Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yarı iletken satışları 2009’dan bu yana en sert düşüşü yaşıyor

Yarı iletken satışları 2009’dan bu yana en sert düşüşü yaşıyor

Dünya çapındaki yarı iletken satışları, endüstrinin pandemi kaynaklı kıtlıklarla geçen iki yılın ardından gelen stok bolluğundan kurtulmaya çalışmasıyla Şubat ayında yıldan yıla %20’den fazla düşüşle 14 yılın en kötü ayını yaşadı.

Semiconductor Industry Association’ın Perşembe günü geç saatlerde yaptığı açıklamaya göre, Şubat ayındaki küresel satışlar Şubat 2022’de satılan 50 milyar $’dan %20,7 düşerek 39,7 milyar $’a geriledi. SIA verilerine göre, aylık satışlar en son 2009’da bu kadar düştü.

Japonya, satışların yüzde 1,2’lik önemsiz bir artışla 3,9 milyar dolara çıktığı tek bölge oldu. Bu arada, Çin’deki satışlar, geçen yılki teknoloji yasağının ardından Şubat ayında %34,2 düşüşle 10,97 milyar dolara geriledi. Ancak bu satışlar yine de %14,8 düşüşle 9,95 milyar $’a gerileyen ABD satışlarını geçmeyi başardı.

SIA CEO’su John Neuffer yaptığı açıklamada, “Küresel yarı iletken satışları, art arda altıncı ay boyunca yıldan yıla ve aydan aya düşerek Şubat ayında yavaşlamaya devam etti” dedi. “Kısa vadeli piyasa döngüselliği ve makroekonomik karşıdan esen rüzgarlar, satışların soğumasına yol açtı, ancak bir dizi son pazarda artan talep sayesinde pazarın orta ve uzun vadeli beklentileri parlak olmaya devam ediyor.”

SIA

Elbette, küresel çip kıtlığının yıl ortasında bolluğa dönüştüğü 2022’deki rekor satışlar, karşılaştırmaları zorlaştırdı.

Okumak: Çip satışları, 2022’de bir salgın kıtlığının bolluğa dönüşmesine rağmen rekor kırdı

Son 12 ayda, PHLX Semiconductor Index SOX,
-%0,46
%3,8 düştü ve bugüne kadar %21,3’lük bir ralli ile birlikte yardımcı oldu. Karşılaştırıldığında, S&P 500 endeksi SPX,
+%0,36
son 12 ayda %8,4 düştü, ancak yıldan yıla %6,9 arttı ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi COMP,
+%0,76
son 12 ayda %13 düştü, ancak yıldan bugüne %15,5 arttı.

2023’te çip stoklarındaki rallinin arkasındaki coşkunun çoğu, büyüyen yapay zeka endüstrisinin ihtiyaç duyduğu muazzam miktarda bilgi işlem gücünü desteklemeyi amaçlayan bir dizi üründen kaynaklanıyor.

Son zamanlarda, Nvidia Corp. NVDA,
+%0,58
yapay zeka iş yüklerini yönetmeye odaklanan donanım ve yazılım ürünlerini sergiledi ve şirket kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Jensen Huang, yapay zekadan elde edilen gelirin önümüzdeki 12 ay içinde “oldukça büyük” olacağını tahmin etti.

Okumak: Çip satışları azaldıkça, Nvidia CFO’su yapay zekaya yapılan harcamaların şirketlere para kazandıracağını söylüyor

Bu, diğer çip üreticilerine ayak uydurmaları için baskı yapıyor; Advanced Micro Devices Inc. AMD gibi şirketler,
-0.10%,
geçen yıl Xilinx ve Intel Corp. INTC’yi satın alarak veri merkezi varlıklarını güçlendiren,
-%0,06,
uzun süreli bir ayıdan nadir bir yükseltme elde eden ve% 31’lik bir artışla Mart ayında 2001’den bu yana en büyük aylık hisse fiyatı kazancına döndü.


İlginizi Çekebilir

Üç aylık satışlar %60 düşerken SolarEdge’in hisseleri %14 düştü

SolarEdge Technologies Inc.’in hisseleri, invertör ve diğer güneş enerjisi ekipmanı üreticisinin üç ayda bir satışlarının …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.