Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Uluslararası hisse senetleri daha iyi performans gösteriyor, ABD hisse senetlerinden ‘olağandışı derecede’ ayrılıyor

Uluslararası hisse senetleri daha iyi performans gösteriyor, ABD hisse senetlerinden ‘olağandışı derecede’ ayrılıyor

DataTrek Research’e göre, uluslararası hisse senetleri bu çeyrekte genel olarak daha iyi performans gösteriyor ve ABD’den alışılmadık bir ölçüde ayrışıyor.

DataTrek’in kurucu ortağı Nicholas Colas Salı günü yayınladığı bir notta, “ABD dışı hisse senetleri, yerel hisse senetlerinden son 50 gün içinde istatistiksel olarak alışılmadık bir derecede ayrıldı” dedi. Nota göre, bu, performanslarıyla birlikte ikinci çeyreğe doğru uluslararası hisse senetlerine akış için iyiye işaret olabilir.

Colas, “Ortalamadan düşük korelasyonlar ve pozitif getiriler genellikle artan kurumsal sermaye için mıknatıslardır, bu nedenle ikinci çeyreğe başlarken ABD dışı hisse senetlerinin yerel hisse senetlerinden daha iyi performans göstermeye devam etmesini bekliyoruz” diye yazdı.

iShares MSCI ACWI ex US ETF ACWX,
+0.46%,
ABD dışındaki küresel hisse senetlerini ve iShares MSCI EAFE ETF EFA’yı takip eden,
+%0,04,
Avrupa, Avustralya ve Uzak Doğu’daki gelişmiş piyasa hisse senetlerine odaklanan şirket, 2023’te S&P 500’ü geride bırakıyor.

FactSet verilerine göre, iShares MSCI ACWI ex US ETF’nin hisseleri bu yıl Salı gününe kadar %4,7 yükselirken, iShares MSCI EAFE ETF aynı dönemde %5,9’luk daha büyük bir kazanç elde etti. SPDR S&P 500 ETF Trust SPY,
-%0,22
%3,4’lük yükselişle takip etti.

DataTrek notuna göre, mevcut korelasyonlarını 0,72 olarak sabitleyen MSCI EAFE endeksi ile S&P 500 arasındaki “2010’dan bu yana herhangi bir 50 işlem günü aralığında, günlük fiyat getirilerinin ortalama korelasyonu” 0,84’tür.

MSCI Gelişen Pazar endeksine atıfta bulunulan notta, gelişmekte olan piyasa hisse senetlerinin S&P 500 ile son 50 günde 0,59’luk bir korelasyona sahip olduğu ve bunun uzun vadeli ortalama olan 0,76’dan daha düşük olduğu görülüyor.

Genel olarak gelişmekte olan piyasalara odaklanan borsa yatırım fonları, Salı gününe kadar performans açısından bu yıl geride kalıyor.

Vanguard FTSE Gelişmekte Olan Piyasalar ETF VWO,
+1.19%
iShares Core MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar ETF IEMG, bu çeyrekte şu ana kadar %2,6 arttı,
+%1,26
FactSet verilerine göre aynı dönemde %3,2 arttı.

Ancak gelişen pazarlardaki stratejilere bakıldığında, Xtrackers Harvest CSI 300 China A-hisseli ETF ASHR,
+0.31%
Salı ve Freedom 100 Gelişmekte Olan Piyasalar ETF FRDM aracılığıyla bu yıl %4,5 kazandı,
+1.01%,
Çin gibi otoriter rejimleri hariç tutan, aynı dönemde yılbaşından bugüne %5’ten fazla kazanç elde etti.

Okumak: “O kadar otokrasilerle dolu ki”: Freedom 100 Gelişmekte Olan Piyasalar ETF’si için, 2022’deki performans Çin’i karıştırmanın ötesine geçiyor

DataTrek’e göre, ilk çeyreğin bitmesine yakın ABD piyasaları, Federal Rezerv’in yüksek enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını artırmasını bitirmesini bekliyor gibi görünüyor.

Colas, iki yıllık Hazine tahvil getirilerindeki son düşüşe işaret ederek, “Piyasalar bir kez daha Fed’in faiz artırımının bittiğini düşünüyor,” dedi TMUBMUSD02Y,
%4.071.

“2 yıllık Hazine tahvil getirilerindeki son keskin düşüş, Fed’in iyi ve gerçekten yaptığına dair önceki düşüşlerden daha yüksek bir inanç düzeyine işaret etse de, piyasalar son 15 ayda bu çağrıyı iki kez tamamen yanlış anladı” dedi. . “Belki üçüncü kez meşhur bir cazibe olacak, ancak getirilerdeki son gerilemenin büyüklüğü göz önüne alındığında, bu noktada hataya çok az yer var.”

Okumak: Mayıs’ta faiz artışı yok mu? Fed fonları vadeli işlemlerindeki tüccarlar, faiz artırımını %51,4’te durdurdu

Bu arada, DataTrek notuna göre Wall Street analistleri, ilk çeyreğin S&P 500 kazançları için 2023 dip noktası olmasını bekliyor.

S&P 500 SPX,
-%0,16
FactSet verilerine göre Salı günü %0,2 düşüşle 3.971 civarında kapandı. Dow Jones Piyasa Verilerine göre bu, 12 Ekim’deki 52 haftalık kapanış düşük seviyesi olan 3.577,03 ile karşılaştırılıyor.

Okumak: Düşen ABD borsası, 2022 sona ererken bu uluslararası ETF’lerin gerisinde kalıyor


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: