Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yüksek emlak fiyatları bir nesil kiracıya yol açacak mı? Milyonlarca Amerikalı kendilerini kapana kısılmış halde bulurken ev sahipleri bundan yararlanır.

Yüksek emlak fiyatları bir nesil kiracıya yol açacak mı? Milyonlarca Amerikalı kendilerini kapana kısılmış halde bulurken ev sahipleri bundan yararlanır.

Nashville, Tenn.’li Stephen Parker kısa bir süre önce sahibi olduğu bir mobil evi kiralama piyasasına listelediğinde, bir hafta içinde yaklaşık 30 başvuru aldı. “Rekabetçi bir şekilde fiyatlandırdım” dedi.

Aynı zamanda bir emlak komisyoncusu olan Parker, insanların ev satın almayı çok pahalı bulmasıyla, düşük envanter ve yüksek faiz oranlarıyla daha da kötüleşen bir durum olduğu için kira artışının güçlü kaldığını gördüğünü söyledi.

İlk yatırım amaçlı gayrimenkulünü 2020’de satın aldı ve o zamandan beri kiralama portföyü büyüdü. Küçük bir mobil ev parkı, bir dubleks ve birkaç müstakil ev dahil olmak üzere çeşitli mülklere sahiptir.

“Kiralayan bir ulus haline geldik” diye ekledi. İnsanlar daha fazla esnekliğe sahip, ev sahibi olmanın getirdiği sorumluluklar daha az ve şehirler ile eyaletler arasında daha özgürce hareket edebiliyorlar. “Kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum.”

Nashville, kendi adına, 2023’ün en sıcak emlak pazarlarından biri olarak seçildi. Zıllow
Z,
-1.60%.
Ancak faiz oranlarındaki ve talepteki artışla birlikte, yeni sakinler o şehirde mülk satın almayı pahalı bulabilir.

Tennessee’li bir ev sahibi ve emlakçı olan Stephen Parker, kiralık evlerine olan talebin güçlü olduğunu söyledi.

stephen parker

Ev sahibi olmanın ulaşılmaz olmaya devam etmesiyle, Parker gibi ev sahipleri bundan yararlanmaya hazır. Parker, Unsur.net’a “Kiralamanız daha iyi olabilir, özellikle Nashville’in sonsuza kadar kalacağınız yer olup olmadığını bilmiyorsanız,” dedi.

ABD Merkez Bankası’nın 2022’nin başlarında faiz oranlarını artırmaya başlamasının ardından oranlar yükselmeye başladı. Mortgage Bankacıları Derneği Çarşamba günü 30 yıllık oranın 2022’nin başındaki %3,22’den ortalama %6,48’e yükseldiğini söyledi.

Daha yüksek oranlar, ev alıcılarının aylık ödemelerine yüzlerce dolar faiz maliyeti ekledi. Alıcılar daha sonra, satılık daha az ev olmasına rağmen, bir ev küçültme işlemi için ödeyebilecekleri miktarı gördüler.

ABD ekonomik görünümü, bankacılık sektöründeki krizle birleşen bir durum olarak belirsizliğini koruyor. Fannie Mae FNMA’ya göre, birçok Amerikalı iş güvenliği ve finansal istikrar konusunda endişeli ve bir ev satın almak konusunda isteksiz.
+%0,25.

Bazı iyi haberler: kiralar dengelenmiş görünüyor. Hükümetin konut sektörüne ilişkin analizi, kiranın Şubat ayında %0,8 artarak geçen yılki artışı %8,8 ile 42 yılın en yüksek seviyesine çıkardığını gösteriyor.

Ancak, özel kaynaklardan yapılan araştırmalar — örneğin Apartman Listesi — kira artışının yavaşladığını gösterir. Şirket, kiraların art arda düştüğü beş ayın ardından, ulusal kiraların Şubat ayında %0,3 arttığını söyledi.

‘Sadece kökleri istiyorum’

Goshen, Ind.’de yaşayan 49 yaşındaki ototransfüzyon uzmanı Jennifer Mark, yetişkin kızı ve kocasıyla birlikte ayda 625 dolara tek yatak odalı bir dairede yaşıyor. O satış yapıyor Etsy’de cupcake süsleri fazladan para getirmek için.

Ancak kredi puanına yük olan sağlık faturaları sayesinde, Mark henüz Federal Konut İdaresi destekli bir kredi almaya hak kazanamıyor ve yaklaşık 150.000 $ bütçeli daha büyük bir ev satın alamıyor.

Kiralık iki yatak odalı bir ev bulmak, ev sahibi olmayı daha uzak bir olasılık haline getirir. Aylık kiranın daha yüksek olması, ev için para biriktirmesini ve kredi notunu düşük tutan borçlarını ödemesini zorlaştıracaktır.

Goshen’de iki yatak odalı bir dairenin ortalama kirası, bir yıl öncesine göre %12 artışla aylık 925 dolar. Rent.com’a göre. İyi bir daire için maliyet 1.200 dolara yakındır. “Tanrım, kira çok yüksek,” dedi.

Kiralama ayrıca kısıtlamalarla birlikte gelir. “Kira için bu kadar para ödeyeceksem, o zaman evime sahip olabilirim ve istediğimi yapabilirim ve birinin bana ‘Oh, senin bir kedin olamaz’ demesine gerek kalmaz. Senin bir köpeğin olamaz’” dedi.

En az 580 kredi puanı elde edebilmek için sağlık faturalarını ödemesi gerekiyor – FICO 8 gibi ipotek borç verenleri tarafından sıklıkla kullanılmayan yeni kredi puanlama modellerinde zaten aştığı bir seviye – ve bir kredi almaya hak kazanabiliyor.

Kiralamanın bazı avantajları olduğunu söyledi. Örneğin, sıhhi tesisat veya fırın sorunları için ödeme yapma konusunda endişelenmesine gerek yok. Ancak bir eve sahip olmak hala onun hayalidir ve ulaşamayacağı bir yerdedir. “Ben sadece kök istiyorum,” dedi Mark.

Bir nesil kiracı mı?

Veriler, kiracılar için karışık bir tablo gösteriyor: ABD bir ton daire inşa ederken, ev fiyatlarının birçok düşük gelirli Amerikalı için bir ev sahibi olmayı uygun hale getirecek kadar düşmesi beklenmiyor.

Şu anda bitti 940.000 daire yapım aşamasında, bir yıl öncesine göre %24,9 artışla talebi karşılamaya yardımcı oluyor. İnşa halindeki çok aileli birimlerin sayısı aslında 1974’ten bu yana en yüksek seviyede.

Ancak arz, tüm Amerikalılara eşit şekilde yardımcı olmuyor. ABD’de son derece düşük gelirli kiracılar için yaklaşık 7,3 milyon uygun fiyatlı kiralık ev eksik. Ulusal Düşük Gelirli Konut Koalisyonu.

Stephen Parker’ın kiralık birimlerinden biri.

stephen parker

Harvard Ortak Konut Çalışmaları Merkezi’nde kıdemli bir araştırma görevlisi olan Whitney Airgood-Obrycki, bu arada yeni birimlerin daha yüksek gelirli kiracıları hedef aldığını yazdı. bu ay blog yazısı.

Airgood-Obrycki, kira artışının daha rağbet gören mahallelerdeki daha pahalı apartman daireleri için yumuşamasına rağmen, geçen yılın sonunda en düşük kaliteli daireler için fiyatların daha hızlı arttığını yazdı.

Ev sahipleri kira artışlarını yavaşlatıyor, Redfin RDFN,
-8.54%
baş ekonomist yardımcısı Taylor Marr, son rapor“çünkü piyasaya yeni apartman akını vururken boş yerlerin artmasıyla boğuşuyorlar.”

Emlak firması Newmark’ın çok aileli sermaye piyasaları bölümünde bir yönetici olan Henry Stimler, Unsur.net’a verdiği demeçte, özellikle çok aileli sektörde kiracıların yüksek faiz oranları nedeniyle yerinde kalma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi.

Stimler, “Geçen yıl apartman satın alanlar ve oranlar yükselmeye başlamadan önce tarihsel olarak düşük oranlarda sabitlenenler, iyi olacak çünkü kiracılarının giderek daha azı ayrılacak ve ev sahibi olacak” dedi.

Bazı Amerikalılar, bir ev sahibi olma ve emlak yoluyla zenginlik oluşturma “Amerikan rüyasını” kaybederek, kalıcı kiracılar nesli haline geldiklerini düşünüyorlar. Ancak Stirner, bunun mutlaka kötü bir şey olduğunu düşünmediğini söyledi.

Stirner, “Ebeveynlerimiz 21 veya 22 yaşında evlendiler, yerleştiler, bir ev satın aldılar, emlak merdivenine çıktılar ve bu onların ilk mülk satın almalarıydı” dedi. “O zaman bu çok büyük bir dönüm noktasıydı. Bugün artık o ihtiyacımız kalmadı.”

“Y kuşağı çok daha geçici” dedi. “Alıp gidebilmek ve her yere gidebilmek istiyorlar [and have] her yerden çalışma yeteneği. Tüm bu faktörler müstakil evlere olan talebin azalmasına neden oldu.”

Bu özel tartışmanın neresinde olursanız olun, bir şey açık: ABD’de milyonlarca kiracı kendilerini kapana kısılmış halde bulurken, ev sahipleri giderek daha fazla karşılanamayan bir konut piyasasından yararlanıyor.

Stirner, “Bir adamın eti başka bir adamın zehridir” dedi.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: