Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Wall Street, Şubat ayında ABD’deki istihdamda 225.000’lik küçük bir artış gördü. Çok daha büyük bir kazanç, daha sert Fed faiz artırımına yol açabilir.

Wall Street, Şubat ayında ABD’deki istihdamda 225.000’lik küçük bir artış gördü. Çok daha büyük bir kazanç, daha sert Fed faiz artırımına yol açabilir.

Önemli bir faiz oranı bu ay keskin bir şekilde yükselecek ve ABD’yi resesyona yaklaştıracak mı? Belki, ekonomi Şubat ayında yeni işlerde aşırı büyük bir artış daha kaydederse.

İşte Cuma sabahı açıklanacak ABD istihdam raporunda izlenecekler.

tahmin

The Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlere göre, ekonomi muhtemelen Şubat ayında 225.000 iş ekledi.

Böyle bir artış tarihsel olarak güçlü olsa da, Ocak ayında istihdamda başlangıçta bildirilen 517.000 artıştan büyük bir yavaşlama yaratacaktır.

Fed tepkisi

Federal Rezerv, Ocak ayındaki güçlü istihdam raporunun yanı sıra ekonominin 2023’ün başlarında gerçekten güç kazanmış olabileceğine dair diğer işaretler karşısında alarma geçti. kontrol altında.

Ekonomistler, yeni işlerdeki bir başka büyük artışın – diyelim ki 300.0000 veya daha fazla – Fed’in endişelerini artıracağını söylüyor.

Böyle bir artış, üst düzey yetkililer iki hafta sonra Washington’da toplanacakları zaman, Fed’in gösterge kısa vadeli faiz oranını yarım puan artırmasına bile yol açabilir.

Çok yakın zamana kadar, Wall Street daha ılımlı bir çeyrek puanlık faiz artışı bekliyordu.

Daha yüksek borçlanma maliyetleri ekonomiyi yavaşlatır ve enflasyonu düşürmek için ne kadar yükselmeleri gerekiyorsa, ABD’nin resesyona girme olasılığı o kadar artar.

İşsizlik oranı

İşsiz Amerikalıların yüzdesi Ocak ayında %3,4’e geriledi ve 54 yılın en düşük seviyesine ulaştı, bu da işgücü piyasasının ne kadar sıkı olduğunun bir başka işareti.

Ekonomistler, işsizliğin %3,4’te kalmasını bekliyor. Daha da aşağı düşerse işsizlik oranı 1953’ten bu yana en düşük seviyeye ulaşacak. Bu da Fed’de alarm zillerini çalacak.

Hızlı ücret artışı

Şirketler, büyük işgücü kıtlığı yaşanan bir dönemde çalışanlar için rekabet etmek zorunda kaldıklarından, işçi ücretleri son birkaç yılda hızla arttı.

Fed, daha yüksek ücretlerin, fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskıyı sürdüren ve enflasyonu kontrol altına almayı zorlaştıran korkunç bir “ücret-fiyat” sarmalını tetikleyebileceğinden endişe ediyor.

Ortalama saatlik ücretlerin Şubat ayında %0,4 artması bekleniyor. Bu, geçen yılki artışı önceki aydaki %4,4’ten %4,8’e itecektir.

Merkez bankası, yıllık ücret artışının yılda %2 ila %3’lük salgın öncesi seviyelere geri döndüğünü görmek istiyor. Ücretlerdeki yıllık artış, Mart 2022’de kırk yılın en yüksek seviyesi olan %5,9’a ulaştı.

İşler joker kartları

Çok az ekonomist, Ocak ayında yeni işlerde bildirilen 517.000 artışı göründüğü gibi kabul ediyor.

Bir kere hükümetin her yıl olduğu gibi yeni sezon ayarlamaları getirmesi istihdamdaki artışı abartmış olabilir.

Hava da mevsim dışı derecede sıcaktı ve bu, inşaat, perakende, eğlence ve konaklama gibi sektörlerde bildirilen iş kazanımlarını artırabilir.

Aslında, Şubat ayındaki görece ılıman kış havası da aynı şeyi yapabilir ve beklenenden daha güçlü başka bir istihdam raporunun üretilmesine yardımcı olabilir.

Son olarak, hükümetin iş artışlarına ilişkin ön araştırması, daha düşük yanıt oranı nedeniyle daha fazla oynaklık göstermiştir.

Ocak’ı al. Ocak 2020’de %60’a kıyasla, işletmelerin yalnızca %44’ü hükümetin istihdam anketine zamanında yanıt verdi. Daha az yanıt, istihdamda abartılı artışlara veya düşüşlere yol açabilir.

Regions Financial’dan baş ekonomist Richard Moody, “BLS’nin kuruluş anketine verilen düşük yanıt oranları, herhangi bir aydaki iş büyümesine ilişkin ilk tahmini genellikle olduğundan daha az güvenilir hale getirdi,” dedi.

Ankete katılan çoğu işletme, sonunda aylık istihdam seviyeleri hakkında güncellemeler sağlar ve bu, önceki verilerde keskin revizyonlara yol açabilir.

Wall Street’teki ve Fed’deki ekonomistler, Ocak ayındaki 517.000 kişilik istihdam artışının önemli ölçüde azalıp azalmadığını görmek için yakından izliyorlar.

Fed’in bir sonraki faiz artırımının boyutu buna bağlı olabilir.


İlginizi Çekebilir

Bed Bath & Beyond hisse senetleri, satış sonrası düşük uyarı ve büyük hisse arzı nedeniyle rekor kırdı

Bed Bath & Beyond Inc. BBBY’nin Hisseleri, -26.23% Perşembe günü, sorunlu ev eşyaları perakendecisinin büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: