Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Uzmanlar, bankacılık sektörünün artan siyasi gücünün reformları köreltebileceği konusunda uyarıyor

Uzmanlar, bankacılık sektörünün artan siyasi gücünün reformları köreltebileceği konusunda uyarıyor

Washington’daki kanun yapıcılar ve düzenleyiciler, Silicon Valley Bank ve Signature Bank of New York’un geçen ayki başarısızlıklarının ardından başka bir banka kurtarma paketini önlemek için stratejiler geliştirmek için sıkı çalışıyorlar.

Kongre, federal mevduat sigortasındaki 250.000 $’lık sınırın kaldırılması veya ortadan kaldırılması, daha yüksek mevduat sigortası ücretleri ve bankaların kendilerini nasıl finanse ettiklerine ilişkin daha katı kurallar da dahil olmak üzere çeşitli fikirleri tartışıyor.

Brookings Enstitüsü tarafından Çarşamba günü düzenlenen uzmanlar ve eski düzenleyicilerden oluşan bir heyet, mevduat sigortası üst sınırlarının kaldırılması konusunda çoğunlukla karamsar bir görüşe sahipti, ancak bankacılık sektörünün, banka hissedarlarını ve yöneticilerini zenginleştiren kamu sübvansiyonlarını sürdürürken düzenlemeleri hafifletmeye hükümet bekçilerini ikna etme geçmişi göz önüne alındığında.

“Sınırsız mevduat sigortası, daha katı ve tamamen tutarlı finansal düzenleme gerektirecektir. Brookings etkinliğinde eski bir Obama Hazine yetkilisi olan Patricia McCoy, siyasi sistemimizin bundan aciz olduğu gerçek bir geçmişimiz var” dedi. “Bankaların artan siyasi gücüyle siyasi irade eksikliği daha da arttı ve bankalar şimdiden daha sıkı düzenlemelere karşı geri adım atıyorlar.”

Federal Deposit Insurance Corp.’un 250.000 $’lık üst sınırını kaldırma veya ortadan kaldırma çağrıları, Silicon Valley Bank’ın çöküşünü izleyen günlerde, federal düzenleyicilerin bankadaki sigortasız mevduatları bile geri durdurmak için yasada sistemik bir risk istisnası kullanmasının ardından arttı.

Devamını oku: Sınırsız mevduat sigortası: Kongre’de güç kazanan radikal bir fikir

Hareket, ABD’nin zaten sınırsız, ancak örtülü bir mevduat sigortası sistemine sahip olduğu ve bunun için bankacılık sistemi tarafından ön ödemenin yeterince yapılmadığı ve faturanın geri kalanının vergi mükelleflerine bırakıldığı yönündeki şikayetlerin altını çizdi.

Orta ölçekli bir bölgesel bankanın başarısızlığının geçen aya kadar ABD ekonomisinin tamamı için bir risk oluşturduğunu düşünen çok az kişi vardı ve gelecekte düzenleyicilerin kurtarma operasyonlarını bir kez daha gerekçelendirmek için yasadaki sistemik risk istisnasına bel bağlamasını beklemek makul olacaktır. Etkinlik sırasında Berkeley Hukuk profesörü Prasad Krishnamurthy söyledi.

Teorik olarak, açık sınırsız mevduat sigortası, Silikon Vadisi Bankası’ndakine benzer banka hücumlarını önleyecek ve bankaların kendilerinden riske dayalı ücretlerle ödenebilecek.

Wharton’da mali düzenleme dersleri veren Peter Conti-Brown, bunun yerine, genellikle gelişmiş kurumsal hazine yönetimi için kaynaklara sahip olmadığını söylediği küçük işletmeler için 2 milyon dolara kadar ikinci bir mevduat sigortası katmanı oluşturmayı savundu. Küçük işletmeler için bile 250.000 dolarlık bir işlem hesabının yetersiz olduğunu sözlerine ekledi.

Bu öneri, Massachusetts Demokrat Senatörü Elizabeth Warren ve Utah Cumhuriyetçi Senatörü Mitt Romney tarafından son haftalarda dile getirilen endişelerle örtüşüyor.

Warren, “Küçük işletmelerin maaş bordrosu yapmak, elektrik faturalarını ödemek için paralarını alacaklarına güvenebilmeleri gerekiyor,” dedi. Face the Nation’a söyledi geçen ay. “Kar amacı gütmeyen kuruluşların bunu yapabilmesi gerekiyor.”

Conti-Brown, banka düzenleyicilerinin Silicon Valley Bank’ın başarısızlığına giden yıllardaki ve bunu takip eden haftalardaki performansının politika yapıcıları alçakgönüllü ve radikal değişikliklere karşı uyarması gerektiğini söyledi.

Düzenleyicilerin Mart ayındaki banka hücumlarına aşırı tepki verdiğinden şüphelendiğini, ancak uygun tepki gösterseler bile bunun krize giden yıllarda daha ciddi başarısızlıklar olduğunun kanıtı olduğunu söyledi.

“Mart 2023’ü sadece bunu yanlış anlayan bankacılar için değil, aynı zamanda bankaları doğru bir şekilde denetlemeyen veya başarısız olmalarına izin vermeyen merkez bankacıları ve hükümet düzenleyicileri için de bir kara leke olarak hatırlamalıyız” dedi. kamu kurtarmaya başvurmak.

Bölgesel banka hisse senetleri KRE,
-%1,53
S&P 500 SPX’in altında performans göstererek Çarşamba günü daha düşük işlem görüyordu,
-0.40%.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: