Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yeni Lyft CEO’su: “Bunu sadece bir Uber savaşı olarak düşünmüyorum. Bu, evde kalmaya karşı verilen bir savaştır.’

Yeni Lyft CEO’su: “Bunu sadece bir Uber savaşı olarak düşünmüyorum. Bu, evde kalmaya karşı verilen bir savaştır.’

Lyft Inc.’in yeni CEO’su David Risher, Pazartesi günü Unsur.net ile yaptığı bir röportajda, araç çağırma şirketinin Uber Technologies Inc. ile rekabetini her iki şirketi de “dürüst ve odaklanmış” tutmanın bir yolu olarak görüyor.

“Pek çok iki hizmet dinamiği veya Coke ve Pepsi veya Nasdaq ve the [New York Stock Exchange]dedi. “Bu düzeyde bir rekabet istiyorsunuz.”

Lyft LYFT,
-2.74%,
Geçen ay kazanç açıkladığından bu yana piyasa değerinin yaklaşık üçte birini veya 2,2 milyar doları kaybeden şirket, Pazartesi günü yönetim kurulu başkanı Risher’in zor durumdaki şirketin CEO’su olarak görevi devralacağını duyurdu. Yönetim kurulu başkanı olacak şirketin kurucu ortağı Logan Green’in yerini alacak.

Lyft, çok daha büyük rakibi Uber ile rekabet ediyor UBER,
-%0,42,
YipitData’ya göre, son yıllarda Lyft’in pahasına yolculuk dolu pazar payı kazanan Uber, şu anda ABD pazar payının yaklaşık %74’üne, Lyft’in ise %26’sına sahip. Risher, giden CEO’dan kendisini nasıl farklılaştıracağı hakkında fazla bir şey söylemeyi reddetti, ancak Lyft’in teslimat gibi diğer hizmetlerde Uber ile rekabet etmeye çalışmayacağını belirtti.

“Az önce pizza getiren biriyle arabaya binmek istemiyorum” dedi.

“Bir noktada bunu sadece bir Uber savaşı olarak düşünmüyorum” dedi. “Evde kalmaya karşı bir savaş. İnsanları nasıl dışarı çıkaracağız? Birlikte oynamalarını ve çalışmalarını nasıl sağlayacağız?”

Lyft’in yeni üst düzey yöneticisi, dijital okuma yoluyla çocukların okuryazarlığına odaklanan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Worldreader’ın son 13 yıldır CEO’suydu. Risher, bu nedenle “daha azla daha fazlasını yapmaya… daha verimli olmalısınız”a aşina olduğunu söyledi.

Lyft’in Pazartesi günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu dosyaya göre Risher, 3.25 milyon dolarlık imza bonusu alacak ve yıllık 725.000 dolarlık maaş alacak. Unsur.net’a imza bonusunun 3 milyon dolarını Worldreader’a bağışlamayı planladığını doğruladı.

Risher, “Kurula Worldreader’ın zayıflamak yerine güçlenmesinin benim için çok önemli olduğunu söyledim,” dedi.

Risher, zengin hayırseverleri paralarını daha hızlı dağıtmaya teşvik etme çabalarında da aktiftir. O ve eşi Jennifer Risher, 2020’de parayı bağışçıların tavsiye ettiği fonlardan çıkarıp hayır kurumlarının ellerine daha hızlı bir şekilde aktarmayı amaçlayan Half My DAF adlı bir grup kurdu.

Risher, “Karım ve ben bunu yandan yapıyoruz,” dedi. “Uzun bir süredir, amaca yönelik bir lider oldum. Ama Lyft benim 1 numaralı odak noktam.”

Risher, Worldreader’a liderlik etmeden önce Amazon.com Inc. AMZN’nin ilk çalışanlarından biriydi.
-0.09%,
Microsoft Corp. MSFT’de genel müdür olmanın yanı sıra ilk ürün başkanı ve ABD perakende başkanı oldu,
-%1,49.
Tecrübenin kendisine “rekabet anlayışı” verdiğini söyledi.

Lyft’in, sürücülerin müşterileri zamanında almasını sağlamak gibi müşterilere ve sürücülere odaklanarak rekabet edeceğini söyledi. Görevi devraldığında, şirketin sürücülere bağımsız yükleniciler gibi davranma konusundaki tutumunda pek bir fark olmayacağını söyledi.

Lyft, Uber gibi yatırımcıların kârlı hale gelme baskısı altında. Risher, oraya ulaşmanın yolu, hem “maliyet yönünden hem de hacim yönünden ele alındığından emin olmaktan geçiyor” dedi.

Risher, 17 Nisan’da resmi olarak dümene geçiyor. Green gibi, kurucu ortak ve Başkan John Zimmer de günlük operasyonlardaki rolünden vazgeçecek, ancak yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak devam edecek.

Unsur.net personel yazarı Leslie Albrecht bu makaleye katkıda bulunmuştur.


İlginizi Çekebilir

Güneş ışığının sizi mutlu etmesinin gerçek nedeni: D vitamininin faydaları sizi şaşırtabilir

D vitamini, sağlığımızı çeşitli şekillerde geliştiren temel bir mikro besindir. Kemiklerimizden kaslarımıza, sinirlerimize ve hatta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: