Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yapılandırma Kanunu kapsamında 152,7 milyar lira alacak yapılandırıldı

Yapılandırma Kanunu kapsamında 152,7 milyar lira alacak yapılandırıldı

Haziranda yürürlüğe giren 7326 sayılı Bazı Alacakların tekrardan Yapılandırılmasına İlişkin Kanun hükümlerinden yararlanmak için öngörülen müracaat süresi 30 Eylül’de bitti. Yapılandırma yasasına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

AA muhabirinin gömü ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığından almış olduğu bilgiye nazaran, düzenlemeden yararlanmak için vergi dairelerine 5 milyon 804 bin 861 yükümlü müracaat etti.

bugüne dek 152 milyar 663 milyon lira alacak yapılandırılırken, bu alacaklara karşılık 23 milyar 84 milyon lira tahsilat gerçekleştirildi.

İLK ÖDEME TARİHİ 1 KASIM

Kanunda öngörülen peşin ve birinci taksit ödemeleri için son gün, 31 Ekim 2021 zamanı hafta sonu tatiline rastladığından 1 Kasım Pazartesi olarak belirlendi.

İkinci taksit ise 30 Kasım’a kadar ödenecek.

Cumhurbaşkanı sonucu ile yapılandırılan borçların ilk taksit yada peşin ödenebileceği süre 1 ay uzatılmıştı. Buna nazaran, vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Kasım Pazartesi günü yapmaları gerekiyor.

SGK’ye ilk taksit ödemeleri ise en geç 30 Kasım’da gerçekleştirilecek.

PEŞİN ÖDEMELERDE AVANTAJLI İNDİRİMLER

Yapılandırılan borçların peşin olarak 1 Kasım’a kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, yönetimsel para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

Ödemeler, kredi kartı yada banka kartı ile interaktif vergi dairesi üstünden yada anlaşmalı bankalar vasıtasıyla yapılabilecek.

Yetkililer, 4420 sayılı Cumhurbaşkanı sonucu ile müracaat ve ilk taksit ödeme sürelerinin 1 ay uzatıldığını yalnız diğeri taksitlerin ödeme sürelerinin uzatılmasına yönelik kanunda bir yetkinin bulunmaması sebebiyle diğeri taksitlerin ödeme sürelerinde bir değişim olmadığını belirterek, kanun kapsamında borçlarını yapılandıran vatandaşların bu hususa dikkat etmeleri gerektiği mevzusunda uyarıda bulunmuş oldu.

Alıntıdır


İlginizi Çekebilir

Apple hissedarları yapay zekanın ifşa edilmesi teklifini reddetti

Apple hissedarları, şirketin faaliyetlerini yapay zeka ile açıklamasını gerektiren bir teklifi reddetti. AFL-CIO Hisse Endeksi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.