Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Uzmanlar, bölgesel banka krizinin sona ermesinden çok uzak olabileceği konusunda uyarıyor

Uzmanlar, bölgesel banka krizinin sona ermesinden çok uzak olabileceği konusunda uyarıyor

Bölgesel bankalar üzerindeki borsa paniği şimdilik yatıştı, ancak uzmanlar, düzenleyicilerin önümüzdeki yıllarda devam edebilecek ekonomik ters rüzgarlar arasında sektörün istikrarını desteklemeye odaklanmaları gerektiğini söylüyor.

PacWest Bancorp Corp. PACW gibi bölgesel bankaların hisseleri,
+4.41%
SPDR S&P Regional Banking ETF Mart başındaki düşük seviyelerinden yaklaşık %15 kazanç elde ederek, mevduat tabanlarının istikrar kazandığına dair haberlerin ardından geçen hafta toparlandı.

London Business School ekonomisti ve finansal istikrar uzmanı Richard Portes, Unsur.net ile yaptığı bir röportajda, Silicon Valley Bank ve First Republic Bank’ın başarısızlığını katalize etmeye yardımcı olan aynı ekonomik ters rüzgarların devam ettiğini söyledi.

Portes, “Bölgesel bankaların finansman maliyetleri birkaç ay önce büyük bir sıçrama yaptı ve düşmedi” dedi ve bölgesel bankaların borç piyasalarında borç almak için ödemek zorunda oldukları faiz oranı ile yüksek oran arasındaki farka dikkat çekti. , çeşitlendirilmiş bankaların ödemeleri son zamanlarda önemli ölçüde genişledi.

Bu arada, her büyüklükteki banka, para piyasası yatırım fonları gibi diğer tasarruf araçlarıyla rekabet edebilmek için mevduat sahiplerine ödedikleri oranları yükseltmek zorundadır. Mevduatlar tipik olarak bir bankanın en ucuz fonlama şeklidir, ancak Portes’e göre geçmiş dönemlere göre daha az istikrarlı oldukları kanıtlanmaktadır.

“Bölgesel bankalar, ister ipotek ister uzun vadeli menkul kıymetler olsun, bu fonlama maliyetlerinin yakınında hiçbir yerde ödeme yapmayan tüm bu uzun vadeli varlıklara sahipler” diye ekledi. “Bu gerçekten büyük bir olay.”

BondCliq

Yukarıdaki grafik, Citizens Financial Group Inc. CFG dahil olmak üzere büyük bölgesel bankalar tarafından ihraç edilen 10 yıllık Hazine bonoları ile 10 yıllık borç arasındaki ortalama getiri farkını göstermektedir.
+0.60%
Comerica Inc.CMA,
-%0,51
Beşinci Üçüncü Bancorp.FITB,
+%0,84
PacWest ve Western Alliance Bancorp. WAL,
+%0,25

Bu bankaların borçlanma maliyetleri, Silicon Valley Bank başarısızlığının ardından ve First Republic Bank’ın stres belirtileri göstermeye başlamasıyla birlikte keskin bir şekilde arttı. Son zamanlardaki yüksek seviyelerinden düştüler, ancak yılın başlangıcına ve batmak için çok büyük olarak algılanan büyük çeşitlendirilmiş bankalara kıyasla yüksek kalmaya devam ediyorlar.

Kendilerini sektöre yönelik piyasa şüpheciliğinin merkezinde bulan birkaç bölgesel bankanın da önümüzdeki 1-3 yıl içinde vadesi dolması planlanan önemli miktarda borcu var ve bu, bu fonlamayı değiştirmeye çalışırken sektör üzerinde daha fazla baskı oluşturabilir.

BondCliq

ekonomistler tahmin etmek ABD bankacılık sisteminin piyasa varlıklarının, bu varlıkların defter değerinden 2 trilyon dolardan daha az değere sahip olduğu. Bankaların vadeye kadar elde tutmayı planladıkları menkul kıymetleri piyasa değerinden ziyade nominal değerinden değerlemelerine izin verilir, bu da artan faiz oranı ortamındaki kayıpları gizleyebilir. Faiz oranlarının düşük olduğu bir dönemde ihraç edilen tahviller, oranlar yükseldikçe değer kaybeder.

Bu tür muhasebe kuralları, banka kazançlarındaki oynaklığı azaltmaya yardımcı olur ve normal zamanlarda karlılığın daha doğru bir resmini sağlayabilir, ancak Portes, düzenleyicilerin stres zamanlarında banka varlıklarının piyasa değerine yakından bakmaları gerektiğini savundu.

Bankacılık danışmanlık şirketi Federal Financial Analytics, Inc.’in kurucu ortağı Karen Petrou’ya göre, düzenleyicilerin göz önünde bulundurması gereken yeni bir değişken, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ta meydana gelen işlemlerin hızıdır.

“Son krizin en radikal yeni dersi, bankaların viral dalgalanmalara karşı savunmasızlığıdır” dedi ve yeni teknolojinin paniğin önceki dönemlere göre çok daha hızlı yayılmasını sağlayarak düzenleyicilerin gezinmesi için yeni bir alan açtığına dikkat çekti.

Üniversitesi’nden ekonomist Luigi Zingales liderliğindeki araştırmacılarf Chicago, Nisan ayında bir analiz yayınladı Bu, iyi işleyen mobil uygulamalara sahip bankaların, Federal Rezerv faiz oranlarını artırmaya başladığında, bu dijital araçlara sahip olmayanlara göre daha fazla mevduat kaçışı yaşadığını gösterdi.

Bu yeni dinamik, yükselen faiz oranlarının mevduat sahiplerini paralarını geleneksel bankalardan daha yüksek getirili yatırımlara kaydırmaya teşvik ettiği dönemlerde, federal ve eyalet bankası denetçilerinin banka likiditesini ve risk yönetimi uygulamalarını agresif bir şekilde izlemesini her zamankinden daha önemli hale getiriyor.

Zingales, bankaların 2022’nin ikinci çeyreği gibi erken bir tarihte mevduatlarda yavaş hareket eden bir düşüş görmeye başladığını kaydetti ve bunu, bu yılın başlarında birkaç bankada meydana gelen hızlı mevduat akışının aksine bir “banka yürüyüşü” olarak nitelendirdi.

“Mevduatların çok daha az yapışkan hale geldiği açık” diye yazdı. “Bankaların vadeye kadar elde tutulacak varlıklarında veya kredi portföylerinde büyük kayıplar yoksa bu bir sorun değil. Ancak yaparlarsa, bu hareketlilik yavaş yavaş bankaların yüzleşemeyeceği kayıpları ortaya çıkaracaktır.”

Petrou, bu yeni gerçeklerin, Kongre’nin ticari işlem hesapları için mevduat sigortasını artırması gerektiği anlamına geldiğini ve düzenleyicilerin banka denetimini iyileştirme konusunda ciddileşmeleri ve banka ödeme gücü konusunda endişelere yol açabilecek davranışlar gördüklerinde çok daha iddialı olmaları gerektiği anlamına geldiğini söyledi.

“Düzenleyicilerin devreye girmesi ve bu başarısız bankaları döndürmesi için pek çok fırsat vardı” dedi. “Çok daha iyi bir denetime sahip olmalıyız.”


İlginizi Çekebilir

Pope Francis calls for ‘ethical reflection’ on AI

Pope Francis is concerned about artificial intelligence and whether it will be used for good …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: