Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yeni verilere göre ABD’de anne ölüm oranları 2021’de yükseldi ve ırklar arası uçurum arttı

Yeni verilere göre ABD’de anne ölüm oranları 2021’de yükseldi ve ırklar arası uçurum arttı

Yakın zamanda yayınlanan federal verilere göre, ABD’de hamile ve doğum sonrası kadınların ölümleri 2021’de altmış yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, 2021’de 1.205 ABD’li kadın, 2020’de 861 ve 2019’da 754 iken, hamilelik ve doğumla ilgili nedenlerden öldü. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri. 2021 için anne ölüm oranı, 2020’de 23,8 ve 2019’da 20,1 olan oranla karşılaştırıldığında, 100.000 canlı doğumda 32,9 oldu.

Ancak yetkililer, 2022’deki anne ölümlerinin pandemi öncesi seviyelere düşme yolunda olduğunu söylüyor. CDC’den alınan ön verilere göre 2022’de hamilelik ve doğumla ilgili nedenlerden ölen kadın sayısının 733 olduğu tahmin ediliyor, ancak nihai veriler hesaplandıktan sonra bu rakamın daha yüksek olması bekleniyor.

Anne ölümü, “gebeliğin süresi ve yerine bakılmaksızın, gebelik sırasında veya gebeliğin sonlandırılmasından sonraki 42 gün içinde bir kadının, gebelikle veya gebeliğin yönetimiyle ilgili veya gebeliği ağırlaştıran, ancak Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kazara veya tesadüfi nedenlerden.

ABD anne ölüm oranı 2021’de tüm ırklar için yükseldi, ancak ırklar arası anne ölüm oranı farkı genişledi. Siyah kadınların oranı 100.000 canlı doğumda 69,9 ölümdü – beyaz kadınların oranının 2,6 katı ve Hispanik kadınların oranının 2,4 katı. Veriler, kısmen sınırlı kaynakların yanı sıra sağlık sistemine güven eksikliğine yol açabilecek olumsuz geçmiş deneyimler nedeniyle Siyahi topluluğun COVID-19’dan orantısız bir şekilde etkilendiğini gösteriyor.

Hamile kadınlar ayrıca şiddetli koronavirüs semptomlarına karşı daha duyarlı olabilir. CDC, hamileliği COVID-19 için yüksek riskli altta yatan koşullardan biri olarak dahil etmiştir.

Associated Press bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Ayrıca okuyun:

Yüksek gelirli Siyah anneler ve yeni doğan bebekleri, daha az varlıklı beyaz akranlarına göre daha kötü sağlık sonuçlarına sahiptir.

Kürtaja erişimi kısıtlayan eyaletlerde daha yüksek anne ve bebek ölüm oranları var, çalışma bulguları

53 yerel ajansın tamamından SNAP katılımcıları, çalınan faydalar için nihayet geri ödeme alabilecekler


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: