Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Wall Street teknolojisinin sevgilisi Nvidia, yeni bir süper bilgisayar da dahil olmak üzere daha fazla AI ürününü tanıttı

Wall Street teknolojisinin sevgilisi Nvidia, yeni bir süper bilgisayar da dahil olmak üzere daha fazla AI ürününü tanıttı

Wall Street açıkça henüz bir şey görmedi.

Yatırımcıların doyamadığı çip üreticisi Nvidia Corp., hafta sonu yeni bir süper bilgisayar da dahil olmak üzere yapay zeka ile ilgili göz kamaştırıcı ürünler ve çevrimiçi oyun rakamlarını canlandırma planlarını duyurdu.

Nvidia’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, düzenlenen bir açılış konuşmasında, “Artık dünyadaki hemen hemen her bilgi işlem ve bulut şirketi tarafından benimsenen, hızlandırılmış bilgi işlem ve yapay zeka ile yeni bir bilgi işlem çağının dönüm noktasındayız” dedi. Pazartesi günü Taipai’deki Computex fuarında, göre şirketin web sitesinde bir blog yazısı.

“Oynanamayan karakterlere konuşma becerileri kazandıracak, böylece sorulara gelişen gerçekçi kişiliklerle yanıt verebilecekler.”


— Oyunlar için yeni Nvidia Avatar Cloud Engine hakkında CEO Jensen Huang

Geçen hafta, Sunnyvale, Kaliforniya merkezli Nvidia NVDA,
+2.54%
Cuma günü hisse başına 389 dolarla rekor bir seviyeden kapanan AI ile ilgili çiplerdeki patlama yapan bir iş sayesinde, yatırımcıları kazançlarla ve gelirde büyük bir sıçrama tahminiyle şaşırttı.

Fikir: Nvidia, yapay zeka destekli bir hisse senedi balonunun yaratılmasına yardımcı oldu mu?

Tayvan doğumlu Huang, yüksek teknoloji ürünleri listesinin başında, geliştiricilerin yapay zeka sohbet botları için büyük dil modelleri oluşturmasına yardımcı olmak için kullanılan, büyük bellekli bir yapay zeka süper bilgisayar platformu olan DGX GH200’ü tanıttı; ürünleri tüketicilere tavsiye etmek için sözde büyük verileri kullanan öneri sistemleri için karmaşık algoritmalar; ve dolandırıcılık tespiti ve veri analitiği için sinir ağlarının grafiğini çizin.

Şirket, Alphabet GOOGL dedi,
+0.92%

GOOG,
+0.87%
birim Google, Facebook ve Instagram ana Meta Platformları META,
+%3,70
ve Microsoft MSFT,
+2.14%
“gelecekteki hiper ölçekli üretken yapay zeka altyapısı için bir plan olarak kullanılabilen” DGX GH200’ü muhtemelen ilk kullanan kişi olacak.

Huang, Nvidia’nın ayrıca, bu yıl çevrimiçi olacak ve büyük AI modellerini eğitmek için verileri güçlendirmek için dört DGX GH200 sistemi kullanacak olan Nvidia Helios adlı kendi devasa AI süper bilgisayarını inşa ettiğini söyledi.

Okumak: Nvidia CEO’su mezunlara şunları söylüyor: Yapay zekadan yararlanın veya geride kalın

Huang, şirketin sözde Hopper, Grace, Ada Lovelace ve Bluefield CPU (merkezi işlem birimi) ve GPU (grafik işlem birimleri) mimarileri tarafından desteklenen 400’den fazla sistem konfigürasyonunun piyasaya çıkacağını duyurdu. Bulut cephesinde, halihazırda Dell Technologies DELL’den temin edilebilen bulut ağlarını güçlendirmeyi amaçlayan bir ağ platformu olan Nvidia Spectrum-X’i teklif etti.
+0.89%,
Lenovo992,
+%3,92
ve Supermicro.

Oyun cephesinde Huang, geliştiricilerin konuşma, konuşma ve animasyon için özel AI modelleri oluşturmak ve dağıtmak için kullanabilecekleri bir dökümhane hizmetleri olan oyunlar için Nvidia Avatar Cloud Engine’i piyasaya sürdü. “Oynanamayan karakterlere konuşma becerileri kazandıracak, böylece sorulara evrimleşen gerçeğe yakın kişiliklerle yanıt verebilecekler” dedi.

İngiltere merkezli reklam holding şirketi WPP WPP ile anlaşma,
+%1,20

RES,
+0.83%
dijital reklamcılık için üretken yapay zeka kullanan bir içerik motoru geliştirmek için de Huang tarafından açıklandı. “Bugün reklamlar alınıyor, ancak gelecekte bilgi kullandığınızda çoğu oluşturulacak – bilgi işlem modeli değişti” dedi.

Huang ayrıca 46 trilyon dolarlık imalat sektörünün yapay zekayı nasıl kullanmaya başladığına da dikkat çekti. Foxconn Industrial Internet 601138 gibi elektronik üreticileri,
+6.61%,
InnoDisk 5289,
-2.25%,
Pegatron 4938,
+%0,27
ve Wistron 3231,
+4.62%
Nvidia CEO’su, dijital akıllı fabrikalara doğru ilerlemek için Nvidia teknolojileriyle “dijital iş akışları oluşturuyor” dedi.

Huang, “Dünyanın en büyük endüstrileri fiziksel şeyler üretiyor” dedi. “Onları önce dijital olarak oluşturmak milyarlarca tasarruf sağlayabilir.”

Okumaya devam etmek: Nvidia, AI desteğine bir dolar rakamı koyduktan sonra nadir bulunan 1 trilyon dolarlık değerlemeye doğru ilerliyor


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: