Anasayfa / Ekonomi Haberleri / ‘Yakala ve öldür’ nasıl Trump’ın başkanlığını ve iddianamesini tanımlayan bir terim haline geldi?

‘Yakala ve öldür’ nasıl Trump’ın başkanlığını ve iddianamesini tanımlayan bir terim haline geldi?

Donald Trump’ın, National Enquirer’ın ve onunla seks yaptığını iddia eden bir yetişkin sineması aktrisine ve bir Playboy tavşanına yapılan sessiz para ödemelerinin halka daha sıkı bir şekilde yerleşen iğrenç hikayesinin belki de hiçbir parçası yoktur. yakala ve öldür ifadesinden daha bilinç.

Terim muhtemelen ilk kez 4 Kasım 2016 Cuma günü Wall Street Journal’ın ulusal sözlüğün bir parçası haline geldi. son dakika haberi sadece dört gün sonra cumhurbaşkanı seçilecek olan adamın dahil olduğu şüpheli gazetecilik uygulaması hakkında.

6½ yıl ileri sarılın ve bu ifşaat, Manhattan büyük jürisinin ödemelerdeki rolü nedeniyle Trump’a karşı suçlamalarda bulunmak için oy kullanması ile eski bir başkanın ilk suç iddianamesine çığ gibi düştü.

Flaş Haber: Trump Salı günü New York mahkemesine çıkmadan önce teslim olacak: rapor

2016’da Journal’da bir medya muhabiriydim ve o geç Cuma öğleden sonra, o zamanki meslektaşım Michael Rothfeld yardım istemek için yanıma geldiğinde kendimi büyük bir siyasi skandala dönüşecek olan şeyin tam ortasında buldum.

Araştırmacı bir muhabir olan Mike, kendisinin ve hukuk işleri muhabiri Joe Palazzolo’nun, National Enquirer’ın bir Playboy tavşanına 2006’da Donald Trump’la ilişkisi olduğuna dair öpücük ve anlatım hikayesi için nasıl 150.000 dolar ödediği hakkında çılgın bir hikayeyi ortaya çıkardığını açıkladı. , sözleşmeyi imzalayıp çekini aldıktan sonra, süpermarket tabloid’i hikayeyi hiç yayınlamamıştı.

Anlaşma, hikayenin münhasır haklarını Enquirer’a vermişti, bu yüzden onu gömme hareketi, hikayeyi sonsuza dek kilitledi.

O dönemde ağırlıklı olarak gazete ve dijital medya şirketlerine odaklandım. Önceki hayatımda magazin dergilerinde çalıştım, bu yüzden o dünyaya aşinaydım.

Bu tür bir ödemenin, Enquirer gibi süpermarket magazin dergilerinin dostları koruduğu ve güçlü insanlar hakkında kötü haberleri ortadan kaldırdığı eski bir yöntem olduğunu keşfettim. Genellikle iyilik daha sonra – quid pro quo – yolun aşağısında daha sulu bir hikaye olarak veya başka bir tür geri ödeme yoluyla iade edildi.

Bu tür bir şeyin yakala ve öldür olarak adlandırıldığı ortaya çıktı.

İlk Journal öyküsünün üçüncü paragrafında yer alan ve daha sonra birçok medya kuruluşunun konuyla ilgili yıllarca yazdığı öykülerde belirgin bir şekilde yer alan patlayıcı bir cümleydi.

Bu ilk yakala ve öldür hikayesi, çok sayıda başka ifşaat Journal’ın Joe ve Mike liderliğindeki çatlak ekibi tarafından ek ödemeler hakkında, en önemlisi yetişkin film yıldızı Stormy Daniels’a.

Unsur.net ve Wall Street Journal, News Corp.’un sahibi olduğu Dow Jones tarafından yayınlanmaktadır.

Hikayesinin ödemesi, Enquirer tarafından değil, doğrudan Trump’ın o zamanki kişisel avukatı Michael Cohen tarafından yapılmıştı ve daha sonra Trump Organizasyonu tarafından yasal ücretler olarak tutulduğu iddia edilen Trump organizasyonu tarafından geri ödenmişti.

Bu ödemeler zinciri, Cohen’in kampanya finansmanı ihlallerinden ve hapse girmesinden ve nihayetinde Perşembe günü Manhattan bölge savcılığı tarafından getirilen suçlamalardan suçunu kabul etmesiyle sonuçlandı.

2019’da Wall Street Journal ulusal raporlama için Pulitzer Ödülü’ne layık görüldü yakala ve öldür ödemelerini ortaya çıkaran çalışmaları için.

Hikayenin bayağılığı göz önüne alındığında – Trump arkadaşı ve AMI CEO’su David Pecker gibi isimleri uydurma gibi görünen bir karakter ordusuyla dolu – yakala ve öldür ifadesi, hayattan daha büyük bir boyut kazandı. Trump dönemini “Make America Great Again” kadar tanımlamak.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: