Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Yaşlı amcamın hanım arkadaşı çok çıkarcı’: Bu kız arkadaşına borç para veriyor. Ne yapabilirim? İradesine itiraz edebilecek mi?

‘Yaşlı amcamın hanım arkadaşı çok çıkarcı’: Bu kız arkadaşına borç para veriyor. Ne yapabilirim? İradesine itiraz edebilecek mi?

Amcam yıllar önce evliydi ama boşandı ve o zamandan beri bekar kaldı. İlk eşi maddi olarak onu temizlikçiye götürdü. Çocukları yoktu.

Şu anda romantik bir ilişki içinde ve aynı bayan arkadaşın arkadaşlığından uzun yıllardır keyif alıyor. Ayrı yaşıyorlar. Evliliğe karşı çıkıyor çünkü anlaşılır bir şekilde servetinin yarısını ikinci kez kaybetmek istemiyor.

“Malağının herhangi bir kısmı üzerinde meşru bir hak iddia edebilir mi?”

Yıllar boyunca hanım arkadaşına ve ailesine cömertçe parasal borçlar verdi ve bunların hiçbiri tamamen geri ödenmeye yakın değil. Yerinde bir emaneti ve iradesi vardır. Yaşayan tek akrabası olarak, mirasının nihai vasisi olarak seçildim.

Yaşlı amcamın bayan arkadaşı bir servet avcısı ve çok manipülatif. Amcam öldükten sonra ona mirasından bir pay vaat ettiğini iddia ederek bir şekilde onun güvenine veya iradesine karşı çıkmaya çalışacağından ve entrikacı ailesinin planını desteklemesinden endişeleniyorum.

Mirasının herhangi bir kısmı üzerinde meşru bir iddiası olacak mı? Vasiyete veya güvene itiraz ederse, ortaya çıkan tüm yasal ücretlerin faturasını miras mı ödemek zorunda kalacak yoksa mirasın gelirleri dağıtıldıktan sonra mirasın vasisi olarak bu masraflardan şahsen mi sorumlu olacağım?

gergin yeğen

Sevgili Sinir,

Borç verme meselesi bir yana, ekonomik olarak eşit olmayan bir ilişkide olan herkes para peşinde değildir – sizin “altın arayıcısı” dediğiniz şey. Ancak daha büyük sorun, bir kişinin geri ödememeyi göze alamayacaksa asla borç vermemesidir. Tahminimce amcanız bunun farkında ve bu paranın asla geri gelmeyebileceğini biliyor. Asliye mahkemelerinde romantik ortaklar arasında en yaygın sorunlardan biri: Borç nedir ve hediye nedir?

Geri döneceği beklentisiyle veya umuduyla borç para vermek istiyorsanız – bir aile üyesi, arkadaş veya sevdiğiniz biri söz konusu olduğunda – her zaman noter tasdikli bir kredi sözleşmesi yapın ve borç alana parayı iade etmesi için kesin bir zaman çizelgesi verin.

ABD eyaletleri asliye mahkemesi davalarına bir dolar limiti koyuyor ve burada amcanızın kız arkadaşına verdiği borçlar veya hediyeler bu miktarı aşıyor olabilir. Örneğin Teksas’ta bu miktar 20.000 dolardır. Kaliforniya’da bireyler asliye mahkemelerinde 10.000$’a kadar talepte bulunabilirler.

Bu adamın çocuklarını bir düşünün: Babaları, kendisinden 40 yaş küçük olan bakıcısıyla gizlice evlendi ve şimdi onun mirasından on milyonlarca dolar miras alacak. Aşık olmuş olabilirler. Ya da servetine göz koymuş olabilir.

Mitch Mitchell, emlak planlaması için yardımcı danışman Güven ve İradeCalifornia, San Diego’da bir emlak planlama platformu olan , amcanızın durumunun çok daha basit olduğunu söylüyor. Amcanın bir emaneti ve vasiyeti varsa vefatından sonra mal varlığı o belgelere göre dağıtılsın diyor.

‘Geri verileceğini umarak veya umarak borç para vermek istiyorsanız, her zaman noter tasdikli bir kredi sözleşmeniz olsun.’

“Amcanızın tüm varlıkları emanetteyse, veraset mahkemesinde olası herhangi bir çatışmadan büyük olasılıkla kaçınılabilir,” diyor. “Tam olarak finanse edilmiş, geri alınabilir bir güvene sahip olmanın en önemli faydalarından biri, vasiyetten kaçınmaktır. Bir başkasıyla kesişiyor: mahremiyet.

Amcanızın arkadaşı bu emanete lehdar değilse, onun bu konuda hiçbir şey bilmeye hakkı yoktur. Benzer şekilde, “ilgili taraflar” veya yasal statüye sahip olanlar, genellikle bir vasiyete itiraz etme hakkına sahip olan tek kişilerdir. Eşleri ve çocukları içerir.

Mitchell, “Vasiyete veya güvene başarılı bir şekilde itiraz etmek için, amcanızın bayan arkadaşının, amcanızın belgeleri oluşturacak zihinsel kapasiteye sahip olmadığını, gereksiz yere etkilendiğini veya belgelerin uygunsuz bir şekilde yürütüldüğünü göstermesi gerekir,” diyor.

“Amcanın bayan arkadaşının da yarışmayı getirecek durumda olduğunu göstermesi gerekiyor ki bu, eşi olmayan biri için daha zor olabilir. Amcanızın eyaleti, nikahsız evliliği tanıyabilir, bu onun iddialarına yardımcı olabilir veya olmayabilir,” diye belirtiyor. Herhangi bir yarışma muhtemelen varlıkların dağıtımını geciktirir ve yasal ücretlere neden olur.

Bir terekenin vasisi, genellikle terekenin %1 veya %1,5’ini tazminat olarak alır, ancak herhangi bir yasal ücret, terekeden ödenir – cebinizden değil – çünkü kişi veya bireyler, amcanızın vasiyetinin geçerliliğine itiraz ederdi , kişisel olarak sen değil.

Mitchell, “Endişelerinizi amcanızla tartışmayı ve onu, hanım arkadaşının potansiyel iddialarını hafifletmek için emlak planının düğmeli olduğundan emin olmak için yasal tavsiye almaya teşvik etmeyi düşünebilirsiniz,” diye ekliyor. “Boşanmasıyla ilgili olumsuz deneyimi göz önüne alındığında, desteğinizi takdir edecek gibi görünüyor.”

Amcanızın aklı başındayken ve deneyimli bir emlak avukatının yardımıyla bu konuşmaları yapmak daha iyidir. Vasiyet ederse kız arkadaşına küçük bir miktar para bırakmak istiyor olabilir. Ya da kredileri yeterli bir hediye olarak görebilir. Seçim onun.

sensen The Moneyist’e finansal ve etik soruları için [email protected] adresinden e-posta gönderebilir ve Quentin Fottrell’i şu adresten takip edebilirsiniz: Twitter.

Çıkış yapmak Moneyist özel Facebook hayatın en çetrefilli para meselelerine cevap aradığımız grup. Sorularınızı gönderin, bana ne hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi söyleyin veya en son Moneyist sütunlarına ağırlık verin.

Moneyist, soruları tek tek yanıtlayamayacağına üzülüyor.

Quentin Fottrell’den daha fazla içerik:

‘O bir dolandırıcı’: Babam sorunlu kız kardeşim için 500.000 dolarlık bir vakıf kurdu ve benden kayyum olmamı istedi. Mütevelli olmanın içerdiği riskler nelerdir?

‘Araf’ta yaşıyoruz’: Eşimin bir vakıf fonu var ama kayınvalidem kontrol ediyor. 400.000 dolar kazanıyoruz ve imkanlarımızın ötesinde harcıyoruz. Bir sonraki hamlemiz nedir?

Eşime söylemeye korkuyorum’: Kumar bağımlılığım nedeniyle kredi kartlarımın limitini doldurdum ve 100.000$ borçlandım. Yardım edebilir misin?


İlginizi Çekebilir

Wall Street teknolojisinin sevgilisi Nvidia, yeni bir süper bilgisayar da dahil olmak üzere daha fazla AI ürününü tanıttı

Wall Street açıkça henüz bir şey görmedi. Yatırımcıların doyamadığı çip üreticisi Nvidia Corp., hafta sonu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: