Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ücret şeffaflığı her zaman ücret artışına yol açmaz. Maaşınızı düşürebilir.

Ücret şeffaflığı her zaman ücret artışına yol açmaz. Maaşınızı düşürebilir.

Ücret şeffaflığı her zaman işçilere yardımcı olmuyor.

Bulgulardan biri bu yeni çalışma kağıdıSon yirmi yılda ödeme şeffaflığı politikalarını inceleyen Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından dağıtılan.

Gazete, çalışanların farklı şirketlerdeki maaşları karşılaştırmasına yardımcı olan politikaların onları daha iyi maaşlar veya pozisyonlar aramaya teşvik ederken, çalışanların kendi şirketlerindeki maaşları karşılaştırmasına izin veren politikaların meslektaşlarıyla kişiler arası çatışmaya veya iş arkadaşlarının maaşları konusunda kızgınlığa yol açabileceğini söyledi.

Ve iş arkadaşlarına eşit ücret ödendiği gerçekten şeffaf bir işyerinde, ücret şeffaflığı ücret pazarlığı için alan ortadan kaldırabilir. Harvard Business School’da yardımcı doçent ve makalenin yazarı Zoe B. Cullen, “İşçilerin tümü aynı ücreti alıyorsa ve bu ücreti artırmak için pazarlık yapamıyorsa, firma ücreti belirleme yetkisine sahip olur” diye yazmıştı.

“İnsanları üzen birçok ücret karşılaştırması gördük ve bu durumlarda işverenler çok agresif pazarlık yapıyor. Sonuç olarak ortalama ücretler darbe aldı, ”dedi Cullen Unsur.net’a.

“İnsanları üzen birçok ücret karşılaştırması gördük ve bu durumlarda işverenler çok agresif pazarlık yapıyor.”


— Zoe B. Cullen, Harvard İşletme Okulu

Ücret şeffaflığı mevzuatı ABD’de daha yaygın hale geliyor; California, Rhode Island ve Washington eyaleti bu yıl New York City ve Colorado’ya katılarak işverenlerin iş ilanlarına maaş aralıklarını dahil etmelerini zorunlu kılıyor. Yasa geçen Kasım ayında New York’ta yürürlüğe girdi ve Colorado da benzer bir kuralı 2021’de yürürlüğe koydu.

Ücret düzeyleri konusunda üzülen ve ardından insan kaynakları departmanları veya yöneticileri ile zamlar hakkında başarısız görüşmeler yapan çalışanların vakaları Bu yasalar yürürlüğe girdikten sonra yükseldi. Geçenlerde bir kadın Unsur.net’a pozisyonunun çevrimiçi olarak 32.000 ila 90.000 ABD Doları arasında bir maaşla yayınlandığını gördüğünü söyledi; bu, kendisinin ve meslektaşlarının bir yılda kazandığından daha fazlaydı. Yönetimle görüştükten sonra hiçbiri zam veya beklediği yanıtı alamadığını söyledi.

Ücret şeffaflığı önlemlerinin arkasındaki birincil neden, işçileri güçlendirmek ve kadın işçiler ile azınlık işçiler arasındaki ücret farkını kapatmaktır. Ücret farkı, cinsiyetler arasında ve özellikle cinsiyet ırkla birleştirildiğinde önemli olmaya devam ediyor.

2022’ye göre, kadınlar için medyan haftalık kazanç, erkeklerin kazandığının %83’ü kadardı. analiz Washington, DC’de kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Kadın Politikası Araştırma Enstitüsü tarafından Hispanik kadınlar için tam zamanlı kazanç beyaz erkeklere göre %58 iken, Siyah kadınlar %63 ve beyaz kadınlar beyaz erkeklerin kazandığının %80’inden az kazanıyordu. enstitü dedi.

Öte yandan, ücret eşitliği savunucuları, şeffaflık düzenlemelerinin yalnızca ücret eşitsizliklerini gidermekle kalmayıp aynı zamanda işyerine de fayda sağladığını söylüyor. Bir çalışmada kuruluşların çoğu, ödeme aralıkları olan iş ilanlarının başvuran sayısında artışa ve daha iyi adaylara yol açtığını söyledi.

Cullen çalışma raporunda, potansiyel istenmeyen etkilere rağmen, ödeme şeffaflığı düzenlemelerinin görünümünün umut verici olduğunu yazdı. Şirketler arası ücret şeffaflığı, işgücü piyasasındaki bilgi boşluklarının giderilmesine yardımcı olur, yetenekleri daha iyi tahsis eder ve çalışanların piyasa değerlerini öğrenmelerine olanak tanır, diye yazdı.

Makaleye göre, farklı kıdem seviyelerindeki ücret şeffaflığı, çalışanlara fırsatlar hakkında daha fazla motivasyon ve bilgi sağlayarak profesyonel eğitim alma, kariyer değişikliğini düşünme ve terfi için çalışma gibi konularda daha iyi kararlar vermelerine yardımcı oluyor.


İlginizi Çekebilir

İspanya başbakanı, yerel ve bölgesel sonuçların zedelenmesinin ardından yaz başında erken seçim çağrısında bulundu

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Pazartesi günü yaptığı açıklamada, partisi Sosyal Partisi’nin yerel ve bölgesel oylamalarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: