Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Tüketiciler isteğe bağlı harcamalarını geri çekerken, perakende için sırada ne var?

Tüketiciler isteğe bağlı harcamalarını geri çekerken, perakende için sırada ne var?

Bu perakende kazanç sezonunun en önemli trendlerinden biri, tüketicilerin belirsiz bir makroekonomik ortamda bütçelerini yeniden odaklamaları nedeniyle ihtiyari harcamalarda gerileme oldu.

Bu çerçevede, perakendeciler çabalarını daha ucuz olan diğer alanlarda artırıyor.

Perşembe günü, perakende devi Costco Toptan Satış Şirketi COST,
-2.15%
mali ikinci çeyrek sonuçlarını bildirdi ve özellikle büyük ev aletleri, ev mobilyası, küçük elektronik eşyalar, mücevherat ve hırdavat olmak üzere büyük bilet isteğe bağlı kalemlerdeki zayıflığın altını çizdi. Ancak Costco, özel markalı gıda satışlarındaki penetrasyonunu artırdı.

İlgili: Analistler, isteğe bağlı harcama geri çekilmesine rağmen Costco’nun hala güç gösterdiğini söylüyor

Diğer şirketler de isteğe bağlı harcamalarda benzer bir eğilim görüyor. Best Buy Co.BBY,
+%3,06
Perşembe günü dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladığında tüketici elektroniği endüstrisi üzerindeki baskıyı dile getirdi. Bu haftanın başlarında, Target Corp.’un TGT’si,
+%0,04
Büyüme Direktörü Christina Hennington, şirketin isteğe bağlı kalemler konusunda “daha temkinli” plan yaptığını söyledi. Salı günü dördüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan perakendeci, bu yıl daha fazla özel markalı ürün ve diğer daha ucuz malları piyasaya süreceğini söyledi.

Ayrıca bu hafta, Macy’s Inc. M,
-0.18%
CEO Jeff Gennette, isteğe bağlı harcamaların bu yıl “gelir kademelerinde baskı altında” olmasının beklendiğini söylerken, lüks mağaza zinciri Nordstrom Inc. JWN,
+2.43%
indirimli Nordstrom Rack mağazalarını güçlendirmeyi planladığını duyurdu.

Danışmanlık firması Spieckerman Retail’in başkanı Carol Spieckerman, isteğe bağlı harcamalardaki geri çekilmeleri perakendeciler için “sürekli bir baş ağrısı” olarak nitelendirdi. Unsur.net’a verdiği demeçte, “Çok kategorili perakendeciler için bakkaliye gibi düşük marjlı kategorilerde orantısız şekilde yüksek satışlar şeklini alabilir” ve enflasyonun sorunu şiddetlendiren faktörler arasında olduğunu da sözlerine ekledi. “Dolardan eczanelere uzanan perakendeciler, bakkalın daha sık ziyaret edilmesi ve böylece daha yüksek marjlı kategorilerdeki satışların artması mantığıyla bakkaliye işine giriyor.”

İlgili: Yasemin pirinci satışları artıyor, diyor Costco, enflasyonun gerilemesinin talebi artırdığı bir örnek

Bununla birlikte, Spieckerman’a göre perakendeciler, alışveriş yapanların yiyecek almasını çok uygun hale getirdi. “Alışveriş yapanlar bir listedeki ürünleri kontrol ediyor ama yastıklara göz atmıyor” dedi.

Daha geniş makroekonomik ortam, perakendecileri açıkça etkiliyor. Hanehalkı harcamaları yüksek faiz oranları ve enflasyon nedeniyle zayıflamış olsa da, güçlü otomobil satışlarının desteğiyle tüketici harcamaları aslında Ocak ayında %1,8 arttı. Ancak, eğlence ürünleri, gıda hizmetleri ve reçetelere yapılan harcamaların tümü arttı. Ekonomik Analiz Bürosu verileri.

Spieckerman, perakende sektörünün “gösterişçi tüketime” karşı bir tepkiyle ve sürdürülebilirlik endişeleriyle mücadele ettiğini söyledi. “Perakendeciler, mağaza tadilatları, kategori ve format genişletme ve özel marka geliştirme yoluyla eğilimi tersine çevirmek ve kategori dengesizliklerini çözmek için adımlar atıyor” dedi. “Alışveriş yapanlar mağazalara döndükçe ve dijital yenilikler fiziksel alışveriş deneyimlerini geliştirmeyi vaat ederken, perakendeciler de fiziksel ortamda var gücüyle çalışacak.”

İlgili: Tüketici harcamaları neredeyse iki yılın en büyük kazancını kaydetti. Sürmesini bekleme

Ayrıca, çevrimiçi kategori silolarını “yumuşatmaya” çalıştıklarını ve böylece alışveriş yapanları dijital ortamda gezinmeye teşvik ettiklerini söyledi. Spieckerman, “Toplu olarak, bu çabalar uzun vadede karşılığını vermeli” diye ekledi.

Perakendeciler isteğe bağlı harcamalarda düşüşle uğraşırken, seyahat sektöründeki bazı şirketler ters bir eğilim görüyor. Salı günü, Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. NCLH,
+4.37%
dördüncü çeyrek sonuçlarını bildirdi ve varlıklı hedef müşterilerinin cüzdanlarını hem şimdi hem de gelecekte seyahat için açtıklarını söyledi.

Geçen ay, Royal Caribbean Group RCL’nin hisseleri,
+2.85%
kruvaziyer operatörünün rezervasyonları pandemi öncesi seviyelerin “önemli ölçüde” üzerinde bildirmesinin ardından dokuz ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Şimdi Oku: Analistler, Norveç Kruvaziyer Şirketi’nin rezervasyonlarının ve kapasitesinin doğru yönde ilerlediğini söylüyor

Göre son veriler ABD Seyahat Derneği’nden yapılan açıklamaya göre, seyahat harcamaları istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor ve Ocak ayında 2019 seviyelerinin %4 üzerindeydi. Ek olarak, Ocak ayı ortası itibarıyla tüm Amerikalıların yarısından biraz fazlası ve tatil amaçlı seyahat edenlerin %79’u önümüzdeki altı ay içinde eğlence amaçlı seyahat etmeyi planlıyordu.

Bill Peters, Jeffry Bartash ve Tomi Kilgore tarafından ek raporlar.


İlginizi Çekebilir

Bed Bath & Beyond hisse senetleri, satış sonrası düşük uyarı ve büyük hisse arzı nedeniyle rekor kırdı

Bed Bath & Beyond Inc. BBBY’nin Hisseleri, -26.23% Perşembe günü, sorunlu ev eşyaları perakendecisinin büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: