapatmanız size fayda sağlayacaktır.

Kredi notu yükseltme yolları ile kredi çekmeye uygun olmayan notunuzu yukarıya çekmeniz mümkün olacaktır. Bu şekilde istediğiniz kredi miktarını rahatlıkla çekebilir ve bankaların kredili ürünlerinden faydalanma olasılığını da arttırabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Ekonomi nedir? Ekonomide bilinmesi gereken önemli kurallar nelerdir?

Ekonomi Nedir? Ekonomide Bilinmesi Gereken Önemli Kurallar Nelerdir? Hayatımızın her alanında bir faktör olarak tanımlamada …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.