Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Turkcell ikinci çeyrek neticelerini deklare etti

Turkcell ikinci çeyrek neticelerini deklare etti

[ad_1]

Turkcell’in ikinci çeyrek finansal neticeleri, firmanın Borsa İstanbul’da işlem görmesinin 21. yıldönümü sebebiyle burada düzenlenen gong töreninin peşinden gerçekleşen basın toplantısında açıklandı.

Toplantıda konuşan Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, planlarını ve stratejilerini uzun vadeli yaptıklarını, uzun vadeli stratejilere ulaşmak için kısa vadeli hedeflerin de tutturulması icap ettiğini söylemiş oldu.

Bu durumun bazı finansal sorumluluklar gerektirdiğini kaydeden Erkan, Turkcel’in ikinci çeyrekte geçen senenin aynı dönemine nazaran gelirlerini yüzde 23,5 artırdığını ve 8,5 milyar liraya yükselttiği bildirdi.

Erkan, yatırımcılarına 2 yıl ilkin ‘her yıl bir milyon net satın alan ekleyeceğiz’ şeklinde vaatlerinin bulunduğunu anımsatarak, ‘Öyle eskidendi Turkcell satın alan kaybedebilir. Her yıl bir milyon satın alan ekleyeceğiz dedik. Bu yıl haziran sonu itibarıyla 1,3 milyon yeni satın alan ekledik. Müşteri başına gelirde de gerek sabitte gerek mobilde çift haneli gelişme noktasına geldik” diye konuştu.

Artışlarda salgının da tesirinin bulunduğunu kaydeden Erkan, yalnız kendilerinin de odaklanmasıyla dijital kanalların bireysel gelir içindeki payının yüzde 17,5’e ulaştığını söylemiş oldu.

DİJİTAL SERVİSLERİN TEKİL GELİRLERİNDE YÜZDE 32 ARTIŞ

Murat Erkan, dijitalleşen dünyaya hazır olmanın önemine değinerek, hiçbir şeyin tesadüf olmadığını, bu başarıya ulaşmış sonuçlarda o dünyaya hazır olmanın yattığını söylemiş oldu.

BiP, TV+, lifebox ve fizy benzer halde mühim markaları çatısı altında bulunduran Turkcell’in dijital servislerinin tekil gelirlerinin, büyüyen satın alan bazı yardımıyla yüzde 32 artarak 404 milyon liraya yükseldiğini dile getiren Erkan, lifebox’ın yeni bir kilometre taşını aşarak 1 milyondan fazla ücretli kullanıcıyı ulaştığını bildirdi.

Erkan, TV+ platformunun yeni abone kazanımlarıyla Turkcell’in her 100 fiber müşterisinin 62’sine ulaştığını kaydederek, BiP’in artan bilinirliğiyle yurt içi ve yurt haricinde yaygınlaşarak toplam 82 milyon üstünde indirme sayısına eriştiğini söylemiş oldu.

“AFET BÖLGELERİNE MOBİL BAZ İSTASYONLARIMIZI YÖNLENDİRDİK”

Erkan, konuşmasının arkasından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’de yaşanmış olan naturel afetlerden duydukları üzüntüleri paylaşan Erkan, telekom hizmetinde naturel afetler esnasında ani yaşanmış olan sorunların olabileceğini, buna ne kadar süratli yanıt verildiğinin mühim kısım bulunduğunu söylemiş oldu.

Erkan, sel ve yangın bölgelerinde yaptıkları çalışmalara ilişkin, şu bilgileri verdi:

“İşimizin mesuliyet bilinci oldukça yüksek. Gerek yangın gerek sel tarafında aldığımız süratli aksiyonlar sonrası vatandaşlar bizlere teşekkür etti. Orada yazışma kesilmesin diye mobil baz istasyonlarımızı acil olarak ilgili bölgelere yönlendirdik. İlgili bölgelerde vazife icra eden saha personelimizin sayısını 10 katına çıkardık. Jeneratör kapasitemizi 20 katına çıkardık.

Orman yangınları esnasında kaynaklarımızın büyük bölümünü Muğla-Bodrum-Antalya’ya göndermiştik. Şu an bu kaynakların ciddi bölümünü Kastamonu tarafına kaydırdık. Gerek yangın gerekse sel bölgelerindeki yurttaşlarımızın yazışma gereksinimleri için anında dakika ve GB paket tanımladık.”

Açıkladıkları gelişme oranlarının sebepleri hakkında informasyon veren Erkan, geniş ve çeşitli iş modelinin bu büyümenin en büyük tetikçisi bulunduğunu söylemiş oldu.

“PAYCELL’DE STRATEJİK BİR YATIRIMCI OLURSA ONU DEĞERLENDİREBİLİRİZ”

Paycell’in kendileri için öneminden bahseden Erkan, oradaki trendin kendilerini kısa süre içinde ‘unicorn’ noktaya götüreceğini dile getirdi.

Erkan, şu bilgileri verdi:

‘Bizim buradaki hedefimiz bu stratejik bir yatırımcı bulabilirsek katılmak isteyen olursa onu değerlendirebiliriz fakat bunu finansal bir katkı için değil. Ekonomik durumumuz, finansal durumumuz oldukça güçlü. Biz birisinin yalnız para için gelmesine, buna yatırım yapmasına asla sıcak bakmıyoruz. Bizim baktığımız nokta birisi gelecek bizimle birlikte 1’lik kıymeti 3 meydana getirecek. Böyle bir stratejik yatırımcı bulursak naturel ki ortaklık yaparız fakat şu anda bu şekilde bir şey ve alınmış bir Yönetim Kurulu sonucu yok.

Paycell açısından halka arzla ilgili kısa vadede bir durum söz mevzusu değil. Stratejik yatırımcıya bakarız fakat Borsa için daha erken. Superonline halka arzına gelecek yıl daha hazır oluruz diye düşünüyorum. Bunların hepsi derhal derhal somutlaşmış şeyler değil.’

“TÜRKİYE’NİN FİBERE İHTİYACI VAR”

Türkiye’nin fibere ihtiyacı bulunduğunun altını çizen Erkan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bunu ister ortak yapar ister ayrı ayrı yapar. Doğrusu ortak yapması. Aklın yolu bir, rekabeti üstyapıda yapmak lazım. Bakırları toplayıp, satıp sonrasında fiber yapmakla olmuyor. Rakamlar ortada bu memleketin daha oldukça rekabetçi olması lazım, daha oldukça dijitalleşmesi lazım.”

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

[ad_2]

İlginizi Çekebilir

IMF Başkanı Georgieva ifade verecek

IMF İcra Kurulu’nun, soruşturma kapsamında bu hafta içinde Başkan Georgieva ve Dünya Bankası bünyesindeki araştırma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: