Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Vergi Usul Kanunu’nda değişim öngören yasa teklifi Meclis’te

Vergi Usul Kanunu’nda değişim öngören yasa teklifi Meclis’te

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Mükelleflerin vergiye uyumlarını gözeten, vergi güvenliğini artıran, toplumsal adaleti ve rekabet ortamını güçlendiren, yatırımları teşvik edip ihtilafları sonlandıran ve vergi uygulamalarında öngörülebilirliği elde eden değişikliklerin hayata geçirilmesi amacıyla hazırlanan teklifle; kolay usulde vergilendirilen mükelleflerin kazançlarının gelir vergisinden kaide dışı edilmesi öngörülüyor.

küçük ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ

averaj 860 bin civarında olan ve ‘küçük esnaf’ olarak anlatılan yükümlü grubunun, kazançlarının kaide dışı edilmesiyle senelik bildirge vermemeleri sağlanacak. Cirosu 240 bin TL’nin altındaki küçük esnafa da vergi muafiyeti getiriliyor.

ek olarak düzenlemeyle; toplumsal medya olarak da malum toplumsal ağ sağlayıcıları üstünden paylaşım icra eden toplumsal içerik üreticilerinin elde ettikleri kazançlar ile mobil cihazlarda uygulama geliştirenlerin bu uygulamalardan elde ettikleri kazançların belirli bir tutara kadar olan kısmı kaide dışı kapsamına alınacak. Ve bunların elde ettikleri kazançlar üstünden tevkifat suretiyle vergilendirilmeleri sağlanacak.

Yapılması öngörülen diğeri bir değişiklikle de; çiftçilere meydana getirilen destek ödemeleri gelir vergisinden kaide dışı tutulacak ve bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacak. 

Düzenleme ile geçici vergi beyannameleriyle ilgili de değişikliğe gidiliyor. Düzenlemenin devreye girmesiyle yılda 4 değil 3 kez bildirge verilecek.

DİJİTAL UYGULAMAYA GEÇİLİYOR

Son yıllarda bilişim dünyasında meydana gelen gelişmelere bağlı olarak vergi uygulamalarının elektronik ortama taşınması mevzusunda da düzenlemeye gidiliyor. Bu çerçevede; elektronik defter ve belge uygulamaları, Hazır Beyan Sistemi, Defter-Beyan Sistemi, İnternet Vergi Dairesi ve İnteraktif Vergi Dairesi uygulamaları, Elektronik Yoklama Sistemi, Elektronik Tebligat benzer halde birçok elektronik uygulama hayata geçirilerek mükelleflerin kullanımına sunulacak.

Alıntıdır


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: