Anasayfa / Ekonomi Makaleleri / Ekonomi nedir? Ekonomide bilinmesi gereken önemli kurallar nelerdir?

Ekonomi nedir? Ekonomide bilinmesi gereken önemli kurallar nelerdir?

Ekonomi Nedir? Ekonomide Bilinmesi Gereken Önemli Kurallar Nelerdir?

Hayatımızın her alanında bir faktör olarak tanımlamada sıkıntı çeken bir konudur. Ekonomi tüketim, ticaret, üretim, ithalat ve ihracattan oluşmuş insan aktivitesidir. Ekonomi, Yunancada ev yönetimi anlamını taşımaktadır. Günümüzdeki ekonomiyi ilk Babilliler ve komşu devletleri tarafından kurulmuş bulunmaktadır.

Ekonomi bir bilim dalı olarak bilinir. Belirli bölge içerisinde bulunan ekonomik sistemden oluşmaktadır. Ayrıca üretim ve ticaret ile dağıtım sağlanan ekonomik kuruluşlar bölgesel mal ile hizmet tüketimini sağlarlar. Ekonomi birkaç faktörün birleşimi sonucu oluşur. Bu faktörler; sosyal organizasyon, teknolojik evrim, tarih, coğrafya, doğal kaynaklar, ekoloji ve gelir olarak sıralandırılır. Tüketim, tasarruf ve yatırımlar ekonominin birer çekirdek ögesidir. Bu çekirdekler pazarların dengesini belirlemek için kullanılır.

Ekonominin bilinmesi gereken kurallarda biri de devletin yaptığı harcamaların er ya da geç ülke vatandaşları tarafından sağlanmasıdır. Bu ödeme vergi gibi kapalı yollarla da olabilir. Fakat çoğu kişi kamusal hizmet için başkalarının para ödemesini isterler. Piyasada döviz kurları ve faiz oranları hakkında tahmin yapabilmekte oldukça zor bir iştir. Ekonomi de bir denge var ise çoğu kişi bu sonuçtan memnun kalır.

Dışarıdan gelen kişilerin bu koşulları değiştirmesi bu yüzden zordur. Ekonomi birçok aile içerisinde de aşırı ve gereksiz harcamalardan sakınma ve tutum anlamı taşımaktadır. Ekonomi biliminin tanımı sıkça tartışma konusudur. Bir zamanlar sosyal bilim dalı olan ekonomi, bu zamana kadar birçok farklı şekilde tanımlanmıştır. Ekonomistler bu sebeple geniş tanımlar yapmayı tercih etmişlerdir. Ekonominin tanımı ilgilenilen ve uğraşılan konulara göre yapılanmaktadır.


İlginizi Çekebilir

Banka Nedir Ne İş Yapar

Banka Nedir Ne İş Yapar ? Ev ya da otomobil almak istediğimizde, çocukların eğitim masrafları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: