Anasayfa / Ekonomi Makaleleri / Banka Nedir Ne İş Yapar

Banka Nedir Ne İş Yapar

Banka Nedir Ne İş Yapar ?

Ev ya da otomobil almak istediğimizde, çocukların eğitim masrafları veya evlenmek için günlük hayatta birçok şey için elimizde olan paradan çok daha fazlasına ihtiyaç duyabiliriz. Bazen sadece tatile çıkmak için bazense çok daha acil ve önemli durumlar için henüz elimizde olmayan bir meblağ lazım olduğunda bankalar ilk kapısını çaldığımız yerlerden birisidir. Bunların yanı sıra bankalar yalnızca bireylerin değil şirketlerin ve hatta devletlerin dahi ihtiyaç duyduğu en önemli finansal kurumlardır.

Banka Nedir ?

Bankaları en genel mantığı ile tanımlamak gerekirse, mevduat fazlası olanlar ile mevduat açığı olan kişilerin buluştuğu finansal kuruluşlar olarak tanımlayabiliriz. Ya da başka bir şekilde daha tanımlamak istersek banka; para, kredi ve sermaye konularını kapsayan tüm işlemleri düzenleyen, gerçekleştiren, özel ya da kamusal kişilerin her türlü ekonomik ihtiyaçlarını giderme faaliyetlerinde bulunan ekonomik birim olarak da tanımlanabilir. Yani kısacası bankalar faiz ile para alıp para veren, kredi kambiyo ya da iskonto işlemleri gerçekleştiren, kasalarında kıymetli eşya ve evrak saklayan kuruluşlardır.

Bankaların İşlevleri

Bankalar geçmişten bu yana incelendiğinde gerek yerel ticari ilişkilerde gerekse uluslar arası ticari ilişkilerde bankaların oldukça büyük bir misyonu bulunmaktadır. Özellikle uluslar arası ticarette para akışının kolaylaşması bankalar sayesinde gerçekleşmektedir. Son olarak bir önemli işlev olarak bankalar ekonomi içerisinde servet ve gelir dağılımını etkileyen en önemli ekonomik birimlerin başında gelmektedir.

Bunun dışında bireysel ihtiyaçlar için de oldukça önemli bir yeri olan bankaların işlevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

• Her türlü günlük nakit yetersizliğini önlemek adına müşterilerine kredi kartı olanağı sunmaktadır
• Daha büyük nakit ihtiyaçlarını karşılamak isteyen müşterilerine ihtiyaçlarının türüne göre kredi olanakları sunmaktadır
• Maaş ve her türlü mevduat bankalar aracılığıyla değerlendirilebilir.
• Bir hesaptan başka hesaplara EFT ve Havale gibi aktarım olanakları ile kolaylıkla para transferi sağlanabilir
• Her türlü rutin ve aylık ödemeler otomatik bir şekilde sadece bir talimatla düzenli bir şekilde ödenebilir
• Yeni bir iş yeri açmak, tatile çıkmak, eğitim almak ve aklınıza ne geliyorsa tüm bu ihtiyaçlar için yanınızda bankacılık olanaklarını bulabilirsiniz.

Bankaların Kredi Olanaklarından Yararlanmak İçin

Gerek küçük gerekse büyük nakit ihtiyaçlarımız için bankaların kredi olanaklarından yaralanmak istediğimizde bankaların birtakım kriterleri ve istediği evraklar olacaktır. Bu kriterlerin başında ise kredi kullandıracağı kişinin 18 yaşından büyük bir yetişkin olması gelmektedir. Ayrıca kişinin bankalar nezdinde oluşan kredi notunun da iyi olması gerekir. Yani daha önce bankalarla yaşadığı finansal ilişkilerin olumsuz olmaması gerekmektedir. Bunun dışında ise almış olduğu kredinin taksitlerini karşılayabileceğine dair gelir durumunu beyan eden belgeleri bankaya vermesi gerekir. Bunları yerine getiren kişiler bankalardan dilediği vadede ve ihtiyacı olan miktarlarda kredi imkanından yararlanabilmektedir. Siz de bankacılık işlemlerine ilişkin daha detaylı bilgi almak için https://www.bankalar.org/ sitesini ziyaret edebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Ekonomi nedir? Ekonomide bilinmesi gereken önemli kurallar nelerdir?

Ekonomi Nedir? Ekonomide Bilinmesi Gereken Önemli Kurallar Nelerdir? Hayatımızın her alanında bir faktör olarak tanımlamada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: