Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yahudiler ABD’deki dini gruplar arasında en olumlu şekilde görülüyor: anket

Yahudiler ABD’deki dini gruplar arasında en olumlu şekilde görülüyor: anket

Buna Jerry Seinfeld etkisi diyelim.

Amerikan Yahudileri son zamanlarda yükselen antisemitizmle yüzleşirken bile, yeni bir anket Pew Araştırma Merkezi, Yahudilerin ABD’deki başlıca dini gruplar arasında en olumlu şekilde görüldüğünü gösteriyor.

Pew anketi, Amerikalıların %35’inin Yahudiler hakkında çok veya bir şekilde olumlu görüşlere sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu, Katolikler için %34, ana akım Protestanlar için %30, Evanjelik Hristiyanlar için %28, ateistler için %20, Müslümanlar için %17 ve Mormonlar için %15’tir.

Pew, ankete 10.588 ABD’li yetişkinin katıldığını söyledi.

Pew, bulgularına birkaç uyarı ekledi ve bazı katılımcıların “tüm bir grup insanı derecelendirmesinin istenmesini garip veya zor bulabileceğini” söyledi. Elbette bu, yanıt verenlerin çoğunluğunun – tam olarak %58’i – Yahudiler hakkında ne olumlu ne de olumsuz bir görüşe sahip olmadıklarını veya herhangi bir görüş beyan edecek kadar bilgi sahibi olmadıklarını neden açıklayabilir.

Aynısı diğer dini gruplar için de geçerliydi: Örneğin, yanıt verenlerin %59’u ana akım Protestanlar hakkında olumlu ya da olumsuz bir görüşe sahip olmadıklarını ya da bir görüş sahibi olmak için yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söyledi.

Pew anketinin sonuçları, özellikle antisemitik olaylardaki artış göz önüne alındığında, Unsur.net’ın temas kurduğu Yahudi cemaatinin önde gelen bazı üyelerini şaşırttı.

İlgili: Her beş Amerikan Yahudisinden dördü, antisemitizmin son beş yılda daha da kötüye gittiğine inanıyor: anket

Gerçekten de, bir Yahudi örgütü olan İftirayla Mücadele Birliği (ADL), 2021’in bu tür olaylar için rekor bir yıl olduğunu ve 2.717’nin sayıldığını bildirdi – 2020’ye göre %36’lık bir artış. ADL, 2022 rakamlarının bu hafta açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Ayrıca Yahudilerin görece küçük bir grup oluşturduğu da bir gerçektir; ABD yetişkin nüfusunun yalnızca %2,4’ünü oluşturmaktadır. farklı bir Pew çalışması.

Aynı zamanda, Yahudilere bu kadar olumlu bakılmasının pek çok nedeni olabilir. Yahudiliğin tarihini ve kültürünü araştıran bir Amerikan kuruluşu olan YIVO’nun CEO’su Jonathan Brent, ABD’nin tüm dinlerden insanlara karşı kendi çerçevesine yerleştirilmiş bir hoşgörüye sahip olduğunu kaydetti – bu, her zaman Avrupa ile ilişkilendirilmemiş bir hoşgörü, diye ekledi. . Nazi rejimi sırasında Almanya’ya, farklı zamanlarda diğer ülkelerdeki antisemitizme işaret etti.

Buna karşılık, bu hoşgörü, Yahudi halkının ABD’de bilim, eğitim ve popüler kültür de dahil olmak üzere birçok alanda gelişmesine izin verdi. Brent, Jerry Seinfeld gibi komedyenlerden simit gibi temel gıda maddelerine kadar Yahudi gelenekleri ve ikonları bu ülkenin dokusunun bir parçası haline geldikçe, Amerikalıların dini grup hakkında olumlu bir görüşe sahip olma ihtimalinin arttığını söyledi.

Brent, “Burada, Amerika’da Yahudi etkisi yapıcı olarak görülüyor,” dedi.

Brent, antisemitizmdeki herhangi bir artışa gelince, nefretin “küçük, yüksek düzeyde tanımlanmış bir gruptan” geldiğini, kısacası ana akımdan değil dedi.

“Pillars of Faith” ve “A Jewish Guide to the Mysterious” kitaplarının yazarı Haham Pinchas Taylor bu görüşü destekledi. Antisemitik görüşlere sahip olanlarla ilgili olarak Taylor, “nefret edenler her zaman daha gürültülüdür” dedi, bu nedenle onların gerçekte olduğundan daha büyük bir grup oluşturduklarını varsaymak kolaydır.

Taylor, Yahudi İncili – Eski Ahit – Hıristiyan inancının bir parçası olduğu için, Hıristiyan Amerikalıların genellikle Yahudiler hakkında olumlu bir görüşe sahip olduklarını da sözlerine ekledi. “Hepimizin paylaştığı İncil’den bir parça” dedi.

Yine de ADL, anketin gerçekten Amerikalıların Yahudi cemaati hakkındaki düşüncelerine değinip değinmediğini sorguladı. Örgüt yaptığı açıklamada, “önyargılara sahip kişilerin genellikle ‘bilmiyorum’ yanıtlarının arkasına saklandığını öne sürdüğü” kendi araştırmasına işaret etti.

Buna ek olarak ADL, bazı insanların karşılaştıkları Yahudiler hakkında olumlu duygular beslese de, bu duyguları antisemitik “Yahudi entrikası veya küresel komplo hakkındaki karanlık duygulardan” ayırmadıklarını söyledi.

ADL, bu tür konuların daha fazla araştırma yapılması gerektiğine işaret ettiği sonucuna varmıştır.


İlginizi Çekebilir

“Birkaç” Fed yetkilisi, daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olmayabileceğini ve Mayıs tutanaklarından çıkarılacak diğer önemli çıkarımları söyledi

Federal Rezerv’in Mayıs ayı politika toplantısının tutanakları, yetkililerin ileriye dönük yol konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: